Nie ma alternatywy dla OZE – wnioski z debaty o bezpieczeństwie energetycznym Polski
Uczestnicy debaty „Bezpieczeństwo energetyczne” zorganizowanej przez PAP są zgodni – przyszłość polskiej energetyki to odnawialne źródła energii. Wskazali, że niezależność energetyczna, odporność na zagrożenia i tempo transformacji to dziś najważniejsze wyzwania.

Polska energetyka w cieniu zagrożeń – ale z planem
Podczas debaty, która odbyła się 27 czerwca 2025 r. w Polskiej Agencji Prasowej, głos zabrali przedstawiciele rządu, firm energetycznych i sektora technologii. Wspólnym mianownikiem wystąpień była potrzeba przyspieszenia transformacji energetycznej jako kluczowego elementu bezpieczeństwa energetycznego.
Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podkreślił, że państwowe spółki mają już plan i fundusze – na inwestycje przewidziano 800 mld zł. „To, co jest w tej chwili czynnikiem ryzyka, to czas” – zaznaczył. Dodał też, że wzrost wartości spółek Skarbu Państwa ponad poziom WIG20 świadczy o rosnącym zaufaniu inwestorów.
OZE i ciepłownictwo – nieoczywisty filar bezpieczeństwa
O przemianach w strukturze polskiego systemu energetycznego mówił Piotr Górnik, prezes Fortum Power & Heat Polska. Zwrócił uwagę, że mikroinstalacje w gospodarstwach domowych mają już łączną moc odpowiadającą trzem elektrowniom Bełchatów. Kluczową rolę może odegrać także ciepłownictwo.
„Możemy dostarczyć do systemu elektroenergetycznego między 5 a 8 GW – szybciej i taniej niż elektrownie jądrowe” – powiedział.
Z kolei Michał Bernhard, wiceprezes TAURON Zielona Energia, wskazał, że transformacja musi uwzględniać zarówno odporność na cyberzagrożenia, jak i niezależność surowcową. TAURON planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 r., rozwijając moce OZE do 4,7 GW w 2035 roku.
Gaz i technologie IT nadal potrzebne
Reprezentant Polskiej Spółki Gazownictwa, dr Szymon Paweł Moś, zaznaczył, że gaz wciąż odgrywa ważną rolę stabilizacyjną. PSG inwestuje w rozwój infrastruktury dla biometanu i innych gazów zdekarbonizowanych, aby nie obciążać nadmiernie konsumentów.
„Gaz jako paliwo stabilizujące będzie z nami przez wiele lat” – powiedział.
Tomasz Bendlewski z Asseco Poland zauważył, że mimo osiągniętego konsensusu co do kierunku zmian, wciąż brakuje szczegółowej mapy drogowej.
Zobacz również:„Technologie IT, AI, Big Data i IoT to nie przyszłość – to teraźniejszość polskiej energetyki” – podkreślił, apelując o przyspieszenie wdrażania konkretnych działań.
- Wiceminister Bolesta: Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa i bezpieczna
- NIK ostro o gospodarce surowcami energetycznymi: brak strategii, fiasko NABE, zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski
- Bezpieczeństwo energetyczne dzięki lasom – PSE i Lasy Państwowe podpisują porozumienie
Źródło: PAP
Może Cię również zainteresować
Huawei zasili największy magazyn energii w Danii: 132 MWh dla Everspring
Huawei Digital Power dostarczy technologię magazynowania energii dla projektu Everspring o mocy 132 MWh. Projekt ma być gotowy do pracy z siecią na wiosnę 2026 roku. W realizację inwestycji zaangażowane są także duńska firma Energrid oraz bank Ringkjøbing Landbobank.
Europejski rynek PPA rośnie: 1 429 MW w czerwcu, fotowoltaika dominuje
Czerwiec 2025 przyniósł wyraźne odbicie na europejskim rynku PPA. Deweloperzy podpisali 20 umów o łącznej mocy 1 429 MW, z czego ponad 80% przypadło na fotowoltaikę. To oznacza wzrost o 700% względem maja oraz 40% więcej transakcji.
Westinghouse i Energoatom rozwijają produkcję paliwa jądrowego w Ukrainie – krok w stronę niezależności energetycznej
Ukraina przyspiesza uniezależnianie się od rosyjskich dostaw paliwa jądrowego. Westinghouse i Energoatom podpisały umowę o uruchomieniu linii montażu zestawów paliwowych VVER-1000 w kraju.
Dofinansowanie do 95% na fotowoltaikę i pompy ciepła w Wadowicach
Gmina Wadowice ogłosiła nabór do projektu dotyczącego odnawialnych źródeł energii. Mieszkańcy mogą otrzymać nawet 95% dofinansowania na pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Dokumenty można składać do 1 sierpnia 2025 r. Projekt zostanie zrealizowany tylko po uzyskaniu dofinansowania przez gminę.
Direct Air Capture: Technologia dla klimatu, ale nie wszędzie się opłaca
Usuwanie CO₂ z atmosfery może wspomóc walkę ze zmianami klimatu, ale – jak pokazuje nowe badanie – skuteczność i opłacalność tej technologii w Niemczech zależy w dużej mierze od lokalnych warunków pogodowych i dostępności OZE.
Dane na wagę emisji: jak benchmarking energetyczny przybliża firmy do celu net-zero
Budynki odpowiadają za niemal jedną czwartą emisji gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii. W walce o net-zero, to właśnie precyzyjne dane energetyczne stają się kluczem do skutecznych działań redukujących emisje. Jak benchmarking i nowe technologie wspierają firmy w realizacji tego celu? Wyjaśnia Graham Paul, dyrektor ds. realizacji usług w TEAM Energy.
Komentarze