Enerad
Porównaj oferty

Niska jakość pomp ciepła w zawyżonych cenach. WFOŚiGW ostrzegają!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami pomp ciepła. Wystarczy obdarzyć kogoś zbyt dużym zaufaniem i już możemy stracić całkiem pokaźną sumę. Naciągacze bowiem, wiedzeni wyłącznie chęcią szybkiego zysku, oferują urządzenia, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

niska jakość pomp ciepła ostrzeżenia WFOŚiGW

Sprzedają urządzenia niskiej jakości

Polacy polubili pompy ciepła, o czym dobitnie świadczą dane. W 2022 r., w ujęciu rocznym, krajowy rynek sprzedaży pomp ciepła wzrósł o 120 proc. Największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu powietrze-woda, których sprzedano łącznie ponad 188 tys. sztuk. Niestety jak na każdym rynku, tak i na tym nie brakuje oszustów, którzy w zamian za sowitą opłatę sprzedadzą nam… bubel. NFOŚiGW zwraca uwagę na ten problem i apeluje do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” o rozwagę przy wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej wynajętej do przeprowadzenia wymiany źródła ciepła.

NFOŚiGW przypomina, że to beneficjenci decydują, od jakiej firmy kupią, i która firma zamontuje im pompę ciepła. To oznacza, że nie wolno wierzyć nikomu, kto twierdzi, że „z urzędu” przyszedł sprzedać nam pompę ciepła lub ją zamontować. Niestety coś takiego się zdarza. Nieuczciwi sprzedawcy oferują urządzenia niedopasowane do potrzeb domu. W efekcie łatwo stracić pieniądze na coś, co w sezonie grzewczym zużyje dużo prądu i będzie nietrwałe.

Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami?

Przy wyborze firmy instalującej pompy ciepła koniecznie sprawdźmy, czy firma, za przedstawicieli której podają się monterzy, rzeczywiście istnieje. A jeśli tak, poprośmy monterów o okazanie uprawnień do wykonywania zleconych prac. Szczególnie powinno zaniepokoić nas, jeżeli oferta jest o wiele atrakcyjniejsza cenowo niż inne, skupiające się na tożsamej usłudze. Warto przede wszystkim współpracować z firmami mogącymi pochwalić się rekomendacjami.

Sprawdźcie w internecie parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę. Rozmawiajcie z sąsiadami, którzy przeszli przez podobny proces inwestycyjny. Mogą udzielić Wam cennych wskazówek.

NFOŚiGW przypomina, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do ceny usługi, parametrów urządzenia, warunków serwisowania pompy ciepła lub wszelkich innych zapisów umownych dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy skorzystać albo z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, albo poradzić się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Na pewno korzystne dla nas będzie również przejrzenie listy zielonych urządzeń i materiałów. Listę znajdziemy tutaj: https://lista-zum.ios.edu.pl/.

Dobrze przeprowadzona inwestycja, dofinansowana z programu „Czyste Powietrze”, to w długiej perspektywie szansa na oszczędności poprzez obniżenie wydatków na ogrzewanie.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły