Enerad
Porównaj oferty

PGNiG: cennik „Gaz dla biznesu” w dół od lipca!

Od 1 lipca 2023 roku cennik dla biznesu PGNiG w taryfie “Gaz dla biznesu” zostanie obniżony do 23,985 gr/kWh netto (bez akcyzy). To skutek m.in. zmiany mechanizmu kształtowania cennika, który od 1 kwietnia opiera się na stawkach giełdowych (z aktualizacją co miesiąc). Stawki mogłyby być jeszcze niższe, jednak PGNiG najpierw musi zrekompensować sobie poprzednie zakupy po wysokich stawkach.

PGNiG cennik gaz dla biznesu w dół od lipca

PGNiG – “Gaz dla biznesu” – kolejne obniżki

Od 1 do 31 lipca 2023 roku ceny gazu dla biznesu PGNiG wyniosą 23,985 gr/kWh netto bez akcyzy. To stawki o 70% niższe od tych obowiązujących na początku 2023 roku i o ok. 20% mniej od stawek przewidzianych na czerwiec. Jednocześnie, za gaz z przeznaczeniem do celów opałowych klienci biznesowi w lipcu 2023 roku (w zależności od odbiorcy) od 24,375 gr/kWh do 24,399 gr/kWh netto.

Dla porównania, jeszcze w czerwcu 2023 roku, cennik “Gaz dla Biznesu” PGNiG dla gazu bez akcyzy netto wynosił 29,343 gr/kWh, a dla paliwa z przeznaczeniem na cele opałowe – od 29,733 gr/kWh do 29,757 gr/kWh.

Obniżki to efekt wprowadzonej w kwietniu 2023 roku nowej metody kalkulacji cennika gazu dla firm PGNiG. W modelu ceny zmiennej, stawki są ustalane na podstawie trzech czynników: średniej arytmetycznej z kursów rozliczeniowych kontraktu miesięcznego na gaz ziemny (GAS_BASE_M), marży sprzedawcy wynoszącej 7,741 gr/kWh oraz kosztu realizacji obowiązków wynikających z ustawy o efektywności energetycznej (w 2023 roku wynosi ona 0,259 gr/kWh). Marża stanowi zatem ok. 30% ceny całkowitej.

Warto dodać, że jest to kolejna już obniżka cen gazu dla biznesu PGNiG. W styczniu 2023 roku obniżono ceny od 150 zł/MWh. W marcu i kwietniu pojawiły się obniżki o 55%, natomiast w maju – o kolejne 15%

PGNiG obniża ceny, ale mogłoby być jeszcze taniej

Obniżki to dobra wiadomość dla odbiorców, jednak jak wynika z obserwacji ekspertów, nie jest to z pewnością najniższa możliwa cena. Sam Daniel Obajtek, prezes koncernu Orlen, do którego należy PGNiG podkreślał, że aktualne ceny gazu będą kształtowane w taki sposób, by zrekompensować firmie m.in. zeszłoroczne koszty zakupu gazu po wysokich cenach. Inny słowy, droższy gaz będzie mieszany z tańszym, by uniknąć strat. Obniżki były jednak konieczne, ponieważ popyt na błękitne paliwo zaczął maleć.

Należy podkreślić, że obrót gazem to obecnie główna działalność PGNiG Obrót Detaliczny, z racji tego, że od stycznia 2023 roku spółka zrezygnowała ze sprzedaży prądu gospodarstwom domowym. Krok ten, firma za pośrednictwem prezesa Henryka Muchy, tłumaczyła wysokimi cenami prądu na giełdzie:

Jako PGNiG Obrót Detaliczny kupujemy energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Tu obowiązują ceny rynkowe znacząco wyższe od tych, które są gwarantowane przez rząd. Dlatego w trosce o dobro naszych dotychczasowych Klientów jako odpowiedzialna firma proponujemy najbardziej korzystne dla nich rozwiązanie. Umowy z nowymi sprzedawcami zagwarantują naszym dotychczasowym Klientom – gospodarstwom domowym – kilkukrotnie niższą cenę niż ta, którą musiałby zaproponować PGNiG Obrót Detaliczny

Cennik “Gaz dla biznesu” PGNiG a notowania giełdowe

Cennik gazu dla biznesu PGNiG ze zmienną ceną, aktualizowaną zgodnie z notowaniami giełdowymi to miecz obosieczny. Może bowiem przynosić zarówno kolejne obniżki, jak i wzrosty stawek za gaz. Od początku 2023 roku stawki na holenderskiej giełdzie TTF (będącej punktem odniesienia dla europejskich krajów) systematycznie spadały. Jednak w II kwartale 2023 roku pojawił się delikatny trend wzrostowy cen gazu.

Co więcej, wyceny giełdowe gazu od dłuższego czasu charakteryzuje znaczna zmienność, która jest pokłosiem rozchwiania rynku m.in. przez skutki wojny w Ukrainie.

Komentarze

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.