Dokumenty potrzebne do odszkodowania – wzory do pobrania

5 /5
(Ocen: 6)
Szukasz wzoru do odszkodowania od PZU, albo od ZUSu? W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie wszystkie potrzebne dokumenty do odszkodowań. Podzieliliśmy je ze względu na rodzaj szkody, dzięki czemu łatwiej znajdziesz to czego szukasz. Wzory są uniwersalne i przydadzą się jako pisma skierowane do wszystkich firm ubezpieczeniowych lub innych instytucji. Poza dokumentami znajdziesz u nas ich omówienie, dzięki czemu wysłane przez Ciebie pismo może mieć większe szanse na sukces. Nie czekaj i otrzymaj należne sobie odszkodowanie!

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania komunikacyjnego?

Szkody komunikacyjne mogą dotyczyć szkody na mieniu (np. uszkodzenie auta) lub szkody na osobie (np. złamane żebro w wyniku wypadku drogowego). Odszkodowania komunikacyjne łączy to, że dochodzi do nich w wyniku kolizji lub wypadku. Nie musi być to od razu poważne zdarzenie drogowe. Odszkodowanie komunikacyjne może nam się należeć np. gdy ktoś zarysuje nasz samochód na parkingu.

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie w przypadku szkód komunikacyjnych jest najczęściej wypłacane z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Jednak osoby posiadające dobrowolną polisę AC lub NNW mogą uzyskać dodatkowe środki z odszkodowania, gdy zaszło zdarzenie losowe podlegające ubezpieczeniu.

Do wszystkich tych okoliczności potrzebne będzie spełnienie właściwych formalności. Oto dokumenty przydatne przy odszkodowaniach komunikacyjnych.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Potrzebne dokumenty w przypadku kolizji lub wypadku

Jeżeli chcemy zgłosić szkodę, do której doszło w wyniku kolizji (nikt nie ucierpiał w zdarzeniu), to nie musimy wzywać policji, jeżeli sprawca przyznaje się do winy i nie ma wątpliwości, że odpowiada za szkodę. Jednak, gdy nie ma winnego lub nikt nie przyznaje się do odpowiedzialności, to należy wezwać policję i poprosić o kopię notatki policyjnej.

Obecność policji będzie niezbędna, gdy dojdzie do wypadku (są osoby, które ucierpiały w wyniku zdarzenia).

Drugim kluczowym dokumentem przy odszkodowaniu komunikacyjnym jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Tu też przygotowaliśmy przyjazny i uniwersalny wzór, który przyda się przy zgłoszeniu likwidacji szkody.

Poza zebraniem dokumentacji: oświadczenia sprawcy kolizji, świadków, notatki policyjnej — warto zrobić też fotografie uszkodzeń auta.

W razie wypadku i obrażeń ciała możemy starać się o odszkodowanie z OC sprawcy oraz polisy NNW (jeśli taką posiadamy). Wtedy wymagana będzie odpowiednia dokumentacja medyczna.

Zakład ubezpieczeń ma obowiązek przesłania na nasz wniosek kopii orzeczenia lekarskiego. Warto skorzystać z tej możliwości, aby sprawdzić, czy dokument nie zawiera błędów mających wpływ na wysokość odszkodowania. Jeżeli według nas szkoda jest zaniżona, to podpowiadamy jak napisać sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika. A wzór odwołania znajdziemy do pobrania poniżej:

Jeżeli doszło tylko do kolizji, a zakład ubezpieczeń proponuje nam zaniżone odszkodowanie (lub nie chce nam go przyznać wcale), możemy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Uniwersalny wzór, który sprawdzi się w PZU, LINK4, Warta i innych firmach ubezpieczeniowych do pobrania poniżej:

Ostatnim dokumentem, który może znaleźć uniwersalne zastosowanie w przypadku różnych rodzajów odszkodowań, jest wniosek o odszkodowanie:

Gdy szkoda dotyczy tylko pojazdu, przydatne mogą okazać się dokumenty odszkodowania majątkowego. Na przykład przysługuje nam samochód zastępczy z OC lub odszkodowanie za utratę wartości pojazdu.

Jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania osobowego?

Szkody osobowe mogą dotyczyć wszelkich urazów ciała (np. w wyniku poślizgnięcia się, pobicia, wypadku), a także śmierci osoby bliskiej. W przypadku szkód osobowych, możemy starać się o odszkodowanie oraz o zadośćuczynienie (za doznane krzywdy, czyli szkody niemajątkowe).

Zgodnie z Art.  187 §  1 Kodeksu prawa cywilnego treść pozwu powinna zawierać dokładnie określone żądanie oraz jego uzasadnienie. Oto przykład, dlaczego to takie ważne.

Jeżeli składamy roszczenie tylko o odszkodowanie, to sąd nie przyzna nam „sam z siebie” zadośćuczynienia, nawet gdyby ono nam przysługiwało. Dlatego tak istotna jest pomoc dobrego prawnika z kancelarii odszkodowawczej, który sporządzi prawidłowy pozew do sądu.

Jeżeli do szkody na osobie (obrażenia ciała/śmierć) doszło w wyniku wypadku komunikacyjnego, to część potrzebnych dokumentów zamieściliśmy już wyżej. Przypomnijmy najważniejsze:

 • wniosek o wydanie notatki policyjnej,
 • oświadczenie sprawcy wypadku,
 • wniosek o wydanie dokumentacji medycznej,
 • odwołanie od orzeczenia komisji lekarskiej.

Przede wszystkim jednak w sprawie o odszkodowanie osobowe, należy rozpocząć od zgłoszenia roszczenia do ubezpieczyciela. W przypadku odszkodowania z ZUS będą to:

Podobnie w przypadku odszkodowania z KRUS, trzeba się złożyć:

W przypadku szkody osobowej firma ubezpieczeniowa, ZUS lub KRUS będą wymagały od nas dostarczenia dokumentacji medycznej związanej z wypadkiem.

Roszczenie możemy (ale nie musimy) zgłosić po odbytym leczeniu, rehabilitacji — wtedy będziemy posiadać wszystkie potrzebne dokumenty potwierdzające, ile zdrowia kosztował nas wypadek. Jeżeli brakuje nam środków na leczenie, możemy skorzystać z pomocy dobrej kancelarii odszkodowawczej. Ta nie tylko zajmie się formalnościami, ale może wypłacić nam wsparcie finansowe.

Gdy nie chcemy korzystać z pomocy firmy odszkodowawczej, możemy złożyć dyspozycję wypłaty BEZSPORNEJ części odszkodowania. Dzięki temu uzyskamy część środków, które ubezpieczyciel skłonny jest nam wypłacić. A później, gdy wyzdrowiejemy, będziemy mogli starać się o zwiększenie odszkodowania np. na drodze sądowej. To jak powinna wyglądać dyspozycja wypłaty odszkodowania znajdziemy w poniższym wzorze:

Zazwyczaj przy powypadkowych roszczeniach odszkodowawczych, potrzebne będzie też oświadczenie zwalniające lekarzy i zakłady opieki zdrowotnej z zachowania tajemnicy lekarskiej.

Przy szkodach osobowych kluczowe jest, aby gromadzić skrupulatnie wszelką dokumentację medyczną, faktury i rachunku wskazujące na koszty leczenia, wyniki badań, skierowania i inne pisma, które mogą być dowodem przed sądem.

Jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania majątkowego?

Szkody majątkowe, to uszczerbek w dobrach lub interesach mających wartość majątkową (wyrażającą się w pieniądzu). Może to być strata majątku (np. pożar domu) lub utracone korzyści.

W ramach odszkodowania majątkowego wymagane będą zazwyczaj następujące dokumenty:

 • rachunek strat,
 • lista uszkodzonych lub skradzionych rzeczy,
 • dokumenty potwierdzające własność mienia,
 • protokół zniszczenia (np. od straży pożarnej, gdy doszło do pożaru w mieszkaniu),
 • w przypadku kradzieży dokument potwierdzający zgłoszenie sprawy na policję.

Jeżeli po zgłoszeniu szkody otrzymamy zaniżoną wycenę odszkodowania, możemy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.

Powyższe dokumenty przydadzą się, gdy staramy się np. o odszkodowanie z AC albo o rekompensatę z polisy mieszkaniowej.

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania turystycznego/podróżnego?

Odszkodowanie turystyczne może dotyczyć nie tylko nieudanych wakacji, ale też i poważniejszych sytuacji, w których doszło np. do obrażeń ciała na wyjeździe. W każdej sytuacji należy taki fakt niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi. Swoje zadanie spełnią tu dokumenty, które opisaliśmy w przypadku szkód osobowych i majątkowych.

W przypadku, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia, polisa turystyczna chroni nas przed kosztami leczenia za granicą (do sumy ubezpieczenia). Pamiętajmy zatem o gromadzeniu dokumentacji medycznej i innych kosztach, jakie ponieśliśmy w wyniku wypadku na wakacjach.

Odszkodowanie podróżne może na przysługiwać jako część polisy turystycznej lub na podstawie Rozporządzenia (WE) 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Czyli np możemy starać się o:

 • odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot,
 • odszkodowanie za opóźniony / odwołany pociąg,
 • odszkodowanie za uszkodzony/zagubiony lub opóźniony bagaż.

Żeby otrzymać odszkodowanie podróżne, należy złożyć reklamację do przewoźnika z wnioskiem o odszkodowanie. Przydatne wzory pism znajdziemy na stronie konsument.gov.pl.

Na stronie znajdziemy też przydatny kalkulator odszkodowania lotniczego, w którym łatwo obliczymy jaka kwota odszkodowania nam przysługuje.

Jakie dokumenty potrzebne do odszkodowania od banku?

Sprawy o odszkodowania z bankami kojarzą się od razu z kredytami w CHF, gdzie kredytobiorcy nie poradzą sobie bez dobrej kancelarii dla frankowiczów. Jednak o część spraw bankowych możemy zatroszczyć się sami. Przykładowo, dzięki tzw. “małemu” TSUE możemy uzyskać zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego. Wystarczy, że złożymy reklamację do banku.

Lub skorzystać ze specjalnie ku temu dedykowanemu pismu:

Bezpłatna Konsultacja z Ekspertem Odszkodowawczym

Dochodzenie odszkodowania: samemu czy z kancelarią odszkodowawczą?

Zastanawiasz się, jak ubiegać się o odszkodowanie? Czy można poradzić sobie samemu ze wszystkim, bez pomocy (i prowizji) kancelarii odszkodowawczej? W zależności od skomplikowania sprawy są rzeczy, które możemy wykonać samodzielnie. Może to być złożenie wniosku o odszkodowanie, odwołanie od decyzji ubezpieczyciela lub po prostu reklamacja w banku.

Sprawy znacznie bardziej komplikują się, gdy ubezpieczyciel lub bank nie przychylają się do naszych uwag. Co wtedy? Samodzielne negocjacje mogą być już dla nas zbyt trudne do przebrnięcia. Tym bardziej, gdy sprawa trafi na wokandę. Pamiętajmy o łacińskiej maksymie: ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi). Nasze błędy lub ignorancja prawa może skończyć się tym, że przegramy sprawę, nie uzyskamy odszkodowania i w dodatku będziemy musieli zapłacić koszty sądowe.

W trudniejszych roszczeniach odszkodowawczych (takich jak np. szkody osobowe lub majątkowe) warto od razu skierować się po radę do prawnika. W tym celu stworzyliśmy np. ranking kancelarii odszkodowawczych, aby każdy mógł porównać ze sobą najlepsze firmy odszkodowawcze.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments