PGE planuje zwiększenie mocy OZE i szybsze odejście od węgla
Polska Grupa Energetyczna (PGE) zapowiedziała szybsze odejście od węgla połączone z większym naciskiem na odnawialne źródła energii. Zmiany w strategii firmy są odpowiedzią na globalne wyzwania energetyczno – geopolityczne. PGE z 25% udziałem w dystrybucji energii elektrycznej obsługuje 5,5 mln klientów. Swój obecny udział w rynku energii z OZE szacuje na 10%.

Inwestycje i plany rozwojowe
Zgodnie z nową strategią rozwoju, PGE zamierza do 2030 r. zrezygnować z wykorzystywania węgla jako surowca do wytwarzania prądu i ciepła. „Czarne złoto” zamierza zastąpić technologiami odnawialnymi i elektrycznymi.
Do 2030 r. Grupa PGE zainwestuje aż 125 mld zł w nowoczesne technologie, takie jak budowa elektrowni jądrowej, modernizację sieci dystrybucyjnej, morskie farmy wiatrowe i magazyny energii. Już do 2040 r., czyli o 10 lat wcześniej niż zakładano, chce być neutralna klimatycznie. „Moce węglowe zostaną zastąpione atomem”. Jak wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE:
Planujemy, że w 2035 r. z elektrowni jądrowej w Koninie w oparciu o współpracę z koreańskim KHNP i PGE PAK popłynie pierwsza energia.
Bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność
Grupa planuje uruchomienie elektrolizerów o mocy 300 MW do 2035 r., co pomoże w dekarbonizacji sektorów trudnych do elektryfikacji. Do 2040 r. PGE zamierza wybudować instalacje OZE o łącznej mocy 12 GW (najwięcej w farmach wiatrowych na Bałtyku – ponad 7 GW, 3 GW w fotowoltaice i 1,5 GW w lądowych farmach wiatrowych).
Prezes PGE podkreślił, że aktualizacja strategii ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zaznaczył również, że:
Bez inwestycji w infrastrukturę przesyłową nie ma szans na skuteczną transformację energetyczną. Zwiększymy zdolności przyłączeniowe w oparciu o sieci LTW 450.
Dodatkowo Grupa PGE planuje zwiększyć elastyczność systemu i zapewnić stabilność dostaw energii, dzięki niskoemisyjnej energetyce o mocy 5 GW do 2040 r., opartej na jednostkach gazowych i aktywach jądrowych.
Odpowiedź na aktualne wyzwania
Nowa strategia jest odpowiedzią na aktualne wyzwania w polskiej gospodarce i sektorze energetycznym. Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, stwierdził:
Jestem przekonany, że PGE będzie liderem i głównym dostawcą zielonej energii.
Elementem umożliwiającym przyspieszenie inwestowania w odnawialne źródła energii przez Energę, Taurona, Eneę i PGE ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze