ORLEN odkrywa nowe złoże ropy na Morzu Norweskim – potencjał do 9 mln baryłek
Grupa ORLEN poinformowała o odkryciu nowego złoża ropy naftowej w rejonie Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. To kolejny krok w umacnianiu pozycji spółki w regionie i zwiększaniu niezależności energetycznej Polski.

Nowe zasoby ropy – E-prospect z potencjałem do 7 mln baryłek
ORLEN Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkrył nowe złoże ropy E-prospect w obrębie koncesji PL212. Zasoby nowego odkrycia szacowane są na 3–7 mln baryłek ropy naftowej. Dodatkowo, podczas wierceń natrafiono na mniejsze złoże, które może zawierać do 2 mln baryłek. Oba odkrycia znajdują się w odległości zaledwie 8 km od istniejącej infrastruktury wydobywczej, co znacząco ułatwi i przyspieszy ich zagospodarowanie.
Skarv – kluczowy hub ORLENU w Norwegii
Obszar Skarv, do którego przylega nowe złoże, stanowi jeden z głównych punktów operacyjnych Grupy ORLEN w Norwegii. Wydobycie w tym regionie odbywa się z wykorzystaniem pływającej jednostki FPSO Skarv, która umożliwia efektywne przetwarzanie i transport ropy oraz gazu bez potrzeby budowy kosztownych instalacji naziemnych.
– Dobrze rozwinięta infrastruktura produkcyjna pozwala nam szybciej uruchamiać nowe złoża, zwiększać efektywność inwestycji i ograniczać emisje – podkreślił Wiesław Prugar, Członek Zarządu ORLEN S.A. ds. Upstream.
ORLEN Upstream Norway – stabilny gracz w regionie
Spółka ORLEN Upstream Norway działa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2007 roku. Obecnie eksploatuje 20 złóż, a kolejne 8 jest na etapie zagospodarowania. W 2024 roku wyprodukowała ponad 40 mln baryłek ekwiwalentu ropy, z czego aż 4,5 mld m³ stanowił gaz ziemny. Surowiec ten jest eksportowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, wspierając krajową transformację energetyczną.
Skarv – jeden z największych zasobów Grupy ORLEN
Hub Skarv obejmuje zarówno funkcjonujące złoża (m.in. Ærfugl Nord, Gråsel), jak i te w fazie zagospodarowania (Alve Nord, Idun Nord, Ørn). Łączne zasoby pierwotne tego obszaru przekraczają 700 mln baryłek ekwiwalentu ropy, co czyni go jednym z największych aktywów Grupy ORLEN poza Polską. Udziałowcami złoża Skarv są: Equinor (36,2%), Harbour Energy Norge (28,1%), Aker BP (23,8%, operator) oraz ORLEN Upstream (11,9%).
Zobacz również:- Grupa Unimot wchodzi w upstream – firma chce pozyskiwać własne złoża gazu ziemnego
- Własny gaz dla Polski. ORLEN chce zwiększyć wydobycie do 4 mld m³ rocznie
Źródło: Orlen
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze