Enerad
Porównaj oferty

Piramida fotowoltaiczna z Opoczna – śledztwo w sprawie Zone Energy

Marcin K., założyciel Zone Energy, trafił do więzienia. Prokuratura zarzuca mu oszustwa na dużą skalę związane ze sprzedażą paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, jego firma działała jak piramida finansowa, a klienci otrzymywali sprzęt dopiero wtedy, gdy kolejne osoby wpłacały pieniądze.

Panele fotowoltaiczne na dachu budynku.

Jak działała piramida fotowoltaiczna?

Firma Zone Energy początkowo funkcjonowała zgodnie z zasadami. Klienci podpisywali umowy, wpłacali zaliczki, a instalacje były montowane. Sytuacja jednak szybko się zmieniła. Model biznesowy zaczął przypominać piramidę finansową – środki od nowych klientów były wykorzystywane na realizację wcześniejszych zamówień.

Według informacji „Gazety Wyborczej” w firmie brakowało funduszy na bieżącą działalność. Pieniądze przeznaczano na luksusowe samochody, drogie telefony i zagraniczne wyjazdy.

Marcin K. w więzieniu

Założyciel Zone Energy od wiosny 2023 roku przebywał w areszcie. Wyszedł na wolność w marcu 2024 roku po wpłaceniu 300 tys. zł kaucji. Teraz ponownie trafił do więzienia.

– Podejrzany Marcin K. przebywa w zakładzie karnym w związku z wprowadzoną do wykonania karą pozbawienia wolności w innej sprawie – przekazał „Wyborczej” prokurator Piotr A. Skiba z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Setki poszkodowanych klientów

Działalność Zone Energy doprowadziła do oszukania setek klientów w całej Polsce. W oficjalnych dokumentach spółki widnieją dane sióstr Marcina K., ale to właśnie on usłyszał prokuratorskie zarzuty doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem innych osób o znacznej wartości.

Za ten czyn grozi mu do ośmiu lat więzienia. Kluczowe dla śledztwa miały być zeznania byłego dyrektora technicznego firmy, który wskazał, kto faktycznie rządził w spółce.

Wcześniejsze problemy z prawem

To nie pierwsza afera, w którą zamieszany był Marcin K. W przeszłości prowadził firmę sprzedającą abonamenty medyczne dla seniorów. Po początkowych sukcesach przedsiębiorstwo nagle zniknęło z rynku, pozostawiając klientów bez usług i bez zwrotu pieniędzy.

W 2021 roku Marcin K. usłyszał zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mimo wcześniejszego wyroku 1,5 roku więzienia sąd zgodził się na zawieszenie wykonania kary. Ostatecznie jednak decyzja została zmieniona i K. trafił za kratki.

Źródło: Alicja Zboińska, „Gazeta Wyborcza”.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły