Enerad
Porównaj oferty

Kryzys fotowoltaiczny: Niemcy płacą dużo za prąd

Niemcy wiodą prym, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii – nasi sąsiedzi inwestują miliardy euro, by uniezależnić się od surowców kopalnianych. Niestety, jest też mniej kolorowa strona medalu – gospodarstwa domowe płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd w Europie.

fotowoltaika - prąd

Kryzys fotowoltaiczny w Niemczech

Niemiecki plan od samego początku zakładał przede wszystkim wsparcie dwóch filarów OZE – energetyki wiatrowej oraz słonecznej. W pierwszym wypadku można stwierdzić, że mamy do czynienia ze stabilnym rozwojem, gorzej jest natomiast z fotowoltaiką.

W Niemczech instaluje się coraz mniej paneli słonecznych, tak źle nie było od 2007 roku – w latach 2010-2012 instalowano ok. 7000 MW, natomiast w 2014 roku liczba ta spadła do 1900 MW. Taka sytuacja zagraża realizacji niemieckiego planu, który zakładał przyrost mocy z farm fotowoltaicznych rocznie o 2400-2600 MW. Kryzys w branży solarnej odczuwają również firmy fotowoltaiczne – regularnie zamykane są przedsiębiorstwa i redukowane są stanowiska pracy. Odpowiedzią na narastające problemy miała być reforma z 2014 roku, niestety energetyka solarna pozostała w kryzysie.

Kolejnym planem ratowania sytuacji jest zamrożenie obniżki taryfy gwarantowanej dla energii słonecznej – wcześniejsze jej zmniejszenie skurczyło rynek fotowoltaiczny o połowę. Co ciekawe, chociaż ceny energii na rynku terminowym spadły, to Niemcy i tak płacą coraz wyższe rachunki. Dlaczego? Otóż wzrastają koszty systemu wsparcia OZE – w przyszłym roku wprowadzone zostaną wyższe opłaty m.in. za przesył energii.

Niemcy płacą dużo, ale nie narzekają

Transformacja energetyczna w Niemczech to wyzwanie dla wszystkich, w szczególności mocno czują je niemieckie gospodarstwa domowe – już dzisiaj przeciętna niemiecka rodzina płaci o 40 proc. więcej, niż wynosi średnia europejska. W przeciągu 9 lat stawka opłaty OZE wzrosła aż o 600 proc. – rocznie Niemcy wydają około 1000 euro na prąd, natomiast ok. 210 euro to opłaty OZE.

Chociaż koszty są wysokie, to należy wspomnieć (może to być dla nas trochę dołujące 🙁 ), że w budżecie gospodarstw domowych koszty na energię w Niemczech stanowią 7,8 proc., natomiast u nas jest to aż 12 proc. (dane wg GUS). Pomimo wielu przeszkód, Niemcy nie zniechęcili się do transformacji energetycznej i nadal utrzymuje się dla niej bardzo wysokie poparcie.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły