Enerad
Porównaj oferty

NIO ogłasza ekspansję: Polska, Austria i Rumunia na liście nowych rynków

Chiński producent samochodów elektrycznych NIO ogłosił wejście na siedem nowych rynków w Europie. W latach 2025–2026 firma rozszerzy działalność na Austrię, Belgię, Czechy, Węgry, Luksemburg, Polskę i Rumunię. Wraz z nowymi partnerami dystrybucyjnymi NIO zamierza zaoferować lokalnym użytkownikom dostęp do inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań.

NIO: model et17

Siedem nowych rynków do 2026 roku

W ramach dalszej ekspansji w Europie NIO planuje rozpocząć działalność w siedmiu krajach: Austrii, Belgii, Czechach, Węgrzech, Luksemburgu, Polsce i Rumunii. Proces ten rozłoży się na lata 2025–2026. W Belgii i Luksemburgu firma będzie współpracować z Hedin Mobility Group – jednym z największych dostawców usług mobilności w Europie. Partnerem na rynkach Austrii i Węgier (od 2025 r.), a także Czech, Polski i Rumunii (do 2026 r.) będzie AutoWallis – lider branży motoryzacyjnej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Strategia wielokanałowa i oferta wielomarkowa

Ekspansja ma być realizowana zgodnie z wielokanałową strategią sprzedaży. NIO zakłada dalszy rozwój modelu bezpośredniego kontaktu z klientem (direct-to-consumer), równocześnie rozwijając współpracę z lokalnymi partnerami.

W nowo otwieranych lokalizacjach NIO zaoferuje pojazdy dwóch marek:

Marka NIO (segment premium):

  • NIO EL6 – inteligentny SUV do codziennego użytku,
  • NIO EL8 – luksusowy SUV z sześcioma miejscami,
  • NIO ET5 – średniej wielkości sedan,
  • NIO ET5 Touring – wersja kombi z naciskiem na styl życia.

Marka firefly (segment miejski):

  • Nowa marka skierowana do użytkowników miejskich, oferująca kompaktowe, inteligentne pojazdy elektryczne.

Cyfrowe usługi i lokalna ekspertyza

Jak podkreślił Thijs Meijling, szef europejskiego oddziału NIO, każdy nowy rynek został wybrany strategicznie. Firma planuje wdrożenie pełnego pakietu usług – od finansowania, przez serwis, aż po infrastrukturę ładowania i cyfrową obsługę klienta.

“Europa to kluczowy filar naszej globalnej strategii. Wchodzimy na rynki, gdzie nasz zintegrowany ekosystem może w pełni rozwinąć swój potencjał” – zaznaczył Thijs Meijling.

Partnerzy mają zapewnić użytkownikom standardy znane z dotychczasowych rynków, m.in. w Niemczech, Norwegii i Holandii. Firma liczy, że dzięki lokalnemu doświadczeniu partnerów i rozbudowanej infrastrukturze sprzedażowo-serwisowej możliwe będzie oferowanie użytkownikom spójnego i wysokiej jakości doświadczenia zakupowego i eksploatacyjnego.

Ekosystem zrównoważonej mobilności

NIO deklaruje, że jego celem jest budowa trwałego ekosystemu zrównoważonej mobilności w Europie. W ciągu najbliższych tygodni firma zapowiada kolejne ogłoszenia dotyczące wybranych rynków europejskich.

Globalna obecność i rozwój technologiczny

Założona w 2014 roku firma NIO prowadzi działalność w Chinach, Europie i na Bliskim Wschodzie. Do końca kwietnia 2025 roku dostarczyła łącznie 737558 pojazdów. Firma posiada ponad 9900 patentów oraz opracowała własny zestaw rozwiązań technologicznych – NIO Full Stack, obejmujący 12 kluczowych obszarów technologicznych.

NIO dysponuje centrami badawczo-rozwojowymi i zakładami produkcyjnymi m.in. w Szanghaju, Hefei, San Jose, Monachium, Oxfordzie i Budapeszcie.

Zobacz również:

Źródło: NIO (komunikat prasowy).

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły