PKP Energetyka – Opinie, Ceny, Prąd

2.22 /5
(Ocen: 310)
PKP Energetyka – ceny prądu, taryfy, opinie, informacje

PKP Energetyka jest nie tylko sprzedawcą prądu, ale też posiada własną sieć dystrybucyjną, i to niemal na terenie całego kraju. Dzięki temu firmie udało się w przeciągu ostatnich lat zwiększyć ilość klientów o 30%. Oprócz energii elektrycznej PKP Energetyka zajmuje się także sprzedażą paliw płynnych oraz świadczy usługi elektryczne i energetyczne.

Sprzedawca prądu dla gospodarstw domowych i firm

PKP Energetyka początkowo powstała jako przedsiębiorstwo państwowe, mające zapewnić prąd trakcyjny dla spółek transportu kolejowego. Jednak w wyniku deregulacji rynku oraz własnej sieci dystrybucyjnej firma rozpoczęła sprzedaż prądu także dla klienta korporacyjnego i indywidualnego. Firma posiada dwie osobne oferty: dla klientów posiadających podłączenie do sieci PKP Energetyka oraz korzystających z przyłącza innej firmy.

Klient biznesowy – taryfa A,B,C

PKP Energetyka jako końcowy sprzedawca prądu swoje usługi oferuje na terenie całego kraju. Dla klientów biznesowych, w zależności od wielkości firmy, przedsiębiorstwo oferuje odpowiednie taryfy, ustalane indywidualnie. Dodatkowo PKP Energetyka oferuje nowym klientom możliwość założenia nowego przyłącza dla firm, deweloperów oraz producentów energii elektrycznej.

Dla odbiorców, będących użytkownikami sieci dystrybucyjnej, PKP Energetyka ma kilka ofert, w zależności od wysokości rocznego zużycia oraz rodzaju przyłącza do sieci niskiego lub średniego napięcia. Więcej o ofercie PKP Energetyka dla firm dowiesz się na Oferty prądu PKP Energetyka.

Gospodarstwa domowe – taryfa G

PKP Energetyka posiada taryfy dla odbiorców indywidualnych przyłączonych do swojej sieci dystrybucyjnej. Odbiorcy kupujący prąd po cenach taryfowych mogą liczyć na jedną z dwóch taryf: G 11 lub G 12. W przypadku podłączenia do sieci dystrybucji PKP Energetyka klient otrzymuje tylko jedną fakturę.

Inni klienci mogą skorzystać ze stałej stawki, jaką firma oferuje wszystkim nowym klientom spoza swego obszaru dystrybucji. Na opłatę składają się: opłata miesięczna oraz cena za 1 kWh energii, więcej informacji znajdziesz na stronie Oferty prądu PKP Energetyka.

Sprawdź Prąd dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Struktura paliw zużytych do produkcji energii sprzedanej przez PKP Energetyka w 2019 roku:

PKP Energetyka - struktura paliw.

Sprzedawca gazu

PKP Energetyka obecnie nie prowadzi sprzedaży gazu.

Klient biznesowy – taryfy gazu dla firmy

PKP Energetyka nie sprzedaje gazu klientom biznesowym.

Gospodarstwa domowe – taryfy gazu dla domu

PKP Energetyka nie sprzedaje gazu klientom indywidualnym.

Sprawdź Gaz dla Domu i Firmy Co miesiąc niższe rachunki!

Podstawowe informacje o firmie

PKP Energetyka wydzielona została z przedsiębiorstwa państwowego, jakim były Polskie Koleje Państwowe w wyniku restrukturyzacji zakładu 1 kwietnia 2001 roku, natomiast w lipcu firma otrzymała koncesję na sprzedaż prądu. Pierwotnie firma miała dostarczać jedynie prąd trakcyjny oraz dla nieruchomości, należących do grupy PKP. Jednak duża sieć dystrybucyjna spowodowała, że przedsiębiorstwo rozpoczęło sprzedaż prądu dla innych podmiotów, w październiku 2003 roku firma podpisała umowę o sprzedaży energii elektrycznej z wykorzystaniem zasady TPA, czyli prawa do swobodnego wyboru sprzedawcy prądu. W lipcu 2004 roku podpisana została umowa z Operatorem Sieci Przesyłowej, dzięki której Spółka otrzymała możliwość pełnienia funkcji Operatora Handlowego na rynku bilansującym. W marcu 2008 przedsiębiorstwo otrzymało status Operatora Systemu Dystrybucyjnego. W lutym 2009 PKP Energetyka została przekształcona w spółkę akcyjną. W 2010 roku firma podjęła kroki w celu prywatyzacji i komercjalizacji oferty. PKP Energetyka jest nie tylko jednym z większych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce, lecz także jednym z większych jej odbiorców (ok. 3,4% zużycia krajowego).

W skład spółki PKP Energetyka wchodzi 19 jednostek organizacyjnych:

  • 14 zakładów spółki świadczących usługi elektroenergetyczne;
  • 1 zakład prowadzący roboty remontowo – modernizacyjne;
  • Oddział w Warszawie Obrót Energią Elektryczną, zajmujący się zakupem i sprzedażą energii elektrycznej;
  • Oddział w Warszawie Dystrybucja Energii Elektrycznej, odpowiedzialny za świadczenie usług dystrybucyjnych;
  • Oddział w Warszawie -Paliwa, prowadzący obrót paliwami płynnymi.
  • Centrala zarządzająca pracą zakładów i oddziałów spółki

Obszary działalności PKP Energetyka

PKP Energetyka świadczy usługi w następującym zakresie:

  • sprzedaż energii elektrycznej,
  • sprzedaż paliw płynnych,
  • dystrybucja energii elektrycznej,
  • usługi elektroenergetyczne (oświetlenie, budownictwo elektroenergetyczne itp.).

Firma ma około 50 tysięcy klientów. Jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej, to PKP Energetyka swoją ofertę kieruje dla kolei, odbiorców korporacyjnych i gospodarstw domowych. Przedsiębiorstwo sprzedaje energię zarówno klientom podłączonym do sieci dystrybucyjnej, jak i korzystających z przyłącza innej firmy. PKP Energetyka świadczy także usługi elektroenergetyczne, w tym zajmuje się modernizacją i budową sieci trakcyjnych dla kolei, budową oświetlenia, tworzeniem infrastruktury energetycznej. Firma sprzedaje także paliwo płynne na potrzeby kolei i jest właścicielem kilku kolejowych stacji paliw.

Więcej informacji o PKP Energetyka

Opinie o PKP Energetyka

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
24 grudnia 2022 21:47

Właśnie otrzymałem fakturę za energię 2,75 za 1kW […]. Zmieniam operatora

Komentarz edytowany przez Redakcję.

EternalSH
EternalSH
31 maja 2019 20:50

Notoryczne wyłączenia prądu, najczęściej w piątek na wieczór. Informacja o zdarzeniu oczywiście na godzinę przed, nie wcześniej.

Poza tym nie potrafią wystawić faktury, lecą korekty dosłownie co 5 minut.

Andrzej Prezes
Andrzej Prezes
27 lutego 2018 13:36

Najdroższe stawki na rynku kroją ile mogą, dystrybucja też najdroższa jaka może być, obsługa kiepska na szczęście zmieniłem sprzedawcę na dużo tańszego, szkoda tylko, że nie można tak łatwo zmienić dystrybutora bo z pewnością bym się przełączył.

adam
adam
14 lutego 2018 19:24

nie polecam! jeden z droższych dystrybutorów, ciężko się dodzwonić na infolinie.. gdy próbujesz wynegocjować niższą stawkę to obniżą jakieś grosze i nadrobią inną opłatą.. na szczęście uciekłem do innego sprzedawcy jak większość ich klientów, szkoda że za przesył jeszcze muszę im tyle płacić !