Opracowano nową metodę obróbki zużytych paneli fotowoltaicznych
Powszechnie znany jest fakt, że recykling paneli fotowoltaicznych to kluczowy element w procesie budowy zrównoważonej energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Z jednej strony pozwala na odzysk cennych surowców, a z drugiej minimalizuje negatywny wpływ odpadów na środowisko. Cały proces może przebiegać jeszcze sprawniej dzięki zastosowaniu metody „Hot Knife”. Na czym polega ta metoda? Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej do połowy tego stulecia na światowy rynek wróci nawet blisko 80 mln ton surowców wtórnych z paneli fotowoltaicznych.

Recykling – więcej niż korzyści ekonomiczne
Badania wskazują, że oczekiwana żywotność modułów fotowoltaicznych wynosi od 25 do 30 lat (wydajność może zmniejszyć się o około 5–15%). Jednak w rzeczywistości takie panele mogą działać nawet do 40 lat, oczywiście wówczas ich wydajność będzie jeszcze niższa.
Standardowy panel fotowoltaiczny składa się w większości ze szkła (76%), polimeru (10%) oraz aluminium (8%). Dziś potrafimy odzyskać nawet 90% tych surowców z instalacji. To bardzo ważne, ponieważ odpowiedzialne zarządzanie zużytymi panelami PV to nie tylko korzyści czysto ekonomiczne (dajemy drugie życie wartościowym materiałom), ale także profity dla środowiska (odzyskujemy – nie zaśmiecamy).
Metoda „Hot Knife” = łatwiejszy odzysk
Dziś dzięki metodzie „Hot Knife” odzysk może być jeszcze prostszy, ponieważ rozwiązuje ona problem delaminacji (inaczej rozwarstwienia), czyli rozdzielania warstw ogniwa. Metoda zakłada wykorzystanie obróbki termicznej w celu rozpuszczenia polimerów łączących szkło z warstwą octanu etylenu-winylu (EVA). To pozwala efektywnie odzyskać aluminium i szkło oraz usunąć miedziane przewody oraz ramy, a także puszkę przyłączeniową.
Odzyskane materiały w 80–98% mniej obciążają środowisko niż gdyby przyszło prowadzić produkcję z surowców pierwotnych. Metoda bowiem nie tylko usprawnia recykling, ale także ogranicza zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych.
Technologia już dobrze sprawdza się w praktyce (a prawdopodobnie zostanie ulepszona), ponieważ pozwoliła znacznie zwiększyć efektywność środowiskową w wybranych zakładach recyklingu – w firmie ENVIE w Saint Loubès we Francji, a także w niektórych zakładach w Japonii.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze