Nowy system magazynowania energii Trina – co oferuje?
Trina Storage, należący do jednego z globalnych liderów produkcji ogniw i paneli fotowoltaicznych – Trina Solar, jest skoncentrowany na rozwoju technologii magazynowania energii. Na targach Intersolar w tym roku przedstawił Trina Storage Elementa. Zaprezentowany system spodobał się jury, awansował do finału konkursu EES i został wyróżniony.

Elementa – zintegrowane rozwiązanie do magazynowania energii
Elementa, jak podaje Trina, to system magazynowania energii elektrycznej zaprojektowany do zastosowania w projektach mających na celu stabilizację sieci energetycznej. Producent zaznaczył jednak, że uniwersalność systemu sprawia, że można go wdrożyć również w projektach o innej specyfice.
W systemie Elementa połączono litowo-żelazowo-fosforanowe baterie (LFP), systemy bezpieczeństwa (zdolne do wykrywania dymu, gazu i ognia) oraz system chłodzenia cieczą i zarządzania energią (Energy Management System, EMS). Całość wzbogacono o system zarządzania bateriami (Battery Management System, BMS) oraz technologię wczesnego wykrywania i ostrzegania o awariach.
Dlaczego wybór technologii LFP jest istotny?
Trina zwraca uwagę na fakt, że baterie LFP użyte w konstrukcji są produkowane przez nich samych – wielu innych producentów korzysta z baterii dostarczanych przez zewnętrzne firmy. Produkcja baterii przez Trinę istotnie wpływa na bezpieczeństwo systemu i jego późniejszą konserwację.
Wybór technologii LFP jest motywowany dążeniem do zastosowania rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku, umożliwiających m.in. rezygnację z kobaltu. Magazyn energii waży około 22 ton, a jego wymiary to 7810 x 2645 x 1720 mm. Do chłodzenia baterii użyto mieszanki wody i glikolu.
W ujęciu całkowitym pojemność magazynu wynosi 2,2 MWh przy szczytowym napięciu 1500 V, natomiast zakres temperaturowy pracy mieści się w przedziale od -30 do +50 st. Celsjusza. System jest optymalizowany pod kątem czasu użytkowania od 1, 2, 4 aż do ponad 6 godzin.
Łatwość instalacji i obsługi
Założeniem Triny było stworzenie magazynu łatwego w instalacji oraz obsłudze. W tym celu uruchomiono platformę do monitorowania jego pracy. Dodatkowo producent ma bezpośredni dostęp do pracy magazynu za pośrednictwem swoich systemów, co ma ułatwić monitorowanie i konserwację, a tym samym zredukować potencjalny czas przestoju BESS (Battery Energy Storage Systems).
Magazyny energii są potrzebne polskiej energetyce
W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym rośnie udział źródeł odnawialnych. Polska, aby temu sprostać, potrzebuje dużych magazynów energii i nowych strategii rynkowych, nastawionych na elastyczność w zarządzaniu popytem na energię.
Do 2036 r. przewiduje się wprowadzenie ponad 22 GW nowych mocy wytwórczych, głównie z bloków gazowych, morskich farm wiatrowych i fotowoltaiki i wycofanie ok. 20 GW, przede wszystkim bloków na węgiel.
Może Cię również zainteresować
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.
Komentarze