Enerad
Porównaj oferty

Największa na świecie pływająca farma wiatrowa już działa!

Hywind Tampen jest pierwszą na świecie farmą tego typu, której celem jest zasilanie morskich platform wiertniczych (gazowych). Składa się z turbin wiatrowych, umiejscowionych około 140 km od wybrzeża, na głębokościach pomiędzy 260, a 300 m. Projekt farmy Hywind Tampen norweska grupa energetyczna Equinor przygotowywała przez 5 lat. Farma na Morzu Północnym oficjalnie została otwarta 23 sierpnia przez norweskiego księcia koronnego Haakona i premiera Jonasa Gahra Støre’a. Jednak pierwsza turbina w ramach testowego rozruchu zaczęła pracować już w listopadzie ubiegłego roku.

Największa na świecie pływająca farma wiatrowa już działa!

11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 88 MW

Farma Hywind Tampen składa się z 11 turbin o łącznej mocy ok. 88 MW, dostarczonych przez Siemens Gamesa i zainstalowanych na fundamentach typu SPAR. Moc farmy ma zaspokoić ponad jedną trzecią rocznego zapotrzebowania na energię pięciu platform na złożach Gullfaks i Snorre, zarządzanych przez Equinora. Głównymi partnerami w projekcie są Petoro, OMV, Var Energia, Eni, Wintershall DEA i Inpex.

Umiejscowienie tej instalacja OZE dalej od brzegu pozwala czerpać energię z silniejszych i bardziej równomiernych wiatrów. Grupa Equinor zakłada, że farma pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 200 tys. ton rocznie. Norwegia ambitnie dąży do osiągnięcia 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2040 r.

Pływające miliardy

Budowa Hywind Tampen to duże i bardzo ważne osiągnięcie w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej, pokazujące, jak dużo na tym rynku może zrobić człowiek. Oczywiście jeśli będzie miał know-how i duże pieniądze. Inwestycja kosztowała ok. 7,4 mld koron norweskich (niecałe 3 mld zł).

Znaczną część wsparcia finansowego projekt Hywind Tampen uzyskał od funduszy Enova i norweskiego funduszu biznesowego NoX, zaangażowanych w rozwój krajowej transformacji energetycznej.

Hywind Tampen jest pierwszą na świecie pływającą farmą wiatrową, która będzie zasilać morskie platformy wiertnicze (gazowe), jednak nie pierwszą tego typu farmą w ogóle. Pionierem była Hywind Scotland, położona u wybrzeży Peterhead w Szkocji.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Czechy: Nowy program E.ON pozwala zarobić 200 euro za udział w bilansowaniu sieci

Czechy: Nowy program E.ON pozwala zarobić 200 euro za udział w bilansowaniu sieci

Nowa inicjatywa w Czechach pozwala mieszkańcom zarabiać na dostosowywaniu zużycia energii do potrzeb sieci. Partnerstwo Delta Green i E.ON Czechia wpisuje się w rosnący trend wirtualnych elektrowni (VPP).

10.07.2025
Efektywność energetyczna Wiadomości z rynku
ContourGlobal zainwestuje 1,6 GW w magazyny energii we Włoszech

ContourGlobal zainwestuje 1,6 GW w magazyny energii we Włoszech

ContourGlobal przejmuje projekty BESS o mocy 1,6 GW i pojemności do 9,5 GWh we Włoszech. Inwestycje mają kluczowe znaczenie przed wrześniowymi aukcjami MACSE i wzmacniają pozycję firmy w transformacji energetycznej.

10.07.2025
Magazyny energii Wiadomości z rynku
Biometan szansą dla Polski? Do 2035 roku możliwa produkcja 5 mld m³ rocznie

Biometan szansą dla Polski? Do 2035 roku możliwa produkcja 5 mld m³ rocznie

Do 2035 roku Polska może osiągnąć roczną produkcję biometanu na poziomie nawet 5 mld m³ – wynika z najnowszego raportu Banku Gospodarstwa Krajowego. Choć obecnie działa tylko jedna instalacja, w przygotowaniu jest już 30 kolejnych. To istotny krok na drodze do uniezależnienia się od rosyjskiego gazu i realizacji założeń planu REPowerEU.

10.07.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EIB wydał 7,79 mld euro na drogi i lotniska sprzeczne z celami klimatycznymi

EIB wydał 7,79 mld euro na drogi i lotniska sprzeczne z celami klimatycznymi

Europejski Bank Inwestycyjny (EIB) udzielił w latach 2021-2024 ponad 7 miliardów euro pożyczek na budowę nowych dróg, rozbudowę lotnisk i inne inwestycje transportowe zwiększające emisje CO2. Tak wynika z najnowszej analizy organizacji Transport & Environment (T&E). Działania te podważają klimatczne deklaracje EIB, który w 2021 roku ogłosił się „bankiem klimatycznym UE”.

10.07.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Rekordowy czerwiec 2025: energia słoneczna największym źródłem prądu w UE

Rekordowy czerwiec 2025: energia słoneczna największym źródłem prądu w UE

Po raz pierwszy w historii fotowoltaika wygenerowała najwięcej energii elektrycznej w Unii Europejskiej – wyprzedzając zarówno atom, jak i wiatr. Czerwiec 2025 okazał się przełomowym miesiącem dla transformacji energetycznej w Europie.

10.07.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
BMW Group: Rośnie sprzedaż aut elektrycznych i modeli MINI. Solidne wyniki za II kwartał 2025 roku

BMW Group: Rośnie sprzedaż aut elektrycznych i modeli MINI. Solidne wyniki za II kwartał 2025 roku

BMW Group zakończyło drugi kwartał 2025 roku z pozytywnym wynikiem sprzedaży, mimo trudnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym – globalna sprzedaż wzrosła o 0,4% r/r. Wzrosty napędzały auta elektryczne (+18,5% od początku roku), nowe modele MINI (+17,3%) oraz rekordowy wynik BMW M GmbH (ponad 100 tys. pojazdów).

10.07.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły