Nowy obowiązek dla firm OZE. URE wymaga comiesięcznego raportowania PPA
Prezes URE zobowiązał 38 największych firm energetycznych do comiesięcznego raportowania realizacji umów PPA. Nowe regulacje obejmują raportowanie zarówno dla odbiorców końcowych, jak i firm odsprzedających energię. Zmiany wprowadzają formularz URE PPA 02, który zbiera dane o rzeczywiście zrealizowanych transakcjach. Pierwsze sprawozdanie, obejmujące styczeń i luty 2025, należy złożyć do 20 marca.

Czym jest umowa PPA?
Umowa PPA (Power Purchase Agreement) to długoterminowy kontrakt na sprzedaż energii elektrycznej pomiędzy producentem a odbiorcą. Najczęściej stosowany w odnawialnych źródłach energii, pozwala na stabilne finansowanie inwestycji i przewidywalność kosztów energii. Więcej o PPA można przeczytać tutaj: Czym jest umowa PPA?.
Nowe obowiązki dla firm energetycznych
Prezes URE zobowiązał 38 największych przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energią z OZE do raportowania realizacji umów PPA. Obowiązek ten dotyczy zarówno umów zawartych z odbiorcami końcowymi, jak i tych, gdzie energia jest dalej odsprzedawana.
Raporty należy składać do 15. dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem pierwszego, obejmującego styczeń i luty 2025, który można przekazać do 20 marca.
URE PPA 02 vs. URE PPA 01 – kluczowe różnice
Nowy formularz URE PPA 02 różni się od dotychczasowego URE PPA 01:
- URE PPA 01 – raportuje planowane wolumeny i ceny w umowach zawartych z odbiorcami końcowymi (w ciągu 30 dni od podpisania kontraktu).
- URE PPA 02 – zawiera faktyczne dane o zrealizowanych transakcjach, obejmując wszystkie podmioty (miesięczne raportowanie).
W 2025 r. wskazane przedsiębiorstwa będą zobowiązane do wypełniania obu formularzy.
Jakie dane należy raportować?
W pierwszym raporcie (do 20 marca) należy ująć transakcje zawarte do 28 lutego 2025 r. z terminem realizacji od 1 stycznia 2025 r. lub później. W kolejnych miesiącach uwzględniane będą transakcje zawarte w danym miesiącu z realizacją od jego pierwszego dnia.
Nawet jeśli w danym miesiącu nie doszło do transakcji, firmy muszą przesłać pusty formularz z uzupełnioną metryką.
W przypadku danych wrażliwych należy zaznaczyć w raporcie, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa, co uniemożliwia ich publikację bez zgody właściciela.
Jak złożyć raport?
Firmy mogą przesyłać raporty w formie:
- Elektronicznej:
- E-mail: ppa@ure.gov.pl
- ePUAP: /URE/SkrytkaESP
- e-doręczenia: AE:PL-25259-52521-UECUJ-18
- Papierowej:
- Adres korespondencyjny: Urząd Regulacji Energetyki, Departament Monitorowania Rynku, ul. Towarowa 25a, 00-869 Warszawa
- Osobiście w siedzibie URE
źródło: Urząd Regulacji Energetyki
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze