Orlen kupuje trzy duże farmy wiatrowe. To jedna z największych transakcji na polskim rynku OZE
Największy koncern paliwowy w kraju – Grupa Orlen, przyspiesza rozwój w segmencie odnawialnych źródeł energii. Teraz finalizuje transakcję zakupu, od firmy EDP Renewables Polska, trzech nowoczesnych farm wiatrowych w Wielkopolsce.

Ambicje i strategia Orlen w energetyce odnawialnej
Farmy mieszczą się w okolicy Dobrzycy (49,9 MW) oraz miejscowościach Ujazd (30 MW) i Dominowo (62,4 MW). Daniel Obajtek, prezes paliwowego giganta, podkreślił, że:
Koncern konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Do 2030 r. Orlen chce mieć 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.
Orlen planuje nie tylko inwestować w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim. Zakupione farmy mają potencjał, by zasilić blisko ćwierć miliona domów. W kontekście branży OZE w Polsce, to jedna z najistotniejszych transakcji ostatnich lat.
Nowoczesność i potencjał nowych inwestycji
Farmy, które kupuje Orlen, zostały uruchomione w latach 2021 – 2022. W ich skład wchodzą jedne z największych turbin używanych w Polsce, o maksymalnej wysokości 166 m i mocy ponad 4 MW.
Dodatkowo Grupa rozważa rozwój projektów fotowoltaicznych, które potencjalnie dodadzą kolejnych 159 MW do mocy wytwórczych Orlenu. Inwestycje w OZE są odpowiedzią na europejską politykę niskoemisyjną.
Kontekst globalny i miejsce Polski w branży OZE
W globalnym trendzie zmierzania ku zielonej energii, Polska coraz śmielej inwestuje w źródła odnawialne, a Grupa Orlen odgrywa w tym kluczową rolę. Według Globalnej Rady Energii Wiatrowej 2021 r. był rekordowy dla energetyki wiatrowej.
Dodajmy, że polska część Morza Bałtyckiego przygotowuje się do uruchomienia pierwszych farm wiatrowych w 2026 r. Raport PSEW wskazuje, że wykorzystując pełen potencjał Bałtyku do 2040 r. morska energetyka mógłby pokryć aż 57% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze