Enerad
Porównaj oferty

Naukowcy z UK: pompy ciepła pomogą wyjść z ubóstwa energetycznego

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili analizę, która wykazała, że pompy ciepła mogą znacząco zmniejszyć ubóstwo energetyczne w Anglii i Szkocji. Badanie uwzględniało ceny energii z lat 2019 i 2022, uwzględniając zmiany spowodowane przez pandemię oraz wojnę w Rosji i na Ukrainie. Stwierdzono, że wsparcie polityczne w wysokości 5 000 funtów (około 6 340 dolarów) może zmniejszyć ubóstwo energetyczne o co najmniej 90,2% w normalnych okresach i o 97,6% w czasie kryzysów.

naukowcy z UK pompy ciepła pomogą wyjść z ubóstwa energetycznego

Ubóstwo energetyczne i jego skutki

Ubóstwo energetyczne, rozumiane jako trudności gospodarstw domowych z pokryciem kosztów energii niezbędnej do ogrzewania domów, ma daleko idące konsekwencje, w tym problemy zdrowotne oraz zwiększone obciążenia dla systemów zdrowia publicznego. Badacze zdefiniowali ubóstwo energetyczne jako sytuację, w której konieczne koszty paliwa przekraczają 10% dostosowanego netto dochodu gospodarstwa domowego.

Analiza przeprowadzona na podstawie badań mieszkaniowych z Szkocji i Anglii ujawniła, że przed kryzysem ubóstwo energetyczne dotyczyło 35,55% gospodarstw w Szkocji i 17,38% w Anglii. W czasie kryzysu te wartości wzrosły do 67,26% w Szkocji i 47,68% w Anglii.

Możliwości i wyzwania związane z pompami ciepła

Pompy ciepła oferują niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu z systemami opartymi na gazie, co może pomóc w wyjściu z ubóstwa energetycznego. Jednak użytkownicy muszą zmierzyć się z wysokimi kosztami początkowymi instalacji. Koszt modernizacji sieci energetycznych, niezbędnej do obsługi zwiększonego zapotrzebowania na pompy ciepła, jest kolejnym wyzwaniem. Szacuje się, że w Anglii i Szkocji 457 z 3 891 głównych stacji transformatorowych będzie wymagać modernizacji, a szacunkowy całkowity koszt tych ulepszeń wynosi 715,4 miliona funtów.

Regionalne różnice w kosztach i korzyściach

Naukowcy zauważyli, że niektóre regiony, takie jak Wyspy Shetlandzkie i Orkady, wykazują niskie koszty i stosunkowo wysokie korzyści z wdrożenia pomp ciepła, zarówno w okresach przedkryzysowych, jak i w czasie kryzysu. Inne regiony, jak Aberdeenshire i wschodnia Anglia, odnotowują mniej korzyści przy wyższych kosztach.

Wnioski dla polityki energetycznej

Badacze podkreślają, że ich wyniki mogą pomóc w projektowaniu i priorytetyzacji regionalnych mechanizmów wsparcia i wdrażania pomp ciepła. Ich analiza, opublikowana w iScience, wskazuje, że korzyści z pomp ciepła utrzymują się zarówno w normalnych, jak i kryzysowych okresach, co oznacza, że ich wdrożenie może przynieść długoterminowe korzyści, zwłaszcza w kontekście przyszłych kryzysów energetycznych.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły