Enerad
Porównaj oferty

PEUGEOT zasila sesję zdjęciową błotem, roślinami i fusami z kawy

W Londynie odbyła się pierwsza w historii sesja zdjęciowa samochodu elektrycznego, której całe oświetlenie zasilane było energią pochodzącą z roślin, gleby i wody. Projekt „Powered by Nature” powstał we współpracy PEUGEOT z holenderskim studiem Nova Innova i towarzyszy premierze nowego modelu PEUGEOT E-5008.

Projekt „Powered by Nature” powstały we współpracy PEUGEOT z holenderskim studiem Nova Innova

Innowacyjne źródła energii: rośliny, błoto i kawa

Sesja została przeprowadzona nocą i całkowicie zasilona energią pozyskaną z naturalnych źródeł – roślin, gleby, wody i odpadów organicznych. Wykorzystano 30 ogniw paliwowych typu mikrobiologicznego. Dziesięć z nich zasiliło jedynie 11 roślin, kolejne dziesięć korzystało z mieszanki 188 litrów błota i 94 litrów wody, a ostatnie dziesięć wykorzystało 60 litrów błota i 2 litry fusów po kawie.

Technologia opracowana przez nagradzane studio bio-designu Nova Innova wykorzystuje bakterie egzogoniczne do przetwarzania odpadów organicznych w energię elektryczną. Gdy rośliny przeprowadzają fotosyntezę, wydzielają związki organiczne, które trafiają do gleby. Tam są rozkładane przez bakterie, które uwalniają elektrony przechwytywane przez ogniwa paliwowe. Energia ta trafia następnie do akumulatorów, które zasiliły oświetlenie używane podczas sesji.

Projekt „Powered by Nature” powstały we współpracy PEUGEOT z holenderskim studiem Nova Innova

Elektryczny E-5008 w centrum artystycznego projektu

Zdjęcia wykonał specjalista w dziedzinie fotografii samochodowej George Williams. Efektem jest zestaw ujęć prezentujących sylwetkę nowego, w pełni elektrycznego SUV-a PEUGEOT E-5008. Fotografie zostaną zaprezentowane w czerwcu na wystawie w londyńskiej galerii Saatchi Gallery.

Zastosowana technologia miała nie tylko charakter artystyczny, ale i symboliczny – jako przykład poszukiwania bardziej zrównoważonych metod działania. Badania przeprowadzone przez markę PEUGEOT wskazują, że 70% kierowców w Wielkiej Brytanii uważa zrównoważony rozwój za kluczowy czynnik wpływający na decyzje zakupowe, a 55% jest skłonnych wybrać markę, która priorytetowo traktuje technologie przyjazne środowisku.

Nowy PEUGEOT E-5008 – technologia i zasięg

Model E-5008, będący głównym bohaterem sesji, produkowany jest we francuskiej fabryce w Sochaux. Zakład ten pokrywa około jedną trzecią swojego zapotrzebowania na energię z paneli słonecznych zainstalowanych na dachu. Pojazd oferuje zasięg do 414 mil (około 666 km) według cyklu WLTP.

PEUGEOT deklaruje, że do 2038 roku osiągnie neutralność węglową, a do 2030 roku zredukuje swój ślad węglowy o połowę. Marka oferuje obecnie najszerszą gamę pojazdów elektrycznych w Europie – łącznie 12 modeli.

Nowe perspektywy dla ekologicznej energii

Nicola Dobson, Dyrektor Zarządzająca PEUGEOT UK, podkreśliła znaczenie projektu:

„Światowa premiera sesji zdjęciowej zasilanej energią z roślin z nowym E-5008 pokazuje zaangażowanie PEUGEOT w innowacje i nowe technologie. To dowód na to, co jest możliwe, gdy poszukujemy alternatywnych rozwiązań poza przyjętymi normami.”

Z kolei Ermi van Oers, prezes Nova Innova, zaznaczyła:

„Ten projekt to wyjątkowy przykład współpracy z naturą. Mamy nadzieję, że ta technologia może zostać rozwinięta i stanie się elementem naszej codziennej energetyki – w domach, a nawet pojazdach.”

Zobacz również:

Źródło: Nova Innova (komunikat prasowy), oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły