PGE przejmie EDF – jest warunkowa zgoda UOKiK
Okazuje się, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się warunkowo na przejęcie aktywów EDF Polska przez PGE. Jakie ultimatum zostało postawione przed sprzedawcą energii w tej wartej ponad 4 mld złotych transakcji? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Co dokładnie sprzedaje EDF Polska?
Przejęcie ma dotyczyć aktywów spółki zależnej grupy kapitałowej EDF. Są to:
- elektrownia w Rybniku;
- 4 elektrociepłownie (Kraków, Toruń, Gdańsk, Gdynia) i sieć dystrybucyjna w Toruniu;
- 4 elektrociepłownie (Wrocław, Zawidawie, Zielona Góra i Czechnica);
- sieć dystrybucji ciepła w Zawidawiu, Zielonej Górze i Siechnicach.
Jak widać, w ramach transakcji zostaną przejęte zarówno struktury z branże prądowej oraz cieplnej.
Wzrost PGE
Ponieważ moce cieplne PGE zwiększą się o 100% (z 3,55 GWt do 7,57 GWt), to wyniku tej transakcji spółka stanie się największym dostawcą ciepła w naszym kraju. Zainstalowane moce energii elektrycznej wzrosną natomiast o ¼ do poziomu 15,95 GWe.
Oznacza to ogromny wzrost znaczenia PGE. Poza oczywistym znacznym wzrostem liczby klientów i pozycją w branży, ważne jest to, że Polska Grupa Energetyczna będzie strategiczną spółką Skarbu Państwa. Już teraz jest jedną z najbardziej dochodowych.
A czemu wzrośnie strategiczna rola PGE? Ponieważ będzie ona dokonywać olbrzymich zakupów węgla. Jak wiadomo, władze spółki zależne są od władz centralnych. W ten sposób rząd może w dość bezpośredni sposób realizować politykę ochrony polskich kopalni.
Warunki UOKiK wobec sprzedawcy energii
W naszym tekście (UOKiK: zastrzeżenia wobec przejęcia EDF przez PGE) wskazaliśmy, że jednym z problemów tej transakcji, jest spadek obrotów energią elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Rozważane były dwa rozwiązania: regulator zgodzi się na transakcję, jeśli wykluczona z niej zostanie elektrownia w Rybniku, lub gdy PGE zobowiąże się do przeznaczenia na TGE większego wolumenu wyprodukowanej przez siebie produkcji. Pierwsza propozycja została mocno skrytykowana – ostro na jej temat wypowiadał się wiceminister energii, Grzegorz Tobiaszewski.
Co w takim razie zaproponował UOKiK? W latach 2018-2021 spółka będzie zobowiązana do sprzedaży na TGE 100% energii elektrycznej wyprodukowanej w Rybniku. Ma to złagodzić skutki koncentracji – wszystkie podmioty na TGE będą miały wówczas równe szanse zakupu prądu. Od realizacji warunku będzie można odstąpić wyłącznie, jeśli obowiązek (całej grupy PGE) sprzedaży energii elektrycznej zostanie zwiększony.
Decyzja UOKiK nie jest prawomocna. Teraz strony mogą złożyć ewentualne odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli tego nie zrobią, to postanowienie nabierze mocy prawnej i będzie ważna dwa lata.
Może Cię również zainteresować
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Komentarze