Enerad
Porównaj oferty

Niemcy poparły osłabiony cel klimatyczny UE na 2040 r. pod wpływem lobbingu komisarza Hoekstry

Komisarz UE ds. klimatu Wopke Hoekstra skutecznie przekonał niemiecką koalicję do poparcia kontrowersyjnego rozwiązania w postaci zagranicznych kredytów węglowych. Dzięki temu Komisja Europejska może liczyć na silniejsze wsparcie dla celu redukcji emisji o 90% do 2040 roku – choć w osłabionej formie.

komisarz wopke hoekstra

Kulisy lobbingu: Komisarz UE wpływa na stanowisko Niemiec

Jak ujawnia POLITICO, Wopke Hoekstra – komisarz ds. klimatu i członek Europejskiej Partii Ludowej – odegrał kluczową rolę w negocjacjach niemieckiej umowy koalicyjnej. Przekonał zarówno CDU/CSU, jak i bardziej sceptyczną SPD, by poparły włączenie międzynarodowych kredytów węglowych do unijnego celu klimatycznego na 2040 rok. Chodzi o możliwość „kupowania” części redukcji emisji przez inwestycje klimatyczne w krajach rozwijających się.

W zamian za zgodę na ten mechanizm, niemiecka koalicja zaakceptowała propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą 90% redukcji emisji w stosunku do poziomu z 1990 roku. To stanowisko Berlina stało się teraz punktem odniesienia dla dalszych rozmów w Brukseli.

Kredyty węglowe – pragmatyzm czy osłabienie ambicji?

Zgodnie z niemiecką umową koalicyjną, do 3 punktów procentowych celu 90% będzie można osiągnąć za pomocą wysokiej jakości kredytów węglowych, pod warunkiem, że będą one trwałe, certyfikowane i „ekonomicznie opłacalne”. Mają one dotyczyć tylko tzw. emisji resztkowych – najtrudniejszych do wyeliminowania w UE.

Choć podejście to może przyczynić się do osiągnięcia celu, budzi też kontrowersje. Krytycy – jak europoseł Zielonych Michael Bloss – ostrzegają, że takie rozwiązanie może podważyć wiarygodność klimatyczną Europy i spowolnić realną dekarbonizację na kontynencie. Przypominają też o licznych nadużyciach w globalnym handlu kredytami węglowymi, jak chociażby niedawny miliardowy skandal z udziałem firm paliwowych w Niemczech.

Kontekst: cel 2040 jako pomost między 2030 a 2050

Cel klimatyczny na 2040 rok ma stanowić etap przejściowy między obecnym celem 55% redukcji emisji do 2030 r. a neutralnością klimatyczną planowaną na 2050 r. Początkowo propozycja Komisji miała zostać ogłoszona już w marcu, jednak ze względu na brak większości państw popierających 90% cel, publikację przesunięto na lipiec. Lobbing Hoekstry oraz przełom w rozmowach z Niemcami mają umożliwić przyjęcie tej propozycji – choć z mechanizmami osłabiającymi jej bezpośredni wpływ na gospodarki krajów UE.

Zobacz również:

Źródło: Politico

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły