Odszkodowania podróżne – co warto o nich wiedzieć?

5 /5
(Ocen: 3)

Okresy wakacji i ferii zimowych to najczęściej wybierane przez Polaków terminy urlopowe. Nic dziwnego – każdy marzy o tym, by całą rodziną udać się na zasłużony odpoczynek lub tydzień relaksu i resetu od szarej codzienności. Planujemy lokalne lub zagraniczne podróże, analizujemy trasy dojazdu, wiele godzin spędzamy nad wyborem miejsca zakwaterowania oraz interesujących nas atrakcji turystycznych. Niestety – rzadko kiedy z taką samą uwagą przyglądamy się naszemu ubezpieczeniu. Tymczasem niejednokrotnie zdarza się, zamiast wrócić z masą wspomnień i torbą pełną upominków, powrót do domu wiąże się z frustracją z powodu opóźnień naszego środka transportu lub… brakiem bagażu, który zaginął w niejasnych okolicznościach. Warto przygotować się zawczasu na takie nieprzewidywalne sytuacje, wykupując odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne oraz orientując się, w jaki sposób możemy dochodzić potencjalnych roszczeń.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Czym są odszkodowania podróżne?

Poprzez odszkodowania podróżne rozumie się wszystkie roszczenia finansowe, związane z zawartym przez poszkodowanego ubezpieczeniem turystycznym, należne mu w związku z poniesioną przez niego szkodą. Ubezpieczenie podróżne, zawarte w wybranym przez nas towarzystwie ubezpieczeniowym, zazwyczaj obejmuje koszty leczenia i assistance czy odpowiedzialność cywilną deliktową Ubezpieczonego – związaną z ewentualnymi poczynionymi przez niego podczas podróży szkodami. Dodatkowo zawierają klauzule związane z utratą, zniszczeniem bądź uszkodzeniem bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego wskutek wskazanych w polisie zdarzeń losowych, mogą także obejmować następstwa nieszczęśliwych wypadków, czyli tzw. NNW. Nie obejmuje ono jednak takich zdarzeń losowych, jak opóźnienie bądź odwołanie naszego lotu lub pociągu.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Odszkodowanie za opóźniony/odwołany lot

Nie wszyscy podróżni mają tego świadomość, ale ich prawa jako pasażerów linii lotniczych w Unii Europejskiej ujęte zostały w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady. Zgodnie z jego treścią, UE nałożyła na linie lotnicze obowiązek wypłaty pasażerom rekompensaty. Przysługuje ona w przypadku, gdy lot został znacznie opóźniony, odwołany, bądź też pasażerowi odmówiono prawa do wejścia na pokład samolotu w związku z tzw. overbookingiem, czyli sprzedażą większej liczby rezerwacji biletów lotniczych niż faktyczna liczba miejsc w samolocie. Szczegółowe kwoty, na jakie można liczyć, starając się o te odszkodowania podróżne oraz informacje, czy Wasz lot kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania, możecie sprawdzić w naszym artykule, szerzej opisującym to zagadnienie – zobacz: odszkodowanie lotnicze.

Odszkodowanie za opóźniony/odwołany pociąg

Nie tylko pasażerowie linii lotniczych mają prawo ubiegać się o odszkodowania podróżne. Ta kwestia została także ujęta prawnie pod kątem odszkodowań dla pasażerów linii kolejowych, a przepisy w tym zakresie reguluje w Polsce ustawa z 1984 roku Prawo przewozowe oraz unijne rozporządzenie. Wynika z nich jasno, że niewłaściwe wykonanie umowy przewozu stanowi podstawę do reklamacji, a w przypadku odwołania lub opóźnienia pociągu pasażer ma prawo ubiegać się o rekompensatę. Co istotne, nie ogranicza się ona jedynie do finansowego roszczenia. Na co jeszcze można liczyć w związku z niezgodnym z umową przebiegiem podróży? Sprawdźcie w naszym artykule, jakie prawa przysługują pasażerom kolei oraz jak złożyć reklamację w tym zakresie.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Odszkodowanie za uszkodzony/zagubiony/opóźniony bagaż

Pasażerów, którzy decydują się na lot samolotem – nawet jeśli przebiegł on sprawnie i bez zakłóceń – może czekać przy lądowaniu niemiła niespodzianka. Historia o tym, że bagaż poleciał w zupełnie inną stronę świata, pozostał na pierwotnym lotnisku lub uległ uszkodzeniu to nie tylko scenariusze wielu filmów – to niestety także proza życia. W takiej sytuacji warto mieć świadomość, że przepisy dotyczące międzynarodowego przewozu lotniczego zapewniają pasażerom odszkodowania podróżne także w tym zakresie – przysługuje im bowiem możliwość dochodzenia odszkodowania z tytułu uszkodzonego, zagubionego lub opóźnionego bagażu. Co więcej, przepisy jasno wskazują nie tylko na procedurę, w jaki sposób osoba poszkodowana może dochodzić swojego roszczenia, ale także podają maksymalną wysokość odszkodowania, na jaką podróżny może liczyć. Koniecznie sprawdźcie, w jaki sposób ubiegać się o finansową rekompensatę od przewoźnika i w jakim terminie należy się zgłosić z wnioskiem bezpośrednio do linii lotniczej odpowiedzialnej za powstałą sytuację.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments