NFOŚiGW da więcej czasu na certyfikację pomp ciepła z listy ZUM
Producenci i importerzy pomp ciepła z europejskimi znakami jakości uzyskali więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymagań programu „Czyste Powietrze”. Termin na dostarczenie wymaganych badań technicznych został przesunięty do 31 grudnia 2024 roku. Urządzenia spełniające normy jakości EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT tymczasowo będą wprowadzane na listę ZUM, co gwarantuje ich obecność na rynku podczas okresu przejściowego.

Za mało czasu na dostosowanie się do przepisów
Obowiązek pozyskania certyfikatów z akredytowanych jednostek badawczych zlokalizowanych na terenie UE lub EFTA to pokłosie problemów związanych z niskiej jakości pompami ciepła z Chin, montowanymi w ramach Czystego Powietrza. By ukrócić proceder, NFOŚiGW zdecydował o istotnych zmianach, obejmujących m.in. obowiązek wyboru urządzeń wyłącznie ze zweryfikowanej listy ZUM. Będą na nią trafiały jedynie urządzenia wysokiej jakości, potwierdzonej europejskimi badaniami.
Przedstawiciele sektora pomp ciepła zgłaszali jednak problemy z terminami zaproponowanymi przez NFOŚiGW. Zdobycie certyfikatów związane jest z dużą ilością formalności i wymaga czasu, przez co większość importerów i producentów nie zdążyłaby do granicznej daty 13 czerwca br. Stąd decyzja o wydłużeniu terminów.
Bez zmian dla użytkowników programu
Zmiana nie będzie miała wpływu na potencjalnych beneficjentów. Osoby korzystające z programu Czyste Powietrze nadal mogą wybierać urządzenia z aktualnej listy ZUM. Dzięki przedłużeniu terminu na dostarczenie dokumentacji, użytkownicy mają zapewniony dostęp do szerokiego wyboru certyfikowanych urządzeń grzewczych, co zwiększa ich zaufanie do jakości kupowanych produktów.
Proces wpisywania urządzeń na listę ZUM
Obecnie trwa proces intensywnego wprowadzania nowych urządzeń na listę ZUM. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska monitorują i analizują ten proces, starając się zaspokoić potrzeby rynku oraz zapewnić odpowiednią jakość oferowanych produktów.
Celem wprowadzonych zmian jest zapewnienie równych warunków dla wszystkich uczestników rynku oraz dalsze podnoszenie standardów jakościowych urządzeń. Wprowadzenie jednolitych kryteriów badawczych i certyfikacyjnych ma na celu eliminację niskiej jakości urządzeń, co przekłada się na większą efektywność energetyczną i lepsze parametry pracy instalacji grzewczych.
Planowane kontrole zgodności pomp ciepła
W celu zapewnienia przestrzegania nowych standardów, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpocznie kontrole zgodności pomp ciepła z deklarowanymi przez producentów parametrami. Kontrole te mają na celu wyeliminowanie z rynku urządzeń, które nie spełniają obowiązujących wymogów, co dodatkowo wzmacnia zaufanie konsumentów do programu Czyste Powietrze.
Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na potrzeby rynku i mają na celu zapewnienie wysokiej jakości urządzeń w ramach programu, co przekłada się na skuteczniejsze działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze