Enerad
Porównaj oferty

Photon Energy i Hyperion Renewables realizują farmę PV o mocy 38 MW w Rumunii

Photon Energy Group i portugalska firma Hyperion Renewables ogłosiły podpisanie kontraktu EPC (Engineering, Procurement and Construction) na realizację farmy fotowoltaicznej o mocy 34 MW w miejscowości Săliște w Rumunii. Trwają także prace nad zwiększeniem jej mocy do 38 MW. To pierwszy projekt z rumuńskiego portfolio Hyperion, który wejdzie w fazę budowy.

Farma PV w górach

Strategiczny projekt dla rumuńskiej transformacji energetycznej

Projekt został opracowany przez Hyperion Renewables – dewelopera OZE z Portugalii, który zadebiutował na rynku rumuńskim w 2021 roku. Obecnie firma rozwija tam portfel projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 500 MW.

Photon Energy, jako generalny wykonawca, odpowiada za projekt, dostawy technologii i budowę elektrowni słonecznej. Spółka będzie również świadczyć usługi operacyjne i utrzymaniowe (O&M) przez pierwsze trzy lata po uruchomieniu instalacji. Prace budowlane ruszą w trzecim kwartale 2025 roku, a oddanie instalacji do eksploatacji planowane jest na trzeci kwartał 2026 roku.

Współpraca z korzyścią dla rynku i lokalnych społeczności

Jesteśmy dumni ze współpracy z Hyperion Renewables przy tym znaczącym projekcie w Rumunii. To kolejny dowód na nasze możliwości w realizacji dużych inwestycji wspierających transformację energetyczną” – powiedział Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Z kolei Hyperion podkreśla, że realizacja projektu w Săliște jest kluczowym krokiem w rozwijaniu ich obecności w Europie Środkowo-Wschodniej.

„To dowód, że potrafimy przekuć plany w rzeczywiste inwestycje. Rumuński rynek ma dla nas strategiczne znaczenie” – dodała Aytea Alvarez Amandi, CEO Hyperion Renewables.

Inwestycja przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki – w trakcie realizacji projektu ma powstać od 35 do 50 miejsc pracy.

Photon Energy i Hyperion – partnerzy z doświadczeniem

Photon Energy od 2008 roku zrealizowała farmy PV o łącznej mocy ponad 180 MWp i zarządza własnymi instalacjami o mocy 130 MWp. Obecnie rozwija projekty o mocy 1 GWp m.in. w Australii, Polsce, Rumunii i RPA. W Polsce jest także jednym z największych dostawców usług DSR i operatorem wirtualnej elektrowni (VPP).

Hyperion to doświadczony gracz na rynku iberyjskim – ma na koncie ponad 1 GW rozwiniętych projektów PV, z czego 400 MW zostało już przyłączonych do sieci. Firma stawia na rozwój jako zintegrowany producent energii (IPP), koncentrując się na PV, wietrze, magazynowaniu energii i zielonym wodorze.

Zobacz również:

Źródło: Photon Energy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły