Niższe stawki za dystrybucję gazu w 2018
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną dla PSG – spółki zależnej PGNiG. Decyzja ta od razu od razu wpłynęła na ceny akcji gazowego giganta. W jaki sposób? Tego dowiecie się z naszego artykułu, zapraszamy!

Cena dystrybucji gazu – o ile niższa?
Zatwierdzona przez URE nowa taryfa, to znakomita wiadomość dla odbiorców gazu. W zakresie dystrybucji błękitnego paliwa ich rachunki zmniejszą się średnio o około 7,37%. Dokładna wysokość stawki zależna jest od obszaru dystrybucyjnego.
Nowa stawka ma wejść w życie w ciągu 45 dni od jej ogłoszenia. Obowiązywać będzie do końca roku kalendarzowego 2018. Warto odnotować, że obniżka dotyczy zarówno odbiorców indywidualnych, jak i biznesowych.
Skąd zmiana cen akcji PGNiG?
Parkiet od razu zareagował na decyzję regulatora wyprzedażą papierów PGNiG i tym samym obniżenie wartości akcji spółki. Dlaczego? Ponieważ dystrybucja to drugie po poszukiwaniu i wydobyciu źródło dochodu gazowego giganta.
Eksperci wyliczyli, że niższe stawki dystrybucyjne przełożą się na obniżenie zysku EBITDA o około 250 mln złotych. W tym przypadku nie można kalkulować, że korzystniejsze stawki gazu przełożą się na większe zużycie błękitnego paliwa.
Co więcej, jeśli stawki dystrybucyjne zostaną utrzymane również w przyszłym roku, to według wyliczeń PGNiG odnotuje kolejne straty. Będą one jednak wyższe, ponieważ niekorzystne stawki obowiązywać będą cały rok 2019.
PSG w potrzasku
Państwowa Spółka Gazownictwa planuje duże inwestycje w infrastrukturę gazową. Na lata 2018-2027 planowana jest realizacja projektów o wartości około 12,5 mld złotych! Normalnie ograniczenie zysków stawiałoby pod znakiem zapytania niektóre z planowanych działań. Tak jednak nie będzie w tym przypadku.
Dlaczego? Ponieważ wstrzymanie inwestycji mogłoby być pretekstem dla URE do dalszych obniżek stawek dystrybucyjnych. PSG jest więc “skazane” na realizację inwestycji. A to będzie obniżać wyniki finansowe PGNiG.
Z pomocą państwowej spółce mogą przyjść nowe regulacje prawne. Ustawodawca planuje bowiem zmiany w zakresie regulatora rynku energii, o czym pisaliśmy w artykule: Komisja zamiast prezesa URE?
To, co jest zmartwieniem dla PSG, cieszy raczej odbiorców: w końcu niższe ceny gazu, to niższe rachunki. A jeśli chcecie zaoszczędzić jeszcze więcej, to zapraszamy do skorzystania porównywarki cen gazu. Sprawdźcie, który sprzedawca gazu ma najkorzystniejsze stawki!
Może Cię również zainteresować
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.
Komentarze