Orlen kupuje trzy duże farmy wiatrowe. To jedna z największych transakcji na polskim rynku OZE
Największy koncern paliwowy w kraju – Grupa Orlen, przyspiesza rozwój w segmencie odnawialnych źródeł energii. Teraz finalizuje transakcję zakupu, od firmy EDP Renewables Polska, trzech nowoczesnych farm wiatrowych w Wielkopolsce.

Ambicje i strategia Orlen w energetyce odnawialnej
Farmy mieszczą się w okolicy Dobrzycy (49,9 MW) oraz miejscowościach Ujazd (30 MW) i Dominowo (62,4 MW). Daniel Obajtek, prezes paliwowego giganta, podkreślił, że:
Koncern konsekwentnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Do 2030 r. Orlen chce mieć 9 GW mocy z odnawialnych źródeł.
Orlen planuje nie tylko inwestować w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim. Zakupione farmy mają potencjał, by zasilić blisko ćwierć miliona domów. W kontekście branży OZE w Polsce, to jedna z najistotniejszych transakcji ostatnich lat.
Nowoczesność i potencjał nowych inwestycji
Farmy, które kupuje Orlen, zostały uruchomione w latach 2021 – 2022. W ich skład wchodzą jedne z największych turbin używanych w Polsce, o maksymalnej wysokości 166 m i mocy ponad 4 MW.
Dodatkowo Grupa rozważa rozwój projektów fotowoltaicznych, które potencjalnie dodadzą kolejnych 159 MW do mocy wytwórczych Orlenu. Inwestycje w OZE są odpowiedzią na europejską politykę niskoemisyjną.
Kontekst globalny i miejsce Polski w branży OZE
W globalnym trendzie zmierzania ku zielonej energii, Polska coraz śmielej inwestuje w źródła odnawialne, a Grupa Orlen odgrywa w tym kluczową rolę. Według Globalnej Rady Energii Wiatrowej 2021 r. był rekordowy dla energetyki wiatrowej.
Dodajmy, że polska część Morza Bałtyckiego przygotowuje się do uruchomienia pierwszych farm wiatrowych w 2026 r. Raport PSEW wskazuje, że wykorzystując pełen potencjał Bałtyku do 2040 r. morska energetyka mógłby pokryć aż 57% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze