Największy na świecie magazyn energii powstanie w Wielkiej Brytanii!
Jeszcze do niedawna globalne zainteresowanie magazynowaniem energii, a tym samym inwestycje w tego typu instalacje, były ograniczone. Jednak tendencja zmieniła się w ciągu ostatnich lat, a rynek przybrał na sile. Brytyjska firma Carlton Power uzyskała zielone światło od lokalnych władz Greater Manchester na budowę największego na świecie systemu magazynowania energii. Prace budowlane powinny rozpocząć się na początku 2024 r., a w etap komercyjny wejść w ostatnim kwartale 2025.

Wizja zrównoważonego rozwoju
Wielka Brytania konsekwentnie podąża ku ekologicznej przyszłości, dlatego skupia się na wodorze, magazynowaniu energii i rozbudowie morskich farm wiatrowych. Jednym z powodów wzrostu zapotrzebowania na magazyny energii jest rosnący udział energii odnawialnej w miksie energetycznym. OZE to źródła charakteryzujące się dużą sezonowością, co generuje albo niedostatki, albo nadmiar energii w sieci. Magazyny energii są w stanie ustabilizować sieć w tym zakresie.
Niedługo w tej materii Wielka Brytania będzie miała się czym pochwalić i to nie tylko lokalnie, ale i globalnie. Epicentrum inwestycji wartej 963 mln USD i dotyczącej budowy największego na świecie systemu magazynowania energii w akumulatorach (BESS) mieści się w Trafford Low Carbon Energy Park w Greater Manchester.
Kolejne inwestycje Carlton Power
Zakład magazynowania energii jest jednym z dwóch dużych projektów energetycznych Carlton Power realizowanych w parku energii niskoemisyjnej Trafford. Drugim jest Trafford Green Hydrogen o mocy 200 MW. Pierwszy etap tej inwestycji (15–20 MW) – podobnie jak największy na świecie system magazynowania energii – ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2025 r.
Wyzwania w drodze do OZE
Mimo że plany są ambitne, projekty z rynku OZE co rusz napotykają na problemy związane z przyłączeniem do sieci. Wielka Brytania jest tego dobrym przykładem. Tylko tutaj, jak poinformowało Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych, ponad 1000 projektów zarówno wiatrowych, jak i solarnych, nie może z tego powodu rozpocząć budowy (chociaż mają na to pozwolenie).
Polska boryka się z podobnymi trudnościami. Bez pilnej modernizacji sieci elektroenergetycznej spełnienie wyzwań transformacji energetycznej będzie trudne do osiągnięcia.
Czynniki takie jak ekstremalne warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na stan sieci energetycznej, a szczególnie dotykają nieodporne ze względu na wiekowe wysłużenie linie przesyłowe. Co gorsza, przeważająca część linii w Polsce to konstrukcje nadziemne, które pod wpływem intensywnych wiatrów dość łatwo ulegają mniejszym i większym uszkodzeniom.
Może Cię również zainteresować
Strefy Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu (SRZP) – rząd szykuje nowe przywileje dla przemysłu energochłonnego
Nowelizacja Prawa energetycznego ma otworzyć drogę do tworzenia specjalnych stref z preferencyjnymi warunkami energetycznymi dla przemysłu energochłonnego. W piątek, 16 maja 2025 r., opublikowano projekt ustawy w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Rewolucja w kształceniu zawodowym. W Siedlcach rusza centrum elektroenergetyki
W Siedlcach otwarto jedno z pierwszych w Polsce Branżowych Centrów Umiejętności branży elektroenergetycznej. Inwestycja powstała w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Centrum umożliwi zdobycie nowoczesnych kwalifikacji zawodowych. Udział w uroczystości wzięła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.
Elektromobilność przyspiesza: w Polsce już ponad 90 tys. aut całkowicie elektrycznych
Rośnie liczba samochodów elektrycznych w Polsce. Tylko w pierwszych czterech miesiącach 2025 roku przybyło ich o ponad 10,5 tysiąca – to wzrost aż o 36% rok do roku. Na koniec kwietnia flota aut całkowicie elektrycznych (BEV) przekroczyła 90 tysięcy pojazdów – wynika z danych PZPM i PSNM.
Energa inwestuje w 112 MW zielonej mocy na Dolnym Śląsku. Powstaje PV Serby
Energa Green Development przejęła projekt budowy jednej z największych farm fotowoltaicznych w regionie – PV Serby o mocy 112 MW. To kolejny krok spółki w kierunku realizacji celów dekarbonizacyjnych Grupy ORLEN oraz dynamicznego rozwoju lądowych OZE.
Photon Energy i Hyperion Renewables realizują farmę PV o mocy 38 MW w Rumunii
Photon Energy Group i portugalska firma Hyperion Renewables ogłosiły podpisanie kontraktu EPC (Engineering, Procurement and Construction) na realizację farmy fotowoltaicznej o mocy 34 MW w miejscowości Săliște w Rumunii. Trwają także prace nad zwiększeniem jej mocy do 38 MW. To pierwszy projekt z rumuńskiego portfolio Hyperion, który wejdzie w fazę budowy.
PGE szacuje wyniki za I kwartał 2025. Zysk netto wyraźnie powyżej oczekiwań
PGE zaskakuje pozytywnie inwestorów – wstępne wyniki za pierwszy kwartał 2025 roku pokazują wyraźnie lepszą kondycję finansową spółki, niż zakładał rynkowy konsensus. Grupa osiągnęła 4,33 mld zł EBITDA oraz 2,42 mld zł zysku netto.
Komentarze