Odszkodowania – co to, jak uzyskać, ile można otrzymać?

4.57 /5
(Ocen: 14)
Czy wiesz, że ponad 90% odszkodowań jest zaniżonych? Nie musimy zgadzać się, z wyceną szkody przedstawioną przez ubezpieczyciela. To, ile nam się rzeczywiście należy, sprawdzi za darmo dobra kancelaria odszkodowawcza. Wszystko, co trzeba wiedzieć o odszkodowaniu i zadośćuczynieniu przygotowaliśmy dla Ciebie na tej stronie – zobacz jak zyskać większe odszkodowania!

Czym jest odszkodowanie?

Odszkodowanie to świadczenie, którego celem jest kompensacja poniesionych szkód przez poszkodowanego. Szczególnym rodzajem odszkodowania jest zadośćuczynienie, które dotyczy szkody niemajątkowej (np. cierpienie lub krzywda w wyniku utraty bliskiej osoby). Odszkodowania natomiast dotyczą szkód majątkowych.

Jeżeli zastanawiamy, się czy należy nam się odszkodowanie, pamiętajmy, że warunkiem uzyskania odszkodowania jest powstanie szkody i zaistnienie odpowiedzialności odszkodowawczej.

Co to szkoda?

Szkoda nie posiada ustawowej definicji, jednak z nauk prawnych wynika, że szkoda to wszelkiego rodzaju uszczerbek na dobrach lub interesach podlegających ochronie prawnej, powstały wbrew woli poszkodowanego.

Wymienia się takie rodzaje szkody jak:

 • szkoda majątkowa na osobie (np. uszkodzenie ciała w wyniku wypadku, koszty leczenia),
 • szkoda majątkowa na mieniu (inaczej określana jako szkoda majątkowa rzeczowa – przykład: rozbite auto w wyniku kolizji),
 • szkoda niemajątkowa (czyli krzywda, określająca kategorię ludzkich przeżyć, np. ból po utracie bliskiej osoby).

Szkoda wyraża się w różnicy między 1) istniejącym stanem dóbr i tym jaki mógłby istnieć w normalnej sytuacji 2) a tym, który powstał w wyniku zdarzenia, które zmieniło dotychczasowy stan rzeczy. Zdarzenie takie wiąże się z zaistnieniem odpowiedzialności odszkodowawczej i może powstać w zakresie rzeczywistej straty lub utraconych korzyści.

Odpowiedzialność odszkodowawcza – czym jest?

Wiemy już, że odpowiedzialność odszkodowawcza powstaje w wyniku zdarzenia, które przyczyniło się do pojawienia się szkody na dobrach objętych ochroną prawną. Żeby można było mówić o odpowiedzialności odszkodowawczej, muszą być spełnione wszystkie trzy przesłanki:

 • między zdarzeniem a szkodą zachodzi związek przyczynowo-skutkowy,
 • szkoda jest efektem czynu bezprawnego,
 • sprawcy zdarzenia można przypisać winę.

Warto dodać, że tak rozumiana odpowiedzialność odszkodowawcza opiera się na trzech zasadach:

 • zasadzie winy (tylko wtedy, gdy sprawca zawinił umyślnie),
 • zasadzie ryzyka (odpowiedzialność powstaje niezależnie od tego czy było to zawinione zachowanie)
 • zasadzie słuszności (stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie można przypisać zasady winy lub ryzyka a rekompensata szkody wynika ze względów etycznych).

Kończąc już ustęp o definicji odpowiedzialności odszkodowawczej, przyda się zauważyć dwa jej rodzaje. Pierwszym jest odpowiedzialność deliktowa, gdy zdarzenie jest efektem czynu niedozwolonego. Pod drugą postacią kryje się odpowiedzialność kontraktowa. Jak domyślamy się po nazwie, dotyczy ona nienależytego wykonania umowy.

Przykładem zakłócenia równowagi kontraktowej – poprzez stosowanie klauzul abuzywnych – są np. słynne kredyty w CHF.

Odszkodowania – porównanie kancelarii i firm odszkodowawczych

Jak widać nawet proste definicje, mogą przysporzyć kłopotów w rozwikłaniu prawniczej nomenklatury. Jeżeli mamy szanse uzyskać odszkodowanie, warto zabrać się do tego wraz z solidną firmą odszkodowawczą. Dlatego sporządziliśmy ranking kancelarii odszkodowawczych.

1

Google logo

4,90/128 opinii

Facebook logo

5,00/33 opinii

Łączna ocena

4,94/161 opinii

2

Google logo

4,90/95 opinii

Facebook logo

brak ocen/16 opinii

Łączna ocena

4,90/95 opinii

3

Google logo

4,80/79 opinii

Facebook logo

brak opinii

Łączna ocena

4,80/79 opinii

Zobacz CAŁY ranking kancelarii i firm odszkodowawczych

Porównanie kancelarii dla frankowiczów

A jeżeli szukasz pomocy w kredycie CHF, sporządziliśmy specjalny ranking kancelarii frankowych, które specjalizują się w roszczeniach bankowych:

1

Google logo

5,00/19 opinii

Facebook logo

5,00/3 opinie

Łączna ocena

5,00/22 opinie

2

Google logo

5,00/8 opinii

Facebook logo

brak opinii

Łączna ocena

5,00/8 opinii

3

Google logo

4,90/30 opinii

Facebook logo

5,00/28 opinii

Łączna ocena

4,95/58 opinii

Zobacz CAŁY ranking kancelarii frankowych

Czym kierować się przy wyborze kancelarii odszkodowawczej?

Powstanie firm odszkodowawczych to naturalna odpowiedź na praktykę zaniżania odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W dodatku, aby wytoczyć proces, trzeba spełnić odpowiednie wymogi formalne oraz znać przepisy prawa. Pomoc prawnika jest tu niezbędna. Tylko jak wybrać właściwą kancelarię?

Warto wiedzieć, że w firmach odszkodowawczych nie wszyscy pracownicy są prawnikami. Zwróćmy uwagę, jak przebiega nasz pierwszy kontakt z przedstawicielem kancelarii. Często zdarza się, że taki specjalista przedstawia naszą sprawę w taki sposób, aby zachęcić nas do skorzystania z usług firmy odszkodowawczej. Powinniśmy się od takiej osoby dowiedzieć:

 • Jaki jest koszt prowadzenia naszej sprawy? (Najczęściej to prowizja płacona tylko w wypadku wygranej).
 • Kto będzie prowadził naszą sprawę? (Pełnomocnikiem w sądzie może być tylko radca prawny lub adwokat).
 • Czy kancelaria odszkodowawcza ma doświadczenie w tego typu roszczeniach? (Przydadzą się przykłady wygranych spraw lub referencje).

Pamiętajmy też, że ekspert odszkodowawczy chce ocenić nasze szanse na odszkodowanie i wstępnie oszacować wysokość roszczenia. Spodziewajmy się zatem, że profesjonalny doradca odszkodowawczy zapyta nas o:

 • datę powstania szkody (sprawdzi ryzyko przedawnienia roszczeń),
 • rodzaj szkody i jej zakres,
 • okoliczności powstania szkody (czy żądanie roszczenia jest uzasadnione),
 • wykaz dokumentów poświadczających rozmiar szkody.

Dobra kancelaria i firma odszkodowawcza charakteryzuje się:

 • dbałością o komunikację z klientem,
 • konkretnym opisem kosztów wraz z podatkiem, bez ukrytych opłat (prowizja nie powinna być wyższa niż 30% od wygranego odszkodowania),
 • doświadczeniem w prowadzeniu podobnych spraw (np. sprawy o odszkodowania bankowe wymagają większego doświadczenia, dlatego lepiej od razu skierować się po pomoc do kancelarii prawnej, a nie spółki z o.o. lub SA).
 • jasną i przejrzystą umową (a w razie problemów służy pomocą w wyjaśnieniu niezrozumiałych zapisów).

Rodzaje odszkodowań i za co można je otrzymać?

Rekompensata za wyrządzoną szkodę może przyjąć takie formy świadczenia jak: odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta lub zwrot poniesionych kosztów. W dodatku odszkodowania dzieli się zazwyczaj na następujące rodzaje:

Odszkodowania komunikacyjne

Świadczenia przysługujące poszkodowanym za szkody rzeczowe i osobowe powstałe w wyniku zdarzenia drogowego. Finansowa rekompensata może pochodzić z OC sprawcy wypadku/kolizji.

Odszkodowania osobowe

To świadczenia, które przysługują osobom oraz ich bliskim, które powstały w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia (np. wypadku, poślizgnięcia się, pobicia) a ich skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Odszkodowania majątkowe

Dotyczą szkody osobowej majątkowej (np. utrata zdolności do pracy w wyniku wypadku) lub szkody na mieniu/rzeczowej (np. kradzież auta, zalanie mieszkania). Odszkodowanie majątkowe może być wypłacone m.in. z dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej.

Odszkodowanie od banku

Roszczenie odszkodowawcze od banku powstaje, gdy z winy instytucji finansowej doznamy szkody majątkowej lub niemajątkowej. Odpowiedzialność odszkodowawcza banku może powstać np., gdy ten stosuje nieuczciwe praktyki rynkowe.

Odszkodowania zawodowe

To wszelkie świadczenia rekompensujące błędy ekspertów, w których zawodach wymagana jest obowiązkowa polisa OC, a dotyczą takich sytuacji jak odszkodowanie za błąd medyczny, błędy adwokata/prawnika, urzędnika.

Odszkodowania dla rolników

Za wypadek przy pracy w gospodarstwie rolnym przysługuje jednorazowe odszkodowanie z KRUS przysługujące poszkodowanemu, rodzinie lub pracownikom. Odszkodowania dla rolników mogą też pochodzić z obowiązkowego OC rolnika.

Odszkodowania za urazy ciała

To rodzaj świadczeń ustalany według odniesionych obrażeń wypłacany np. polisy NNW. Są to np. odszkodowania za złamanie kończyn, żeber, urazy głowy, kręgosłupa, twarzy, czyli wszelkiego rodzaju obrażenia trwałe.

Odszkodowania podróżne

Szkoda powstała w wyniku opóźnienia lotu/pociągu, zagubienia lub zniszczenia bagażu podlega odszkodowaniu podróżnemu, które wypłaca podmiot odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.

Odszkodowania turystyczne

W przypadku wypadku na wakacjach, koszty leczenia i inne opłaty są pokrywane z odszkodowania turystycznego wypłacanego z polisy ubezpieczeniowej. Podobnie ubezpieczenie może pokryć odszkodowanie za nieudany urlop.

Roszczenie odszkodowawcze – czy warto?

Według informacji podawanych przez firmy odszkodowawcze ponad 90% odszkodowań jest zaniżonych. To duże prawdopodobieństwo, że problem ten dotyczy też Twojej sprawy. Wielu z nas jednak rezygnuje z walki o wyższe odszkodowanie, bo nie ma czasu lub nie wie jak to prawidłowo zrobić. A często wystarczy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli to nie pomoże, warto zwrócić się o pomoc do kancelarii odszkodowawczej.

Zalety dochodzenia odszkodowania z firmą odszkodowawczą to:

 • najlepsze kancelarie pobierają opłatę tylko za wygraną sprawę,
 • dobre firmy odszkodowawcze pokrywają wszelkie koszty gromadzenia dokumentacji, procesu sądowego, rzeczoznawców i biegłych sądowych,
 • wszystkimi formalnościami zajmuje się kancelaria odszkodowawcza,
 • często istnieje możliwość odkupu szkody: kancelaria przejmuje wierzytelność, a my otrzymujemy gotówkę (to rozwiązanie z minimum formalności),
 • solidne kancelarie odszkodowawcze potrafią wywalczyć wysokie odszkodowanie dla swoich klientów.

Wyższe odszkodowanie po prostu nam się należy. A z kancelarią odszkodowawczą nic nie tracimy, a możemy tylko zyskać! Ryzyko porażki bierze na siebie firma odszkodowawcza, a w razie wygranej uzyskujemy sprawiedliwe odszkodowanie lub zadośćuczynienie.

Aby zapewnić sobie najlepszą pomoc, należy sprawdzić jakie kancelarie odszkodowawcze są najlepsze w prowadzeniu podobnych do naszej spraw. Na przykład prowizja z uzyskanej wygranej nie powinna wynosić więcej niż 30% (z VAT) kwoty odszkodowania. Na rynku usług pomocy prawnej znajdziemy nawet firmy odszkodowawcze, które pobierają max. 20% prowizji.

FAQ – najczęstrze pytania o odszkodowania

Poniżej znajdziemy najczęściej pojawiające się pytania, które dotyczą tematu odszkodowań.

1. Kiedy należy się odszkodowanie?

Warunkiem koniecznym jest powstanie szkody i zaistnienie odpowiedzialności odszkodowawczej (oba pojęcia zostały wytłumaczone na górze artykułu). Jeśli zastanawiasz się jakie szanse masz na odszkodowanie, najlepiej zwróć się po darmową analizę sprawy do dobrej kancelarii odszkodowawczej.

2. Jak wygląda proces odszkodowawczy?

W największym skrócie, jeżeli nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela, co od wysokości odszkodowania, możemy samodzielnie lub z pomocą firmy odszkodowawczej złożyć odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń. W razie negatywnej odpowiedzi pozostaje nam zazwyczaj tylko dochodzenie roszczeń na drodze sądowej.

Kancelaria odszkodowawcza gromadzi dokumentację, ocenia rodzaj i zakres szkody, określa, kto podlega odpowiedzialności odszkodowawczej, precyzuje żądania, prowadzi negocjacje, reprezentuje poszkodowanego w sądzie. Zobacz też: jak ubiegać się o odszkodowanie?

3. Ile czeka się na odszkodowanie?

Zakład ubezpieczeniowy powinien wypłacić odszkodowanie w terminie do 30 dni od zgłoszenia szkody, a tylko w wyjątkowych okolicznościach czas ten wydłużyć się może do 90 dni. Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi nam odszkodowania lub wypłaci je w zaniżonej kwocie, możemy złożyć reklamację lub skierować sprawę do sądu. Po więcej informacji zapraszamy do artykułu: Ile się czeka na odszkodowanie? OC/AC/NNW i ZUS.

Składając pozew, musimy liczyć na dłuższy czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Jednak w przypadku wygranej należą nam się jeszcze odsetki ustawowe od nieterminowej wypłaty odszkodowania (liczone od 30 dnia, zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela).

4. Ile odszkodowania można dostać?

Wysokość odszkodowania różni się ze względu na rodzaj i rozmiar szkody oraz może być pomniejszone o ewentualne przyczynienie się poszkodowanego do jej powstania. To, jakie odszkodowanie otrzymamy, jest zatem sprawą mocno indywidualną. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ile odszkodowania otrzymasz?

5. Ile bierze adwokat za sprawę o odszkodowanie?

Kancelarie odszkodowawcze zazwyczaj pobierają wynagrodzenie w charakterze prowizji za sukces. Czyli, tylko w razie wygranej sprawy. Ryzyko przegranej, koszty sądowe i opłaty dla biegłych biorą na siebie (przynajmniej robią tak najlepsze firmy odszkodowawcze). Wynagrodzenie dla kancelarii odszkodowawczej wynosi zazwyczaj od ok. 20% do ok. 30% brutto uzyskanej dla poszkodowanego kwoty odszkodowania/zadośćuczynienia. Zobacz też artykuł: Czy uzyskanie odszkodowania kosztuje?

6. Jak przerwać bieg przedawnienia?

Według art. 118 KC:  “Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata”. W przypadku szkód powstały w wyniku przestępstwa bieg przedawnienia mija po dwudziestu latach. Bieg przedawnienia można np. przerwać, składając pozew lub wzywając do próby ugodowej przed sądem. Więcej w artykule: Przedawnienie roszczeń odszkodowawczych – kiedy?

7. Jakie dokumenty są potrzebne do odszkodowania?

Jeżeli szukasz kompletu pism, które warto mieć przy roszczeniu odszkodowawczym, to znajdziesz je u nas! Zobacz artykuł: potrzebne dokumenty do odszkodowania – tutaj opisaliśmy i wyjaśniliśmy jak skorzystać z przygotowanych wzorów. To, jakich dokumentów będziemy potrzebować, zależy od konkretnej sytuacji. Na przykład przy kolizji, warto sporządzić oświadczenie sprawcy wypadku. Gdy natomiast ubezpieczyciel zaniża lub odmawia nam odszkodowania – mamy też i na to przygotowany wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Oczywiście przygotowaliśmy więcej pism, także na inne okazje – zobacz sam!

Poznaj opinie o firmach odszkodowawczych i nasze recenzje

Opinie o kancelariach odszkodowawczych są dla Ciebie ważne? Dla nas też! Dlatego w naszym rankingu firm i kancelarii odszkodowawczych korzystamy z niezależnych serwisów opiniotwórczych, które kładą szczególny nacisk na wiarygodność ocen. Poza tym również sami sprawdziliśmy i zrecenzowaliśmy największe firmy odszkodowawcze w Polsce. Czego efekt znajdziesz poniżej.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments