PGE Baltica rozpoczęła budowę bazy serwisowej w Ustce. Nowy rozdział dla morskiej energetyki wiatrowej
Symboliczne wbicie łopaty rozpoczęło budowę bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce. To kluczowa inwestycja dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Pierwszą farmą obsługiwaną z nowej bazy będzie Baltica 2 – projekt PGE i Ørsted.

Nowa funkcja portu w Ustce: energetyka wiatrowa
3 czerwca 2025 r. w porcie w Ustce oficjalnie rozpoczęła się budowa nowoczesnej bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana przez Grupę PGE we współpracy z duńskim Ørsted, generalnym wykonawcą DORACO oraz inżynierem kontraktu Sweco Polska ma zostać ukończona w IV kwartale 2026 roku. Baza będzie służyć m.in. obsłudze morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, której uruchomienie planowane jest na 2027 rok.
Przedstawiciele inwestora oraz wykonawców podkreślają, że projekt nie tylko przyczyni się do rozwoju sektora offshore, ale również nada portowi w Ustce nową, całoroczną funkcję. Inwestycja będzie stymulować lokalny rynek pracy i rozwój firm z Pomorza, w tym ponad 30 już zaangażowanych podmiotów.
Co powstanie w ramach bazy PGE Baltica?
Baza O&M (operation and maintenance) powstaje na terenie dawnej przetwórni ryb „Korab” i zajmie ponad 2,3 ha. Znajdą się w niej:
- budynek administracyjno-socjalny,
- hala magazynowa,
- nabrzeże dla szybkich jednostek CTV (crew transfer vessel),
- plac manewrowy,
- zieleń o powierzchni ok. 5500 m².
Z nowej bazy wypływać będą załogi serwisowe, które zapewnią bieżącą obsługę turbin oraz wsparcie w trakcie budowy farmy Baltica 2.
Impuls dla regionu i lokalnego przemysłu
Budowa bazy w Ustce to element długofalowej strategii rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jak zaznaczył wiceprezes PGE Baltica Bartosz Fedurek, projekt stanowi przykład efektywnego wykorzystania krajowego potencjału przemysłowego – od projektowania po wykonawstwo.
Podobne stanowisko wyraził przedstawiciel generalnego wykonawcy – DORACO. Radosław Jarosiewicz podkreślił, że realizacja inwestycji nie tylko wspiera polski „local content”, ale też daje szansę zdobycia doświadczenia na rynkach zagranicznych. Budowa bazy ma także szerszy wymiar – to krok w kierunku transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki.
Zobacz również:- ORLEN uruchamia w Łebie pierwszą w Polsce bazę dla morskiej farmy wiatrowej
- PGE Baltica rusza z badaniami dna Bałtyku dla farmy wiatrowej Baltica 9
- Tytuł: Polenergia i Equinor ruszają z budową farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3. Start produkcji w 2027 roku
Źródło: PGE
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze