Enerad
Porównaj oferty

Nowy plan energetyczny Polski: mniej węgla, więcej OZE – co zawiera KPEiK?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wkrótce omówi Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK). Dokument liczy 600 stron i zawiera poprawki wynikające z konsultacji społecznych. Przyjęcie KPEiK przez rząd planowane jest na czerwiec.

Źródła energii odnawialnej

KPEiK trafił do kierownictwa resortu

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że finalna wersja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. została już przesłana do kierownictwa resortu. Dokument powinien zostać omówiony podczas jednego z najbliższych spotkań kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Szefowa resortu zaznaczyła, że plan „wymagał rozpatrzenia bardzo dużej ilości uwag, sugestii, życzeń”, które wpłynęły w ramach konsultacji społecznych.

Konsultacje społeczne i ewolucja dokumentu

Hennig-Kloska podkreśliła, że członkowie kierownictwa zostali poproszeni o zapoznanie się z dokumentem. Jak dodała, „to jest jednak 600 stron bardzo poważnego tekstu”. W opinii minister, dokument jest już mocno uzgodniony wewnętrznie i po rozstrzygnięciu ewentualnych ostatnich wątpliwości może zostać przyjęty.

Dokument ewoluował względem wersji sprzed konsultacji. Wprowadzono korekty wynikające z aktualnych cen rynkowych technologii oraz uwzględniono niektóre uwagi zgłoszone podczas konsultacji.

Następny etap: Stały Komitet Rady Ministrów

Po akceptacji KPEiK przez kierownictwo MKiŚ, dokument ma trafić na Stały Komitet Rady Ministrów. To etap poprzedzający formalne przyjęcie przez rząd. Zgodnie z zapowiedziami wiceminister Urszuli Zielińskiej, finalna aktualizacja KPEiK powinna zostać przesłana Komisji Europejskiej w czerwcu.

Przypomnijmy, że pierwotnie MKiŚ zakładało, że dokument zostanie przyjęty na przełomie 2023 i 2024 roku, a następnie przesłany do Brukseli.

Komisja Europejska ponawia wezwania

12 marca 2024 roku Komisja Europejska ponownie wezwała m.in. Polskę do przesłania zaktualizowanego KPEiK. Wstępny scenariusz bazowy (tzw. WEM) został przekazany KE w marcu 2024 roku.

Ambitniejszy scenariusz: mniej węgla, więcej OZE

Projekt KPEiK zawiera dwa warianty rozwoju krajowej energetyki: scenariusz bazowy oraz tzw. ambitny scenariusz. Ten drugi zakłada większe ograniczenie zużycia węgla oraz wyższy udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym.

Zgodnie z ambitnym scenariuszem, zużycie węgla kamiennego energetycznego w Polsce w 2030 roku ma nie przekroczyć 22,5 mln ton. To o 7,5 mln ton mniej niż przewiduje scenariusz bazowy.

Ambitny wariant zakłada również 32,6% udziału OZE w finalnym zużyciu energii brutto. Dla porównania, scenariusz bazowy przewiduje 29,8%.

Zobacz również:

Źródło: PAP

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły