Nowa kadra dla offshore. Politechnika Gdańska i PGE Baltica zacieśniają współpracę
Politechnika Gdańska oraz PGE Baltica zacieśniają współpracę na rzecz rozwoju kadr dla sektora offshore. Spółka objęła patronat nad projektem DigiWind – nowym kierunkiem kształcenia specjalistów energetyki wiatrowej. Program studiów rusza 24 czerwca.

Wspólna wizja rozwoju edukacji dla energetyki odnawialnej
Politechnika Gdańska i PGE Baltica podpisały 4 czerwca porozumienie o współpracy, której głównym celem jest rozwój kształcenia w obszarze offshore. Uroczystość odbyła się w Sali Senatu PG. W imieniu uczelni dokument podpisali prof. Krzysztof Wilde – rektor oraz prof. Justyna Kucińska-Lipka – prorektor ds. rozwoju. PGE Baltica reprezentowali Bartosz Fedurek – prezes zarządu i Dariusz Lociński – wiceprezes.
DigiWind – odpowiedź na potrzeby rynku pracy
W ramach podpisanej umowy, PGE Baltica objęła patronat nad projektem DigiWind (Digital Masters of Wind and Energy Systems), który rozwijany jest przez Politechnikę Gdańską. Projekt finansowany jest z Programu Cyfrowa Europa (DEP). Głównym celem inicjatywy jest przygotowanie kadr do pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej i systemów energetycznych, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cyfrowych.
Rektor uczelni, prof. Krzysztof Wilde podkreślił, że:
– Jako Politechnika Gdańska stale dostosowujemy naszą ofertę kształcenia do realiów otaczającego nas świata. Nasz kraj przechodzi zieloną transformację energetyczną. Widzimy to wyraźnie zwłaszcza na Pomorzu, gdzie wybudowana zostanie elektrownia jądrowa, a na Bałtyku powstają morskie farmy wiatrowe. Jako uczelnia chcemy odpowiadać na potrzeby rynku, dlatego w ramach projektu DigiWind oferujemy specjalistyczne studia, które będą kształcić inżynierów na potrzeby branży energetyki wiatrowej. Współpraca w tej sferze z otoczeniem biznesowym jest niezwykle cenna. Tym bardziej cieszy nas podjęcie wspólnych działań z tak doświadczonym partnerem, jakim jest PGE Baltica.
Więcej niż patronat – szerokie formy współpracy
Zakres porozumienia pomiędzy uczelnią a spółką PGE Baltica obejmuje:
- współtworzenie programów nauczania,
- prowadzenie gościnnych wykładów i warsztatów,
- organizację praktyk i staży zawodowych,
- współpracę badawczo-rozwojową,
- mentoring prac dyplomowych i projektów końcowych,
- wsparcie programów rozwoju zawodowego,
- organizację konkursów i hackathonów,
- doradztwo zawodowe.
Według Bartosza Fedurka, prezesa PGE Baltica:
– Z Politechniką Gdańską współpracujemy od 2021 roku a teraz chcemy wejść na wyższy poziom. Żyjemy w takich czasach, że offshore to nie teoria, ale rzeczywistość. Pierwsze projekty morskiej energetyki wiatrowej są w fazie realizacji, w tym najbardziej zaawansowany projekt Baltica 2. Ten obszar potrzebuje jak najlepszych kadr i współpracy z renomowanymi instytucjami naukowymi takimi jak Politechnika Gdańska. Dzisiejsze podpisanie umowy to wyraz bliższej współpracy biznesu z nauką.
Nowy kierunek studiów już od czerwca
Rekrutacja na studia II stopnia w ramach kierunku „Inżynieria Energii Odnawialnej” rozpocznie się już 24 czerwca 2025 roku. Studia prowadzone będą w języku angielskim i obejmą nową specjalność „Smart Wind Energy Engineering”.
Dla absolwentów kierunków pokrewnych studia potrwają trzy semestry. W przypadku innych absolwentów technicznych – cztery semestry. Program studiów obejmuje m.in.:
- technologie energii wiatrowej,
- cyfrowe bliźniaki,
- sztuczną inteligencję (AI),
- systemy magazynowania energii,
- bezpieczeństwo środowiskowe,
- zrównoważony rozwój.
Kursy i studia podyplomowe – nabór od sierpnia
Równolegle z kierunkiem magisterskim rozwijana będzie oferta kształcenia podyplomowego. Rekrutacja na studia podyplomowe i kursy specjalistyczne ruszy w połowie sierpnia i potrwa do 20 września 2025 roku.
Projekt DigiWind ma charakter modułowy i interdyscyplinarny. Dzięki temu możliwe będzie elastyczne dopasowanie ścieżek edukacyjnych do potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców z branży offshore.
Zobacz również:- Politechnika Gdańska szkoli kadry dla atomu. Kursy i praktyki już od czerwca
- Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
- Politechnika Gdańska tworzy przełomowe baterie. Projekt wart 4,3 mln zł
- Orlen i Politechnika Gdańska rewolucjonizują sieci wysokiego napięcia w Polsce
Źródło: Politechnika Gdańska (komunikat prasowy)
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze