PKN Orlen – Opinie, Ceny, Prąd, Gaz

1.28 /5
(Ocen: 57)
PKN Orlen – ceny prądu, taryfy, opinie, informacje

PKN Orlen (Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna) jest nowoczesnym koncernem paliwowo-energetycznym i jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. W obszarze działania PKN Orlen znajduje się także produkcja polimerów i monomerów. Swoją działalność prowadzi na 6 rynkach macierzystych: w Polsce, Niemczech, Czechach, Kanadzie, na Słowacji i Litwie (w 2018 roku zatrudniał ponad 21.282 pracowników). PKN Orlen jest także liczącym się graczem na rynku energii w Polsce i największym przemysłowym producentem energii elektrycznej (ten nowoczesny gracz dysponuje mocami na poziomie 1,9 GWe). Niezmiennie od kilku lat firma uznawana jest za najcenniejszą markę w kraju.

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

PKN Orlen w latach 2011-2018 znacznie zwiększył potencjał produkcji energii elektrycznej przez budowę dwóch elektrociepłowni gazowo-parowych w Płocku i we Włocławku. Z mocą zainstalowaną 2153 MWt i 345 MWe jest największą elektrociepłownią przemysłową w kraju. Wytwarza ona w kogeneracji energię cieplną oraz elektryczną dla potrzeb Zakładu Produkcyjnego Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. oraz odbiorców obcych zlokalizowanych na jego terenie. Prowadzenie tej działalności odbywa się w oparciu o udzielone przez URE koncesję na: wytwarzanie energii elektrycznej, dystrybucję energii elektrycznej, obrót energią elektryczną, wytwarzanie ciepła, przesyłanie i dystrybucję ciepła oraz obrót ciepłem.

Grupa Orlen jest dziś czwartym co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, który produkuje więcej energii niż zużywa. Rocznie wytwarza bowiem 8 TWh prądu. Przy czym jego dzisiejsze zużycie własne to 2,7 TWh (sprzedaż do klientów końcowych to 1 TWh), a pozostałe 4,3 TWh Orlen sprzedaje na rynku hurtowym. Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie Energi przez PKN Orlen, co ma zwiększyć odporność firm na wahania makroekonomiczne i sytuację geopolityczną.

Klient biznesowy – taryfa A, taryfa B, taryfa C

Orlen posiada bardzo szeroką gamę produktów skierowanych do klientów biznesowych. Z oferty tego sprzedawcy mogą skorzystać m.in. odbiorcy taryf C11, C12a, C12b, C21, C22a, C22b, C23, B11, B21, B22, B23. Wszyscy odbiorcy za świadczone usługi dystrybucji rozliczani są według stawek opłat właściwych dla grup taryfowych. Niestety, na stronie internetowej tego sprzedawcy nie znajdziemy szczegółów dotyczących proponowanej oferty (za wyjątkiem obowiązującego cennika).

Gospodarstwa domowe – taryfa G

Koncern PKN Orlen nie prowadzi na ten moment sprzedaży prądu skierowanej do gospodarstw domowych, czyli odbiorców z grupy taryfowej G – taryfa G11, taryfa G12.

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Orlen w 2019 roku:

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez Orlen w 2019 roku

Sprawdź Prąd dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Sprzedawca gazu dla firm

Od 2011 roku GK Orlen (wraz ze spółkami tworzącymi Grupę Kapitałową) jest aktywnym graczem na polskim i europejskim rynku gazu. Firma gwarantuje bezpieczeństwo dostaw poprzez kontrakty zawarte z największymi krajowymi i europejskimi dostawcami gazu. Grupa ORLEN realizuje również szereg projektów poszukiwawczo-wydobywczych, dzięki którym możliwe będzie pozyskanie własnych źródeł gazu ziemnego i ropy naftowej. Co ważne, zespół doświadczonych pracowników PKN Orlen nie tylko zajmuje się sprzedażą gazu ziemnego, ale przede wszystkim doradza w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań z punktu widzenia klienta. Firma obecnie obsługuje wyłącznie klientów biznesowych.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

Orlen przygotował ofertę dla klientów biznesowych. Na stronie sprzedawcy nie uwzględniono jednak grup taryfowych, do których jest ona skierowana. Zaznaczono zostało natomiast to, że PKN Orlen oferuje konkurencyjne warunki dostaw oraz szeroki zakres produktów i usług, takich jak:

​Produkt Standardowy, typu „BASELOAD” (są to produkty typu bazowego, notowane na TGE lub GPL o płaskim profilu dostawy, z dostawą w punkcie wirtualnym i fizycznym);

Produkt Kompleksowy typu „FULL SUPPLY” (są to produkty niestandardowe dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów z dostawą w punkcie fizycznym i wirtualnym, które odpowiadają profilowi zużycia gazu);

Produkt typu „MARKET ACCESS” (są to produkty umożliwiające klientowi kształtowanie profilu dostaw w oparciu o predefiniowane produkty, zabezpieczając tym samym wolumen na dany okres dostawy).

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

PKN Orlen na dzień dzisiejszy nie oferuje gazu dla domu.

Sprawdź Gaz dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Podstawowe informacje o firmie

PKN Orlen jest międzynarodową grupą kapitałową działającą w sektorze paliwowo-energetycznym (jako ciekawostkę można podać to, że jako jedyne przedsiębiorstwo z Polski figuruje w rankingu największych firm na świecie magazynu „Fortune 500”). Jest również jedyną firmą na polskim rynku produkującą polimery i monomery. Spółka przetwarza ropę naftową m.in. na benzynę bezołowiową, paliwo lotnicze, oleje (opałowy i napędowy) oraz tworzywa sztuczne. Ponadto zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów. Kolejną działalnością firmy Orlen jest także dystrybucja i sprzedaż prądu oraz gazu. Na początku 2018 roku podpisany został list intencyjny rozpoczynający proces przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. Natomiast pod koniec marca 2020 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie przez Orlen jednej z największych krajowych spółek energetycznych – firmy Energa.

W skład Grupy Orlen pod koniec 2018 roku wchodziło 67 spółek (w tym 57 spółek zależnych), takich jak m.in.:

ANWIL S.A.;
Unipetrol a.s.;
ORLEN Budonaft Sp. z o.o.;
ORLEN Laboratorium S.A.;
ORLEN Projekt S.A.;
ORLEN Capital AB;
Orlen Holding Malta Limited;
Baltic Power Sp. z o.o.;

AB ORLEN Lietuva;
ORLEN Południe S.A.;
ORLEN Deutschland GmbH;
Kopalnia Soli Lubień Sp. z o.o.;
ORLEN Asfalt Sp. z o.o.;
ORLEN OIL Sp. z o.o.;
ORLEN Paliwa Sp. z o.o.

Firma PKN Orlen została wyróżniona niezliczoną ilością nagród, wśród nich znalazły się m.in.:

Złota Marka Godna Zaufania, największego europejskiego sondażu konsumenckiego wydawnictwa Reader’s Digest w kategorii „stacja benzynowa” (2005 rok);
pierwsze miejsce na liście 1.000 największych firm z państw nowych członków UE z Europy Środkowej i Wschodniej, pod względem rocznych dochodów (2005 rok);
pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu „Gigantów Europejskich” największych firm Europy Środkowo-Wschodniej (2006 rok);
najlepiej zarządzana polska firma w rankingu „Best Managed Companies in CEE 2010” organizowanym przez brytyjski magazyn finansowy Euromoney (2010 rok);
po raz siódmy z rzędu została laureatem Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek, organizowanego przez dziennik Rzeczpospolita (2014 rok);
tytuł najlepiej zarządzanej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej w kategorii oil/gas/chemicals/petrochemicals w 9. edycji rankingu “Best CEE Companies” brytyjskiego magazynu finansowego Euromoney (2015 rok);
najlepsza spółka w obszarze zarządzania ryzykiem walutowym w Europie Centralnej i Wschodniej w prestiżowym rankingu magazynu Global Finance (2017 rok).

Obszary działalności Grupy Orlen

Pod koniec 2018 roku Skarb Państwa był właścicielem 27,52% akcji Jednostki Dominującej – PKN ORLEN i posiadał zdolność wywierania na nią znaczącego wpływu. Wszystkie spółki należące do Grupy ORLEN prowadzą działalność:

produkcyjno-handlową, m.in. przerabianie ropy naftowej oraz wytwarzanie produktów i półproduktów (rafineryjnych, petrochemicznych, chemicznych) oraz sprzedaż paliw i pozostałych produktów;
usługową, m.in. magazynowanie ropy naftowej i paliw, transport, usługi konserwacyjno-remontowe, laboratoryjne, czy transport;
związaną z poszukiwaniem i wydobywaniem węglowodorów;
związaną z wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją oraz handlem energią elektryczną i cieplną.

Zgodnie ze strategią rozwoju Grupy Orlen na lata 2019-2022 niezmiennie filarami zostają: Budowa Wartości, Ludzie i Siła Finansowa. Natomiast jej główne kierunki rozwoju wyznaczone w zaktualizowanej strategii, to: rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej oraz zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną w segmencie downstream. W najbliższej przyszłości Orlen konsekwentnie rozwijać będzie sprzedaż detaliczną oraz zrównoważony rozwój w obszarze poszukiwań i wydobycia.

W kontekście rosnącego zapotrzebowania na “zieloną energię”, Grupa Orlen przygotowuje inwestycje w morskie farmy wiatrowe. Koncern dużą rolę przywiązuje także do rozwoju innowacji. Wśród tylko niektórych z trzydziestu programów badawczych, które znalazły się w Strategicznej Agendzie Badawczej PKN ORLEN, wymienić należy te związane z zaawansowanymi tworzywami i biopaliwami, elektromobilnością, systemi magazynowania energii oraz efektywną i niskoemisyjną energetyką.

Więcej informacji o PKN Orlen

Kontakt z PKN Orlen

Biuro w Warszawie
Budynek SENATOR
Ul. Bielańska 12
00-085 Warszawa
Tel: +48 22 778 00 00
Strona www: www.orlen.pl

Opinie o Orlen

Dodaj komentarz
guest
3 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
8 lutego 2022 15:49

dzis korzystałem z infoinii orlenu w sprawie mojej umowy na prąd z energii jestem mile zaskoczony bardzo miła i kompetentna obsługa pełen szacunek dla pana Macieja.

Gosia
Gosia
2 lipca 2020 07:11

Czytajcie ich umowy, pełno haczyków i ceny wysokie dają. Wyplatanie się od nich nie jest takie proste, kontaktu praktycznie nie ma. Niech oni lepiej dalej sprzedając benzynę po zawyżonych cenach na stacjach.

Kacper
Kacper
24 czerwca 2020 13:28

Przejście do nich z prądem to istna makabra…