Plug&Shop: energia solarna dla klientów. Auchan uruchamia pierwszą ekologiczną wiatę parkingową
13 marca 2025 roku sieć Auchan uruchomiła pierwszą na polskim rynku detalicznym ekologiczną wiatę parkingową typu carport. Innowacyjne rozwiązanie, zasilane energią z modułów fotowoltaicznych, pozwoli na produkcję ponad 200 MWh energii rocznie. Wiata pomieści około 100 samochodów i będzie wyposażona w ładowarki o mocy od 44 do 330 kW. Z infrastruktury będą mogli korzystać klienci hipermarketu Auchan w Rumi, jak i inni użytkownicy pojazdów elektrycznych.

Nowoczesna infrastruktura dla elektromobilności
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom carport umożliwia równoczesne ładowanie sześciu samochodów elektrycznych – dostępne są cztery porty szybkiego ładowania oraz dwa porty wolnego ładowania. Pozostałe zadaszone miejsca służą jako standardowy parking dla klientów sklepu.
Trzy metody płatności za skorzystanie ze stacji ładowania
Klienci będą mieli możliwość skorzystania z trzech metod płatności za ładowanie:
- Aplikacja Elocity
- Karta RFID
- Terminal płatniczy
Co istotne, energia wykorzystywana do ładowania aut pochodzi z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu carportu. W przypadku braku wystarczającej produkcji energii (np. w nocy lub przy niekorzystnej pogodzie) system automatycznie pobierze prąd z sieci. Nadwyżki energii niewykorzystane do ładowania samochodów będą zasilać hipermarket Auchan oraz przylegającą galerię handlową.

Partnerstwo z Galposter i Bruk-Bet PV
Projekt jest częścią strategii zielonej transformacji energetycznej Auchan i został zrealizowany we współpracy z firmą Galposter.
Galposter to firma z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie OZE i elektromobilności. W ramach współpracy Galposter korzysta z technologii dostarczanych przez Bruk-Bet PV – największego polskiego producenta modułów fotowoltaicznych oraz dystrybutora kluczowych komponentów, takich jak falowniki, zabezpieczenia AC/DC czy przewody solarne.
Źródło: inf. prasowa Auchan, Galposter.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze