Kamień uderzył w szybę samochodu – jakie odszkodowanie?

5 /5
(Ocen: 4)
Spod kół samochodu jadącego przed tobą wylatuje kamyk, który z impetem trafia w przednią szybę auta. Tworzy się pęknięcie i rysy. Pozostaje tylko wymienić szybę na nową. Czy wiesz, że masz prawo uzyskać odszkodowanie za uszkodzoną szybę przez wylatujący kamień spod koła innego samochodu? Od tego jak udokumentujesz całe zajście, zależy dochodzenie odszkodowania. Zobacz jak prawidłowo zachować się w takiej sytuacji i jakie masz szanse na odszkodowanie!

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Pęknięta szyba w samochodzie od kamienia – co robić?

Jeżeli kamień spod kół innego pojazdu uderzył w nasze auto i uszkodził karoserię lub szybę, to kluczowe będzie udokumentowanie zdarzenia. Wideorejestrator na pewno ułatwi nam dochodzenie roszczenia. Na filmie powinniśmy mieć uchwycone tablice rejestracyjne samochodu spod kół którego wystrzelił feralny kamień.

Dobrej jakości nagranie pozwoli też zauważyć na stopklatce sam kamień. Taki dowód będzie niezbędny, gdy droga była zatłoczona. Pozwoli bowiem wskazać bezapelacyjnie, który pojazd odpowiada za naszą szkodę.

Osoba kierująca pojazdem spod kół którego wystrzelił kamień, zapewne nie zdaje sobie sprawy z tego, że uszkodzeniu uległa czyjaś szyba/karoseria. Postarajmy się zatem skontaktować z kierowcą zaraz po zdarzeniu. Może krótka rozmowa wystarczy, aby załatwić problem bez udziału ubezpieczyciela. Nie ryzykujmy jednak przy tym bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.

Gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w kamerę, to niezbędne będą numery rejestracyjne pojazdu spod kół którego wystrzelił kamień. Możemy wtedy wezwać na miejsce policję, która sporządzi dokumentację. Powinniśmy też samemu wykonać zdjęcia uszkodzeń. W notatce policyjnej znajdziemy dane ubezpieczyciela pojazdu. Wystarczy teraz zgłosić się do niego po odszkodowanie z OC.

Uwaga! Jeżeli według oględzin policji za szkody odpowiada zły stan nawierzchni (np. pozostawiony żwir i tłuczeń po jej remoncie), to roszczenie należy złożyć do zarządcy drogi! Musimy też przygotować się na to, że nie da się ustalić sprawcy bez nagrania z wideorejestratora. Wtedy uszkodzoną szybę będziemy musieli naprawić z własnych środków – szkody może wtedy pokryć np. ubezpieczenie AC.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Kamień w szybę a odszkodowanie

To czy uzyskamy odszkodowanie za uszkodzoną lub potłuczoną szybę, zależy od siły naszych dowodów. Musimy też wiedzieć do kogo skierować roszczenie. Zatem niezbędna będzie dokumentacja i wiedza o tym, jak określić czyjąś odpowiedzialność odszkodowawczą.

Nagranie z kamery samochodowej będzie świetnym materiałem dowodowym. Wniosek o odszkodowanie natomiast możemy złożyć do zakładu ubezpieczeń, w którym posiada OC auto spod kół którego wystrzelił kamień. Albo jeżeli przyczyną szkody jest ewidentnie zły stan nawierzchni (np. zalega na niej pokruszony asfalt) to należy się nam odszkodowanie od zarządcy drogi. Ten na pewno posiada ubezpieczenie OC z którego powinien wypłacić wam odpowiednie świadczenie.

Ubieganie się o odszkodowanie w takiej sprawie nie należy do łatwych, więc przydać się może solidna firma odszkodowawcza. Na przykład zwykle przy odszkodowaniach komunikacyjnych odpowiedzialność określana jest na zasadzie winy. I na taką zasadę możemy powoływać się, gdy za pękniętą szybę odpowiada zarządca drogi.

Inaczej wygląda sprawa, gdy dochodzimy odszkodowania z OC pojazdu, spod którego kół wystrzelił kamień uszkadzający szybę w naszym aucie. Tu nie sposób udowodnić, że kierujący pojazdem celowo wjechał na kamień, aby ten uszkodzić czyjejś auto. Należy zatem powołać się na zasadę ryzyka przy takiej sprawie.

Polisa OC pokrywa też szkody majątkowe powstałe w wyniku każdego ruchu pojazdu ubezpieczonego. Dotyczy to zasady ryzyka (art. 436 § 1 k.c. w zw. z art. 435 § 1 k.c.).

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania za pękniętą szybę? Złóż reklamację!

Sprawa o odszkodowanie za uszkodzoną szybę przez kamień nie należy do prostych. Nie zdziwmy się, gdy ubezpieczyciel przedstawi nam zaniżone odszkodowanie lub odmówi nam wypłaty całości świadczenia. Ostatnim krokiem przed sprawą sądową będzie złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

W reklamacji może przydać się profesjonalna pomoc, jeśli nie czujemy się na siłach, aby przedstawić skuteczne argumenty na uznanie naszego roszczenia.

Ile kosztuje wymiana szyby w samochodzie?

Naprawa szyby nie zawsze jest możliwa lub opłacalna. Koszt wymiany przedniej szyby może wahać się od ok. 500 zł do nawet 1500 zł lub więcej. Wszystko zależy do modelu auta i tego, czy szyba była wyposażona w czujniki lub kamery.

Przy niższych stawkach za naprawę, walka o odszkodowanie może być czasochłonna a przez to nieopłacalna. Jeśli mamy polisę AC warto też sprawdzić, czy nie lepiej będzie skorzystać z odszkodowania z autocasco. Pamiętajmy jednak o zapisach w OWU. Np. może nas obowiązywać franszyza integralna określająca minimalną kwotę od jakiej zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowania.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Odszkodowanie za pękniętą szybę – to warto wiedzieć!

  • jeżeli kamień uderzył w szybę samochodu i doszło do uszkodzeń, to kluczowe będzie udokumentowanie zdarzenia (np. nagranie z kamery) oraz określenie do kogo skierować roszczenie o odszkodowanie;
  • odpowiedzialność za pękniętą szybę może ponosić pojazd spod kół którego wystrzelił kamień lub zarządca drogi, który nie dopełnił swoich obowiązków;
  • obowiązkowe OC pojazdu pokrywa szkody powstałe na zasadzie ryzyka, gdy jakikolwiek ruch pojazdu przyczynił się do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej;
  • przy odszkodowaniu od zarządcy drogi niezbędne będzie ustalenie jego winy (odpowiedzialność na zasadzie winy) – np. poprzez niezabezpieczenie uszkodzonej nawierzchni;
  • jeżeli ubezpieczyciel odmówi nam odszkodowania, warto złożyć odwołanie od jego decyzji (może przydać się nam pomoc profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej);
  • w ostateczności pękniętą szybę może pokryć ubezpieczenie AC (należy sprawdzić OWU).