Panasonic wprowadza nowe pompy ciepła powietrze-woda
Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza na rynek pompy ciepła o szerokim zastosowaniu. Oznaczone jako ECOi-W AQUA-G BLUE urządzenia rewersyjne typu powietrze – woda korzystają z naturalnego czynnika chłodniczego R290. Innowacyjna technologia gwarantuje niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. ECOi-W AQUA-G BLUE są dostępne w czterech rozmiarach i mocach od 50 do 80 kW.

Zaawansowane technologie, wysoka efektywność i zrównoważony rozwój
Kluczową technologią tych wysokowydajnych pompy ciepła o maksymalnym współczynniku SEER 4,41 i SCOP 3,92 i efektywności energetycznej ocenionej na A++, jest technologia sprężarek spiralnych, zapewniająca balans między wydajnością a cichą pracą.
ECOi-W AQUA-G BLUE oferują wielofunkcyjne możliwości ogrzewania albo chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej i charakteryzują się minimalnym poziomem mocy akustycznej i minimalnym poziomem ciśnienia – odpowiednio 79,9 dB(A) oraz 51,9 dB(A).
Standardową wydajność pompy – w granicach 50–80 kW – można zwiększyć, łącząc do 6 jednostek w kaskadzie. Wówczas efektywność systemu zwiększy się nawet do 480 kW.
Nowe pompy ciepła są kompatybilne z Plug & Play firmy Panasonic, czyli systemem sterowania kaskadowego. Zestawienie tego z chmurą ECOi-W Cloud pozwala uzyskać zdalny dostęp i to w czasie rzeczywistym. To zaś ułatwia wykonywanie prac serwisowych w obrębie urządzenia.
Dlaczego pompy ciepła zyskują na popularności?
W Polsce, jak podkreślają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2022 r. o 120% w porównaniu do roku 2021. Polska plasuje się na ósmym miejscu w Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła na 1000 gospodarstw domowych.
Przyczyną ogromnego wzrostu popularności pomp ciepła są kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Pompy ciepła są proekologicznym urządzeniem, wykorzystującym do ogrzewania budynku energię z otoczenia. Nie emitują szkodliwych substancji. Poza tym zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polski Alarm Smogowy obecnie najtańszymi metodami ogrzewania są właśnie pompy ciepła – powietrzna i gruntowa.
Koszt ogrzewania w przypadku powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym wyniesie około 9,6 tys. i 8,3 tys. w przypadku pompy ciepła gruntowej z ogrzewaniem podłogowym. To wyliczenia prezentowane przez Polski Alarm Smogowy dla 150-metrowego domu, słabo ocieplonego, w którym mieszkają 4 osoby. Jeśli dom zostanie docieplony, te koszty można zmniejszyć nawet o połowę – twierdzi PAS.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze