Niska jakość pomp ciepła w zawyżonych cenach. WFOŚiGW ostrzegają!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ostrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami pomp ciepła. Wystarczy obdarzyć kogoś zbyt dużym zaufaniem i już możemy stracić całkiem pokaźną sumę. Naciągacze bowiem, wiedzeni wyłącznie chęcią szybkiego zysku, oferują urządzenia, których jakość pozostawia wiele do życzenia.
Sprzedają urządzenia niskiej jakości
Polacy polubili pompy ciepła, o czym dobitnie świadczą dane. W 2022 r., w ujęciu rocznym, krajowy rynek sprzedaży pomp ciepła wzrósł o 120 proc. Największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu powietrze-woda, których sprzedano łącznie ponad 188 tys. sztuk. Niestety jak na każdym rynku, tak i na tym nie brakuje oszustów, którzy w zamian za sowitą opłatę sprzedadzą nam… bubel. NFOŚiGW zwraca uwagę na ten problem i apeluje do beneficjentów programu „Czyste Powietrze” o rozwagę przy wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej wynajętej do przeprowadzenia wymiany źródła ciepła.
NFOŚiGW przypomina, że to beneficjenci decydują, od jakiej firmy kupią, i która firma zamontuje im pompę ciepła. To oznacza, że nie wolno wierzyć nikomu, kto twierdzi, że „z urzędu” przyszedł sprzedać nam pompę ciepła lub ją zamontować. Niestety coś takiego się zdarza. Nieuczciwi sprzedawcy oferują urządzenia niedopasowane do potrzeb domu. W efekcie łatwo stracić pieniądze na coś, co w sezonie grzewczym zużyje dużo prądu i będzie nietrwałe.
Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami?
Przy wyborze firmy instalującej pompy ciepła koniecznie sprawdźmy, czy firma, za przedstawicieli której podają się monterzy, rzeczywiście istnieje. A jeśli tak, poprośmy monterów o okazanie uprawnień do wykonywania zleconych prac. Szczególnie powinno zaniepokoić nas, jeżeli oferta jest o wiele atrakcyjniejsza cenowo niż inne, skupiające się na tożsamej usłudze. Warto przede wszystkim współpracować z firmami mogącymi pochwalić się rekomendacjami.
Sprawdźcie w internecie parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę. Rozmawiajcie z sąsiadami, którzy przeszli przez podobny proces inwestycyjny. Mogą udzielić Wam cennych wskazówek.
NFOŚiGW przypomina, że w razie jakichkolwiek wątpliwości co do ceny usługi, parametrów urządzenia, warunków serwisowania pompy ciepła lub wszelkich innych zapisów umownych dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy skorzystać albo z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, albo poradzić się w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym. Na pewno korzystne dla nas będzie również przejrzenie listy zielonych urządzeń i materiałów. Listę znajdziemy tutaj: https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Dobrze przeprowadzona inwestycja, dofinansowana z programu „Czyste Powietrze”, to w długiej perspektywie szansa na oszczędności poprzez obniżenie wydatków na ogrzewanie.
Komentarze