Enerad
Porównaj oferty

Parlament Europejski stawia na jakość powietrza. Będą nowe wymogi!

Parlament Europejski ustanowił bardziej rygorystyczne standardy dotyczące zanieczyszczeń powietrza, w tym smogu, w celu ochrony zdrowia Europejczyków i zminimalizowania negatywnego wpływ zanieczyszczenia powietrza na środowisko. Nowe przepisy przyjęto stosunkiem głosów: 363 za, 226 przeciw i 46 wstrzymujących.

smog zanieczyszczenie powietrza

Nowe normy w UE

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej ma zostać zobowiązane do przygotowania harmonogramów dostosowania się do nowych norm. Zasadnicze postanowienia dotyczące zwiększenia kontroli nad zanieczyszczeniami powietrza obejmują:

  • Wprowadzenie standardów jakości powietrza zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2021 r.
  • Harmonizacja norm pomiędzy państwami członkowskimi UE (wprowadzenie wskaźników powietrza łatwo dostępnych dla obywateli, aktualizowanych co godzinę).
  • Zwiększenie liczby punktów pobierania próbek jakości powietrza: na obszarach miejskich co najmniej 1 na 2 mln mieszkańców (Komisja Europejska proponowała wcześniej 1 na 10 mln) i 1 na milion (KE proponowała 1 na 5 mln; wyłącznie dla UFP) w miejscach, w których można spodziewać się wysokiego stężenia rtęci, amoniaku, sadzy – ultradrobnych cząstek (UFP).

Parlament Europejski zakłada, że standardy jakości powietrza zostaną zwiększone w ciągu kilku najbliższych lat. Chodzi o bardziej rygorystyczne przestrzeganie limitów zanieczyszczeń pyłami zawieszonymi (PM2.5, PM10), dwutlenkiem azotu, dwutlenkiem siarki i ozonem

Smog jest przyczyną przedwczesnych zgonów

W Polsce normy smogu były aktualizowane w 2019 roku, jednak wciąż są mniej rygorystyczne niż te rekomendowane przez WHO. Niestety zanieczyszczenie powietrza to duży problem, stwarzający poważne zagrożenie dla zdrowia. Smog jest przyczyną chorób układu krążenia i płuc. W wyniku zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków (według badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda i University College London jest to nawet 100 tysięcy osób!). W całej wspólnocie takich zgonów jest nawet ok. 300 tys. rocznie.

Mając to na uwadze, Parlament Europejski z jednej strony wprowadza prawo, które ma na celu zmniejszyć smog, a z drugiej chce ułatwić obywatelom UE dochodzenie odszkodowań w związku doznaniem przez nich ubytku na zdrowiu w wyniku przekroczenia dopuszczalnego poziomu zanieczyszczeń.

Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego ma nadzieję, że zmiana standardów zadziała na państwa zanieczyszczające powietrze jak żółta kartka i zintensyfikuje działania na rzecz poprawy jakości powietrza wszystkich państw unijnych.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn