Opłata za OZE na 2018 – URE podał stawkę!
Urząd Regulacji Energetyki podał stawkę opłaty OZE na 2018. I chociaż pod tym względem odbiorcy prądu mają powody do radości: wysokość opłaty to 0 zł za MWh. Pozycja ta jednak nie zniknie z naszych rachunków za energię.

Opłata OZE – jaki jest jej cel?
Taksa ta została wprowadzona w lipcu 2016 roku po to, by wesprzeć producentów zielonej energii. Nalicza się ją od zużycia prądu przez odbiorcę końcowego. Wysokość taksy na następny rok URE jest zobowiązany podać do 30 listopada bieżącego roku. Opłata wpływa na konto Zarządcy Rozliczeń S.A, czyli spółki Skarbu Państwa.
Jak dokładnie opłata OZE wspiera wytwórców energii ze źródeł odnawialnych? Ma ona pokrywać ujemne saldo powstałe z tytułu rozliczeń między wytwórcami prądu a jego sprzedawcami. Pieniądze z tego tytułu miały również pokryć koszty działania dysponenta opłat, czyli Zarządcy Rozliczeń.
Skąd stawka opłaty OZE na 2018?
W poprzednich latach stawka opłaty wynosiła odpowiednio 2,51 zł/ MWh (2016) oraz 3,70 zł/MWh (2017). Jak podał URE w Informacji nr 81/2017 stawka opłaty OZE na 2018 rok wynosić będzie 0 zł/MWh.
Zerowa stawka na przyszły rok wynika najprawdopodobniej ze zgromadzonej nadwyżki środków finansowych. Od wprowadzenia opłaty wpływy z jej tytułu wynosiły 491,4 mln złotych (stan na 16.11.2017). Opłata pobierana jest bowiem na bieżąco do każdej faktury za prąd, a aukcje OZE odbywają się sporadycznie. W zeszłym roku Zarządca Rozliczeń wydał na wsparcie OZE w systemie aukcyjnym zaledwie 22,1 mln złotych.
Jak widać, wprowadzona opłata nie spełni swojej roli. Środki pobierane od odbiorców nie są efektywnie wykorzystywane i nie wspierają rozwoju branży OZE. Decyzja URE cieszy więc nie tylko z powodu niższych faktur za prąd: czekamy aż Urząd zatwierdzi ceny prądu na 2018 rok. Póki co, firmy energetyczne złożyły wnioski o podwyższenie stawek. Nie bez znaczenia na ceny prądu ma też propozycja Ministerstwa Energii, by powstała nowa taryfa prądu.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze