PGE Baltica zbuduje bazę O&M w Ustce. Kluczowa inwestycja dla farmy Baltica 2
PGE Baltica wybrała firmę Doraco na generalnego wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej (O&M) dla morskich farm wiatrowych w Ustce. Inwestycja obejmie biurowiec, magazyn, plac manewrowy i nabrzeże dla jednostek serwisowych. Planowane zakończenie budowy to IV kwartał 2026 roku. Pierwszą farmą obsługiwaną z tej lokalizacji będzie Baltica 2 – projekt o mocy 1,5 GW, który ma zostać ukończony do 2027 roku.

Doraco generalnym wykonawcą inwestycji
PGE Baltica, należąca do PGE Polska Grupa Energetyczna, wybrała firmę Doraco jako generalnego wykonawcę bazy operacyjno-serwisowej dla morskich elektrowni wiatrowych w Ustce. Decyzję podjęto w ramach postępowania przetargowego już w grudniu ubiegłego roku. Jednak jeden z oferentów złożył odwołanie, co wymusiło ponowną ocenę ofert. Ostatecznie w lutym br. PGE Baltica ponownie wskazała Doraco jako zwycięzcę przetargu, tym razem bez dalszych odwołań.
Doraco ma doświadczenie w realizacji projektów hydrotechnicznych. Wśród jego dotychczasowych inwestycji znajdują się przebudowy i modernizacje portów w Szczecinie, Gdyni i Fromborku.
Zakres inwestycji i harmonogram prac
Nowa baza operacyjno-serwisowa powstanie na zachodnim brzegu portu w Ustce, na terenie o powierzchni około 2,3 ha. Kompleks będzie obejmował:
- budynek biurowo-socjalny,
- budynek magazynowy,
- plac manewrowy,
- nabrzeże do cumowania jednostek serwisowych (CTV – crew transfer vessels).
PGE Baltica posiada już pozwolenie na budowę tej infrastruktury. Ponadto firma podpisała umowę z inżynierem kontraktu – Sweco Polska. Jego zadaniem będzie nadzór nad projektowaniem i realizacją inwestycji. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na wiosnę tego roku.
Baza w Ustce kluczowa dla farmy Baltica 2
Pierwszą farmą wiatrową obsługiwaną z nowej bazy będzie Baltica 2, realizowana przez PGE we współpracy z Ørsted. Farma ta, zlokalizowana około 40 km od wybrzeża, będzie składać się ze 107 turbin Siemens Gamesa o mocy 14 MW każda. Jej całkowita moc wyniesie 1,5 GW, a planowane zakończenie budowy to koniec 2027 roku.
Baltica 2 jest częścią większego kompleksu – Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, która obejmuje również projekt Baltica 3. Łącznie oba przedsięwzięcia osiągną moc 2,5 GW i mają być w pełni operacyjne do końca dekady.
Rozwój sektora offshore w Polsce
Inwestycja w Ustce to kolejny krok w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Bazy operacyjno-serwisowe odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu i eksploatacji farm offshore, zapewniając sprawne funkcjonowanie turbin i bezpieczeństwo załóg. Dzięki lokalizacji w Ustce, PGE Baltica zyska strategiczne zaplecze do obsługi obecnych i przyszłych projektów na Bałtyku.
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze