PGE planuje zwiększenie mocy OZE i szybsze odejście od węgla
Polska Grupa Energetyczna (PGE) zapowiedziała szybsze odejście od węgla połączone z większym naciskiem na odnawialne źródła energii. Zmiany w strategii firmy są odpowiedzią na globalne wyzwania energetyczno – geopolityczne. PGE z 25% udziałem w dystrybucji energii elektrycznej obsługuje 5,5 mln klientów. Swój obecny udział w rynku energii z OZE szacuje na 10%.
Inwestycje i plany rozwojowe
Zgodnie z nową strategią rozwoju, PGE zamierza do 2030 r. zrezygnować z wykorzystywania węgla jako surowca do wytwarzania prądu i ciepła. „Czarne złoto” zamierza zastąpić technologiami odnawialnymi i elektrycznymi.
Do 2030 r. Grupa PGE zainwestuje aż 125 mld zł w nowoczesne technologie, takie jak budowa elektrowni jądrowej, modernizację sieci dystrybucyjnej, morskie farmy wiatrowe i magazyny energii. Już do 2040 r., czyli o 10 lat wcześniej niż zakładano, chce być neutralna klimatycznie. „Moce węglowe zostaną zastąpione atomem”. Jak wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE:
Planujemy, że w 2035 r. z elektrowni jądrowej w Koninie w oparciu o współpracę z koreańskim KHNP i PGE PAK popłynie pierwsza energia.
Bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność
Grupa planuje uruchomienie elektrolizerów o mocy 300 MW do 2035 r., co pomoże w dekarbonizacji sektorów trudnych do elektryfikacji. Do 2040 r. PGE zamierza wybudować instalacje OZE o łącznej mocy 12 GW (najwięcej w farmach wiatrowych na Bałtyku – ponad 7 GW, 3 GW w fotowoltaice i 1,5 GW w lądowych farmach wiatrowych).
Prezes PGE podkreślił, że aktualizacja strategii ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zaznaczył również, że:
Bez inwestycji w infrastrukturę przesyłową nie ma szans na skuteczną transformację energetyczną. Zwiększymy zdolności przyłączeniowe w oparciu o sieci LTW 450.
Dodatkowo Grupa PGE planuje zwiększyć elastyczność systemu i zapewnić stabilność dostaw energii, dzięki niskoemisyjnej energetyce o mocy 5 GW do 2040 r., opartej na jednostkach gazowych i aktywach jądrowych.
Odpowiedź na aktualne wyzwania
Nowa strategia jest odpowiedzią na aktualne wyzwania w polskiej gospodarce i sektorze energetycznym. Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, stwierdził:
Jestem przekonany, że PGE będzie liderem i głównym dostawcą zielonej energii.
Elementem umożliwiającym przyspieszenie inwestowania w odnawialne źródła energii przez Energę, Taurona, Eneę i PGE ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.
Może Cię również zainteresować
Forum Energetyki Obywatelskiej 2026: NFOŚiGW zapowiada program wsparcia dla społeczności energetycznych
We Wrocławiu odbyło się Forum Energetyki Obywatelskiej 2026, podczas którego NFOŚiGW zapowiedział ogólnopolski program wsparcia społeczności energetycznych z budżetem 80 mln zł. Wydarzenie podkreśliło kluczową rolę energetyki rozproszonej w transformacji energetycznej Polski.
Respect Energy jako pionier: pierwsza farma PV na rynku usług bilansujących w Polsce
Respect Energy otworzył nowy rozdział w polskiej energetyce – farma fotowoltaiczna w Zwartowie jako pierwsza w kraju została zakwalifikowana do świadczenia usług bilansujących. To przełom dla OZE i szansa na nowe źródła przychodów dla producentów zielonej energii.
ORLEN wzmacnia infrastrukturę na czas kryzysu – wnioski z Kongresu Chemii Polskiej
Podczas 13. Kongresu Polska Chemia przedstawiciele ORLEN i PERN omówili wyzwania stojące przed rynkiem paliw w niestabilnych czasach. Podkreślono znaczenie odporności infrastruktury, dywersyfikacji dostaw i inwestycji w logistykę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Nowe przepisy umożliwiają rozpoznawanie miejsc podziemnego składowania CO₂ w Polsce
Opublikowano rozporządzenie rozszerzające obszary, na których można prowadzić prace związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem potencjalnych miejsc podziemnego składowania CO₂. Nowe regulacje mają wspierać rozwój technologii CCS w sektorach trudnych do dekarbonizacji.
Nowe rozwiązania dla wykonawców: PSE usprawnia współpracę na inwestycjach energetycznych
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wdrożyły szereg rozwiązań umownych i organizacyjnych, które mają poprawić efektywność współpracy z wykonawcami inwestycji. Inicjatywa powstała w wyniku dialogu z branżą budowlaną i projektową.
URE ostrzega przed fałszywymi kontrolami instalacji fotowoltaicznych
Urząd Regulacji Energetyki ponownie alarmuje o przypadkach podszywania się pod kontrolerów instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź, kto ma prawo do przeprowadzania kontroli i jak się chronić przed oszustami.


Komentarze