Odszkodowania – Najczęstsze pytania

1. Czym jest odszkodowanie?
To świadczenie, które może otrzymać osoba poszkodowana za szkody majątkowe lub niemajątkowe. O odszkodowanie można dochodzić od: sprawcy, który wyrządził szkodę; podmiotu odpowiedzialnego z mocy prawa za naprawienie szkody; podmiotu, który z mocy stosownej umowy jest zobligowany do naprawienia szkody.
2. W jakiej formie odszkodowanie?
Osoba poszkodowana może wybrać jedną z dwóch form i jest to: rekompensata pieniężna lub przywrócenie do stanu istniejącego przed dokonaniem szkody. Miejcie na uwadze, że druga opcja z powodu charakteru szkody nie zawsze jest możliwa.
3. Kto może ubiegać się o odszkodowanie?
O odszkodowanie może ubiegać się każda osoba, która została z nie swojej winy poszkodowana przez inną osobę lub podmiot. Ubiegając się o odszkodowanie trzeba pamiętać o dochowaniu terminów oraz spełnieniu odpowiednich procedur.
4. Dochodzenie odszkodowania - jak przebiega?
Przebieg dochodzenia odszkodowania zależy od charakteru szkody - nieco inaczej będzie on wyglądał dla odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego, a inaczej dla dochodzenia odszkodowania w procesie karnym. Więcej informacji znajduje się w naszych poradnikach.
5. Ile trwa uzyskanie odszkodowania?
Podobnie jak w przypadku wcześniejszych punktów czas trwania uzyskania odszkodowania zależy od charakteru szkody, od tego czy poszkodowany będzie usatysfakcjonowany wysokością odszkodowania etc. Uzyskać odszkodowanie można w ciągu kilkudziesięciu dni, ale również tego typu sprawy mogą trwać długie lata.
6. Jaka wysokość odszkodowania?
Wysokość odszkodowania również zależna jest od charakteru wyrządzonej szkody oraz roszczeń poszkodowanego - odszkodowanie może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów złotych.
7. Kiedy przedawnienie odszkodowania?
Z reguły większość roszczeń przedawnia się po 3 latach od dnia wykrycia szkody oraz ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za jej naprawienie. Są również sprawy, które przedawniają się nawet po 20 latach (np. szkoda, która jest konsekwencją występku lub zbrodni).
8. Dlaczego warto skorzystać z pomocy firmy/kancelarii?
Korzystanie z usług dobrych firm odszkodowawczych to nie tylko oszczędność czasu i nerwów, to również profesjonalna obsługa, dostęp do doświadczonych prawników i specjalistów, czy szansa na wyższe odszkodowanie. Jeśli szukasz dobrej firmy/kancelarii, to sprawdź nasz Ranking firm odszkodowawczych.
9. Ile płaci się firmie/kancelarii odszkodowawczej?
Większość firm lub kancelarii nie pobiera opłat wstępnych od swoich klientów, ich wynagrodzenie ma charakter prowizyjny. Jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od trudności sprawy, nakładu pracy, dowodów etc. Oznacza to, że wynagrodzenie jest wyliczane indywidualnie dla klientów.
10. Odszkodowanie a zadośćuczynienie - jakie różnice?
Obydwa pojęcia bardzo często używane są zamiennie, co jest błędem. Najprościej rzecz ujmując: odszkodowanie dotyczy szkód materialnych, natomiast zadośćuczynienie związane jest ze szkodami niematerialnymi.
Informacje o autorze

Emila Biernaciak - Redaktor Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się energetyką i finansami. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Ogromna fanka motoryzacji, nowych technologii i Stephena Kinga.