Nowe taryfy prądu od 1 października 2025 r. ?
Zgodnie z projektem ustawy wpisanym do wykazu prac legislacyjnych, zmienione taryfy zatwierdzane przez Prezesa URE mają zacząć obowiązywać dopiero od 1 października 2025 r., a nie – jak wcześniej zapisano – od 1 lipca.

Co się zmienia?
Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej zakłada, że:
- termin rozpoczęcia stosowania nowych taryf energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostanie przesunięty z 1 lipca na 1 października 2025 r.,
- zmiana ma umożliwić lepsze dostosowanie taryf do aktualnych warunków rynkowych,
- dodatkowo wprowadzone zostaną rozwiązania techniczne, które pozwolą Prezesowi URE i sprzedawcom z urzędu zrealizować to przesunięcie w praktyce.
Cel przesunięcia: łagodniejsze podwyżki po odmrożeniu cen
„Aktualne ceny energii na rynku hurtowym (400–500 zł/MWh) wskazują na przestrzeń do obniżenia cen w taryfach” – wskazuje MKiŚ.
Chodzi o to, by taryfy stosowane po zakończeniu mrożenia (czyli od 1 października 2025 r.) mogły lepiej odzwierciedlać sytuację rynkową i były mniej dotkliwe dla odbiorców końcowych.
Innymi słowy – jeśli taryfy wejdą później, a rynek hurtowy pozostanie stabilny, możliwe będzie ograniczenie skali podwyżek po odmrożeniu cen.
Przypomnijmy: co z zamrożonymi cenami?
- Obecnie obowiązująca maksymalna cena dla gospodarstw domowych to 500 zł/MWh netto (0,6212 zł/kWh brutto).
- Cena ta jest ustawowo gwarantowana do 30 września 2025 r.
- Do końca czerwca 2025 obowiązuje również zerowa stawka opłaty mocowej.
Projekt nie zmienia długości obowiązywania ochrony cenowej, lecz dotyczy przesunięcia terminu rozpoczęcia stosowania nowych taryf zatwierdzonych przez URE wobec gospodarstw domowych – z 1 lipca na 1 października 2025 r. Projekt został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej 14 kwietnia 2025 r. Za jego przygotowanie odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a przyjęcie przez Radę Ministrów planowane jest w II kwartale 2025 r.
Zobacz również:
- Ustawa o mrożeniu cen prądu na 2025 rok na ostatniej prostej
- Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2025 roku z podpisem prezydenta
- Tauron sceptyczny w sprawie dalszego mrożenia cen prądu
Źródło: Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze