Panasonic wprowadza nowe pompy ciepła powietrze-woda
Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadza na rynek pompy ciepła o szerokim zastosowaniu. Oznaczone jako ECOi-W AQUA-G BLUE urządzenia rewersyjne typu powietrze – woda korzystają z naturalnego czynnika chłodniczego R290. Innowacyjna technologia gwarantuje niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. ECOi-W AQUA-G BLUE są dostępne w czterech rozmiarach i mocach od 50 do 80 kW.

Zaawansowane technologie, wysoka efektywność i zrównoważony rozwój
Kluczową technologią tych wysokowydajnych pompy ciepła o maksymalnym współczynniku SEER 4,41 i SCOP 3,92 i efektywności energetycznej ocenionej na A++, jest technologia sprężarek spiralnych, zapewniająca balans między wydajnością a cichą pracą.
ECOi-W AQUA-G BLUE oferują wielofunkcyjne możliwości ogrzewania albo chłodzenia oraz produkcji ciepłej wody użytkowej i charakteryzują się minimalnym poziomem mocy akustycznej i minimalnym poziomem ciśnienia – odpowiednio 79,9 dB(A) oraz 51,9 dB(A).
Standardową wydajność pompy – w granicach 50–80 kW – można zwiększyć, łącząc do 6 jednostek w kaskadzie. Wówczas efektywność systemu zwiększy się nawet do 480 kW.
Nowe pompy ciepła są kompatybilne z Plug & Play firmy Panasonic, czyli systemem sterowania kaskadowego. Zestawienie tego z chmurą ECOi-W Cloud pozwala uzyskać zdalny dostęp i to w czasie rzeczywistym. To zaś ułatwia wykonywanie prac serwisowych w obrębie urządzenia.
Dlaczego pompy ciepła zyskują na popularności?
W Polsce, jak podkreślają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, sprzedaż pomp ciepła wzrosła w 2022 r. o 120% w porównaniu do roku 2021. Polska plasuje się na ósmym miejscu w Unii Europejskiej pod względem sprzedaży pomp ciepła na 1000 gospodarstw domowych.
Przyczyną ogromnego wzrostu popularności pomp ciepła są kwestie ekologiczne i ekonomiczne. Pompy ciepła są proekologicznym urządzeniem, wykorzystującym do ogrzewania budynku energię z otoczenia. Nie emitują szkodliwych substancji. Poza tym zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polski Alarm Smogowy obecnie najtańszymi metodami ogrzewania są właśnie pompy ciepła – powietrzna i gruntowa.
Koszt ogrzewania w przypadku powietrznej pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym wyniesie około 9,6 tys. i 8,3 tys. w przypadku pompy ciepła gruntowej z ogrzewaniem podłogowym. To wyliczenia prezentowane przez Polski Alarm Smogowy dla 150-metrowego domu, słabo ocieplonego, w którym mieszkają 4 osoby. Jeśli dom zostanie docieplony, te koszty można zmniejszyć nawet o połowę – twierdzi PAS.
Może Cię również zainteresować
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.
Komentarze