Enerad
Porównaj oferty

Nowy sprzedawca prądu i gazu: Enefit

Na polskim rynku energii pojawił się nowy gracz: firma Enefit. Oferuje ona klientom biznesowym zarówno prąd, jak i gaz ziemny. Koncesję na obrót energią elektryczna i paliwem gazowym spółka otrzymała od URE z końcem czerwca i już zawarła pierwsze znaczące umowy handlowe. Czy estońskiej spółce łatwo będzie przystosować się do naszych warunków?

energia - oszczędności

O spółce Enefit

Enefit jest spółką zależną Eesti Energy – estońskiego koncernu energetycznego. Przedsiębiorstwo to organizowane jest poziomo, czyli obsługuje cały proces wytworzenia i dostarczenia energii elektrycznej oraz gazu ziemnego – nie ogranicza się tylko do sprzedaży tych produktów.

Energia pozyskiwana jest z odnawialnych źródeł (OZE) oraz z łupków bitumicznych. Na obszarze Estonii bogate są one w kerogenu (czyli niedojrzałej ropy naftowej). Najnowsza technologia pozwala na otrzymywanie z tego źródła prądu, ropy naftowej oraz gazu syntetycznego. Maksymalne zagospodarowanie zasobów naturalnych sprawia, że produkcja energii jest w tym przypadku jest o wiele mniej emisyjna.

Eesti Energy poza Estonia funkcjonuje również na Łotwie oraz Litwie.

Estoński rynek sprzedaży energii

Mówiąc o Eesti Energy nie można wspomnieć, że estoński rynek energii z perspektywy sprzedawców wygląda zupełnie inaczej niż nasz. Przede wszystkim dlatego, że Estonia jest państwem o wiele bardziej scyfryzowanym. Bardzo prężnie rozwija się tam e-administracja.

A jaki to ma wpływ na rynek energetyczny? Widać to między innymi w upowszechnieniu inteligentnego opomiarowania – inteligentne liczniki stanowią 97% wszystkich urządzeń. 90% umów o sprzedaż energii zawieranych jest w sposób cyfrowy.

Wróćmy jednak do inteligentnych liczników – dzięki nim odbiorcy energii mogą sprawdzać swoje zużycie nie tylko w przedziale miesięcznym i tygodniowym, ale też godzinowym. Dane te dostępne są online. Dla sprzedawców informacje o zużyciu są bardzo cenne – na ich podstawie można o wiele trafniej definiować potrzeby konsumentów i konstruować pod nie oferty.

I teraz coś, o czym wcześniej nie wspominaliśmy: Eesti Energy to spółka państwowa. Zdaje się jednak, że dbałością o klienta i wprowadzanymi na szeroką skalę innowacjami, zostawia daleko w tyle nasze firmy energetyczne.

Oferta Enefit dla firm

Propozycja sprzedawcy energii opiera się na trzech modelach (obejmuje zarówno stawki za prąd i ceny gazu):

  • fix – gwarantuje stałą cenę energii przez cały czas trwania umowy. Stawka zależy tutaj od historycznego zużycia, a także czasu trwania zawieranej umowy;
  • spot – cena za jednostkę energii jest dynamiczna i zależy od stawek hurtowych oferowanych na Towarowej Giełdzie Energii;
  • fix-spot – pozwala odbiorcy na zbilansowanie cen energii: stawka stała i dynamiczna naliczana jest we wskazanych w umowie proporcjach.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą wybrać również zamówić energię elektryczną pochodzącą w 100% z OZE. Potwierdzone jest to Gwarancją Pochodzenia wydaną przez URE. To ciekawe rozwiązanie skierowane jest do firm wdrażających społeczną odpowiedzialność biznesu.

Przyszłość Enefit

Póki co, sprzedawca energii chwali się dwoma podpisanymi umowami: na gaz ziemny z Opus Film (producent telewizyjny, filmowy i reklamowy) oraz z warszawską firmą motoryzacyjną na prąd. Jak na początek działalności to bardzo poważne kontrakty – pozwalają one mieć nadzieję, że spółka rozwinie skrzydła i w przyszłości przedstawi również ofertę dla odbiorców indywidualnych.

Naprawdę bardzo byśmy sobie życzyli tego, żeby nasze państwowe firmy energetyczne radziły sobie równie dobrze. Mamy więc nadzieję, że nowy gracz na rynku, będzie impulsem do pozytywnych zmian.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły