Photon Energy zwiększa zaangażowanie w RayGen. Australijska firma pozyskała 127 mln AUD na rozwój magazynowania energii
Photon Energy Group ogłosiła trzecią inwestycję w australijską spółkę RayGen Resources, uczestnicząc w jednej z największych rund finansowania technologii czystej energii w historii Australii. Dzięki najnowszej inwestycji w wysokości 2 mln AUD, udział Photon Energy w RayGen wzrósł do 5,47% (fully diluted basis).

Harmonogram inwestycji Photon Energy w RayGen
Photon Energy konsekwentnie wspiera rozwój RayGen od 2020 roku:
- kwiecień 2020 – strategiczne partnerstwo i inwestycja kapitałowa: 2 mln AUD,
- 2021 – dodatkowe dokapitalizowanie: 3 mln AUD,
- kwiecień 2025 – trzecia inwestycja: 2 mln AUD.
Łączna wartość zaangażowania wynosi 7 mln AUD.
„Jesteśmy dumni z naszego zaangażowania w RayGen i zdeterminowani, by wspierać wdrażanie ich technologii na całym świecie poprzez nasze działania projektowe” – skomentował Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.
127 mln AUD na ekspansję technologii magazynowania energii
Zamknięta 9 kwietnia 2025 r. runda serii D przyniosła RayGen aż 127 mln AUD od inwestorów branżowych i instytucjonalnych. Rundzie przewodził globalny gigant technologiczny SLB (dawniej Schlumberger), który oprócz inwestycji w wysokości 31 mln AUD podpisał z RayGen Strategic Deployment Agreement (SDA). Porozumienie to ma na celu przyspieszenie globalnego wdrażania technologii solarno-magazynowej opracowanej w Australii.
Do inwestorów dołączyli również: Breakthrough Victoria, Quanta Services, Oxy Technology Ventures, Equinor Ventures, AGL Energy, Photon Energy Group oraz ARENA (Australian Renewable Energy Agency), która zwiększyła swoje wsparcie o kolejne 17 mln AUD.
Photon Energy rozwija projekty RayGen w Australii i RPA
W ramach globalnego pipeline’u o mocy 1 GWp, Photon Energy rozwija obecnie dwa projekty z zastosowaniem systemu RayGen:
Yadnarie (Australia, Południowa Australia)
- 150 MW skoncentrowanej energii słonecznej (PV Ultra),
- 90 MW i minimum 720 MWh (8 godzin) magazynowania w technologii hydrotermalnej,
- złożony wniosek środowiskowy i projektowy pod koniec 2024 roku.
Winterton (RPA, KwaZulu-Natal)
- 250 MW PV Ultra oraz 150 MW (1,8 GWh / 12 godzin) hydrotermalnego magazynowania,
- zabezpieczono ponad 1200 ha gruntów,
- Eskom wydał Cost Estimate Letter (CEL),
- trwają oceny oddziaływania na środowisko (EIA),
- projekt zgłoszono do programu Strategic Integrated Project (SIP), co może ułatwić procedury regulacyjne.
Technologia RayGen – połączenie PV i długoterminowego magazynowania
Rozwiązanie RayGen łączy skoncentrowaną fotowoltaikę (PV Ultra) z unikalnym systemem magazynowania ciepła w zbiornikach wodnych. Ciepło to wykorzystywane jest później do generowania energii w sposób zsynchronizowany z siecią, co czyni technologię szczególnie efektywną w balansowaniu niestabilnych źródeł OZE.

Flagowy projekt spółki – Carwarp w stanie Wiktoria – jest już objęty umową sprzedaży energii z AGL Energy. RayGen planuje ekspansję swojej technologii na rynki globalne, a dzięki inwestycjom z rundy D rozważa realizację projektów o skali wielu GWh.
„To już australijski sukces. Naszym celem jest teraz wdrożenie tej technologii na całym świecie” – powiedział Richard Payne, CEO RayGen.
Nowe centrum produkcyjne i ambitne plany
W 2024 roku RayGen otworzył w Melbourne największy w Australii zakład produkcyjny OZE – linię produkcyjną modułów PV o wydajności 170 MW rocznie. Technologia firmy chroniona jest przez sześć rodzin patentowych, a sama firma została założona w 2010 roku.
„RayGen może odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej i zwiększaniu odporności sieci” – Katherine Peachey, Head of Equinor Ventures.
Zobacz równiez:
- Photon Energy kontraktuje 196 MW na rynku mocy w Polsce – 12,5 mln euro przychodów w 2026 roku
- Photon Energy zarządza farmą Greenvolt. 57 MWp energii słonecznej w Węgrzech
- Photon Energy z 26% wzrostem przychodów, ale stratą netto
Źródło: Photon Energy / RayGen
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze