Enerad
Porównaj oferty

Norweski gigant OZE inwestuje w polskie magazyny energii

Statkraft Poland intensyfikuje działalność na rynku energii odnawialnej, wprowadzając do swojego portfela projekty magazynowania energii o łącznej mocy prawie 700 MW. Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji sieci i rozwoju OZE w Polsce. Firma zamierza łączyć instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe z bateryjnymi magazynami energii, wykorzystując doświadczenia z rynków zagranicznych.

Magazyn energii firmy Statkraft

Projekty magazynowania energii w Polsce nabierają tempa

W drugim kwartale 2025 roku w portfelu Statkraft Poland znajdują się projekty magazynowe, które uzyskały warunki przyłączenia do sieci o mocy blisko 700 MW. To znaczący krok w rozwoju krajowego rynku bateryjnych systemów magazynowania energii (BESS).

Oddział Statkraft w Polsce działa od niespełna trzech lat. Skupia się na rozwoju instalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz magazynów energii. Działania w zakresie ostatniego segmentu są zgodne z globalną strategią spółki, która zakłada silne zaangażowanie w rozwój infrastruktury wspierającej OZE.

Polska strategia zgodna z globalnymi założeniami

Statkraft rozwija działalność w Polsce w oparciu o jeden z czterech strategicznych filarów firmy, dotyczący rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz towarzyszącej im infrastruktury. Michał Smyk, Country Manager Statkraft Poland, podkreśla:

– Do 2035 roku OZE w Polsce może wytwarzać blisko 70 proc. energii, czyli tyle ile obecnie produkują elektrownie oparte na paliwach kopalnych. Zielona energetyka rozwijać się będzie w naszym kraju w ogromnym tempie w najbliższych latach. A to oznacza coraz większe potrzeby magazynowania energii oraz bilansowania sieci.

Statkraft Poland chce aktywnie uczestniczyć w tym procesie, stawiając na współlokalizację farm OZE z magazynami energii. Tego typu projekty ułatwiają integrację OZE z krajowym systemem elektroenergetycznym.

Lokalizacja i jakość kluczowe dla projektów

Zgodnie z informacjami spółki, blisko 700 MW planowanej mocy magazynowej to projekty charakteryzujące się wysoką jakością ekonomiczną. Duży nacisk położono na wybór lokalizacji instalacji – w pobliżu kluczowych punktów zasilania. Wynika to z rosnącego udziału zmiennej generacji rozproszonej w sieci oraz potrzeby zapewnienia elastyczności dostaw.

Jak podkreśla Michał Smyk:

– Segment magazynowania energii w Polsce jest we wczesnej fazie rozwoju. Wierzymy w to, że będziemy mogli zwiększyć jego potencjał wykorzystując nasze doświadczenie z innych europejskich rynków oraz skutecznie dostarczając projekty o innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.

Europejskie doświadczenia – Greener Grid Parks i inne

Statkraft wdraża w Europie unikalne rozwiązania służące stabilizacji sieci elektroenergetycznych. W Wielkiej Brytanii rozwija tzw. Ekologiczne Parki Sieciowe (Greener Grid Parks), łączące różne technologie – bateryjne magazyny energii oraz kompensatory synchroniczne.

Przykładem takiego projektu jest Thornton Greener Grid Park o mocy 200 MW i pojemności 400 MWh, który znajduje się na etapie budowy. Inny istotny projekt realizowany jest w Zerbst (Saksonia-Anhalt, Niemcy), gdzie instalacja magazynowa o mocy 16 MW i pojemności 58 MWh zostanie połączona z farmą słoneczną o mocy 47 MW.

Łącznie Statkraft posiada osiem aktywów bateryjnych na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemiec – na etapie operacyjnym lub w trakcie realizacji.

Cele strategiczne i rosnąca rola Polski

Strategiczny cel Statkraft zakłada coroczny rozwój portfela odnawialnych źródeł energii i magazynów energii na poziomie 2–2,5 GW od 2026 roku. Polska, ze względu na dynamiczny rozwój rynku OZE i rosnące zapotrzebowanie na stabilizację sieci, ma być jednym z kluczowych obszarów działalności spółki.

Statkraft działa w Polsce od 2018 roku, początkowo skupiając się na handlu energią odnawialną. W 2022 roku otwarto biuro w Warszawie, co umożliwiło rozszerzenie działalności o bezpośrednie inwestycje w lokalne aktywa OZE.

Zobacz również:

Źródło: Statkraft Poland (komunikat prasowy), oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły