Enerad
Porównaj oferty

Pierwszy SMR w USA: U.S. Department of Energy ogłasza przełomowy krok w rozwoju energetyki jądrowej

U.S. Department of Energy ogłosiło na X.com przełomowy krok w rozwoju energetyki jądrowej – w Clinch River, Tennessee, powstaje pierwszy w USA mały reaktor modułowy (SMR). Oficjalna strona projektu jest niedostępna dla użytkowników z Polski.

Wizualizacja SMR - małego reaktora modułowego w elektrowni jądrowej Clinch River.

Pierwszy mały reaktor modułowy w USA

Podczas wizyty w Clinch River Nuclear Site, Sekretarz Energii USA Chris Wright podkreślił, że projekt ten otwiera nową erę dla amerykańskiej energetyki jądrowej.

„Jesteśmy tu, aby rozpocząć amerykański renesans jądrowy, właśnie tutaj, we wschodnim Tennessee” – powiedział Wright.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele władz federalnych i stanowych, w tym senator Bill Hagerty, kongresman Chuck Fleischmann oraz liderzy Tennessee Valley Authority (TVA). Clinch River Nuclear Site, położone na 935-akrowym terenie w hrabstwie Roane, ma stać się miejscem pierwszej w kraju instalacji SMR.

Innowacja i rozwój gospodarczy

Projekt w Clinch River to część szeroko zakrojonego planu USA na rozwój nowoczesnej energetyki jądrowej. Oak Ridge, w którym znajduje się teren budowy, od dekad pełni rolę centrum badań nad energią jądrową. Znajduje się tam m.in. Oak Ridge National Laboratory oraz zakłady Orano USA, które planują wybudowanie w pobliżu wielomiliardowej instalacji wzbogacania uranu – największej prywatnej inwestycji kapitałowej w historii Tennessee.

Według raportu Tennessee Advanced Energy Business Council, przemysł zaawansowanej energetyki w stanie Tennessee zatrudnia ponad 420 tys. osób i generuje blisko 56 miliardów dolarów PKB.

Finansowanie i kolejne kroki

TVA przeznaczyło już 350 milionów dolarów na program „New Nuclear”, w ramach którego badane są możliwości wdrożenia SMR. Dodatkowo, instytucja stara się o 800 milionów dolarów wsparcia federalnego na przyspieszenie budowy. Chociaż TVA posiada już pierwsze w USA wczesne pozwolenie lokalizacyjne dla SMR od Nuclear Regulatory Commission (NRC), ostateczna decyzja w sprawie budowy nie została jeszcze podjęta.

Władze Tennessee również wspierają projekt – gubernator Bill Lee zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu na rozwój technologii jądrowych, a w swoim ostatnim przemówieniu stwierdził, że „teraz jest czas, aby rozwinąć Clinch River Site i zbudować pierwszy w kraju SMR na terytorium Tennessee”.

Oficjalna strona projektu zablokowana w Polsce

Mimo że informacja o nowym reaktorze została udostępniona przez U.S. Department of Energy na platformie X.com, oficjalna strona Tennessee Valley Authority (TVA), gdzie znajduje się więcej szczegółów o projekcie, jest niedostępna dla użytkowników z Polski. Próba wejścia na stronę kończy się komunikatem o błędzie:

„The owner of this website (www.tva.com) has banned the country or region your IP address is in (PL) from accessing this website.” (Właściciel tej strony zablokował dostęp dla kraju lub regionu, w którym znajduje się Twój adres IP – PL).

Strona tva.com zablokowana dla użytkowników z Polski
Strona tva.com zablokowana dla użytkowników z Polski

Użytkownicy z Polski muszą korzystać z alternatywnych metod (VPN), aby zapoznać się z oficjalnymi materiałami na temat projektu: https://www.tva.com/the-powerhouse/stories/launching-america-s-nuclear-renaissance

Zobacz również:

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Sieć handlowa Auchan intensyfikuje działania na rzecz transformacji energetycznej. Dzięki współpracy z Axpo Polska i GoldenPeaks Capital zwiększa dostęp do odnawialnych źródeł energii i oszczędza prąd w sklepach.

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Do 16 lipca 2025 roku młodzi inżynierowie i naukowcy mają szansę zgłaszać się do konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. W puli konkursu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów na arenie międzynarodowej.

24.04.2025
Wiadomości z rynku
SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zapowiada, że w 2028 roku może dojść do pierwszego wylania betonu pod reaktor SMR w Polsce. Projekt oparty na technologii BWRX-300 GE-Hitachi ma mieć strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zaprezentowała efekty kontroli programu „Czyste Powietrze”. Wskazano rażące zaniedbania, ale też konkretne działania naprawcze. Program zyskał nowe finansowanie i narzędzia kontroli, a resort złożył już 103 zawiadomienia do prokuratury.

24.04.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska ogłosiła 24 kwietnia 2025 roku propozycję kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego i rejestracji pojazdów. Nowe regulacje mają uwzględnić rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych oraz rozwój technologii wspomagających kierowców, a ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz walka z oszustwami, takimi jak manipulacja licznikami przebiegu.

24.04.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie opracowali wieloźródłową pompę ciepła na CO₂, która równocześnie wykorzystuje dwa z trzech dostępnych źródeł ciepła: powietrze, grunt i słońce. Wyniki badań pokazują nawet 23% poprawę efektywności w porównaniu do tradycyjnych pomp powietrznych. Choć technologia ma duży potencjał w dekarbonizacji ogrzewnictwa, wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność ekonomiczną.

24.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły