Nowe wymogi dla systemów HVDC zatwierdzone – wejdą w życie 1 grudnia 2025 r.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) „Wymogi ogólnego stosowania” wynikające z Kodeksu Sieci HVDC (Rozporządzenie Komisji UE 2016/1447). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2025 r. i będą miały zastosowanie do nowych oraz modernizowanych instalacji HVDC.

Do kogo mają zastosowanie nowe wymogi HVDC?
Nowe regulacje dotyczą przede wszystkim:
- systemów wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) oraz modułów wytwórczych z bezpośrednim podłączeniem DC, dla których warunki przyłączenia zostaną wydane po 1 grudnia 2025 r.,
- przypadków modernizacji i remontów istniejących instalacji HVDC, jeśli zgłoszenie zmian technicznych zostanie dokonane od tej samej daty i będzie wiązać się z istotną zmianą umowy przyłączeniowej.
W pozostałych przypadkach nadal obowiązują dotychczasowe „Wymogi ogólnego stosowania” z lutego 2019 roku, również opracowane na podstawie Kodeksu HVDC.
Standaryzacja technologii prądu stałego
Kodeks HVDC to unijne rozporządzenie, które weszło w życie 28 września 2016 r. Jego celem jest zapewnienie jednolitych zasad przyłączania systemów HVDC oraz modułów parku energii z podłączeniem DC w całej Unii Europejskiej. Dzięki temu uczestnicy rynku – niezależnie od kraju – mają zagwarantowany równy dostęp i przejrzyste zasady działania.
Zatwierdzone przez Prezesa URE wymogi zawierają szczegółowe rozstrzygnięcia techniczne, które muszą być spełnione przez projektantów, wykonawców i operatorów nowoczesnych instalacji HVDC w Polsce.
Co dalej?
Publikacja decyzji w Biuletynie Informacji Publicznej URE oznacza, że nowe regulacje wejdą w życie dokładnie pół roku później – 1 grudnia 2025 r. To daje czas na dostosowanie planowanych inwestycji do aktualnych wymogów technicznych.
Zobacz również:- URE zatwierdził plan PSE. Nowe zasady ograniczeń prądu dla dużych odbiorców
- Nowe zasady przyłączania OZE i cyfryzacja sieci – URE ogłasza plany
Źródło: URE
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze