Nowelizacja o OZE przyjęta: Prosumenci poczekają
Jak można było się spodziewać, nowelizacja ustawy o OZE została przegłosowana przez Sejm i najprawdopodobniej zostanie podpisana przez prezydenta w tym roku. Jakie są główne założenia nowelizacji?

Zmiany dopiero za 6 miesięcy
Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł, w którym zawarliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nowelizacji ustawy o OZE. W skrócie dodamy, że zmiany dotyczyły czwartej części dokumentu, czyli tej dotyczącej mikroinstalacji oraz systemu aukcji. Wnioskodawcy wnosili o przesunięcie wejścia w życie powyższych zapisów o 6 miesięcy.
Dnia 29 grudnia br. Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu – senatorowie doprecyzowali część zapisów nowelizacji, która czeka już tylko na podpis prezydenta. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku – nowelizacja będzie podpisana w trybie pilnym. Po zatwierdzeniu przez prezydenta ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2016 roku.
Czy zwłoka zaszkodzi Prosumentom?
Jak podkreślają wnioskodawcy, więcej czasu wyjdzie wszystkim na dobre, nawet Prosumentom. Inne zdanie ma Greenpeace, który uważa, że półroczna zwłoka zaszkodzi nie tylko energetyce obywatelskiej, ale również producentom urządzeń dla OZE. Ekspertka organizacji ds. energii odnawialnej, Anna Ogniewska, podkreśla, że nie ma podstaw, by przesuwać wejście przepisów o 6 miesięcy, gdyż obywatele i samorządy przygotowywały się na produkcję prądu od stycznia 2016 roku.
Kto na tym straci? Według Greenpeace oczywiście Prosumenci, którzy na inwestycje np. w fotowoltaikę zaciągnęli kredyty i bez zarabiania na sprzedaży wyprodukowanego prądu, będą samodzielnie regulować swoje nowe zobowiązania finansowe, co dla niektórych może być sporą trudnością.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze