Enerad
Porównaj oferty

Po raz pierwszy w historii w Europie elektryki sprzedają się lepiej niż diesle

W czerwcu 2023 r. rynek motoryzacyjny Starego Kontynentu przeżył historyczny moment. Sprzedano więcej samochodów elektrycznych niż aut z silnikiem Diesla. To przełom, zapowiadający nadejście nowej ery na rynku samochodowym.

Po raz pierwszy w historii w Europie elektryki sprzedają się lepiej niż diesle

Elektromobilność na fali popularności

Dane podane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów pokazały, że udział samochodów elektrycznych, nowo zarejestrowanych, wyniósł 15,1%, co znaczy, że przewyższył sprzedaż diesli (13,4%). Wyniki odnoszą się do czerwca. Co więcej, sprzedaż „elektryków” zwiększyła się o imponujące 66,2%, jeśli porównamy ją z poprzednim rokiem. To dobrze obrazuje dynamikę.

To nie wszystko. Sprzedaż samochodów hybrydowych i elektrycznych była prawie równa ze sprzedażą samochodów spalinowych – to wyjątkowy wynik w przypadku Unii Europejskiej. W czerwcu 2023 r. zarejestrowano ponad 254 tys. hybryd i tylko to stanowiło przeszło 30% wszystkich nowych aut.

Benzyniaki trzymają się mocno

Pomimo rosnącej popularności aut elektrycznych i hybrydowych nadal to samochody z silnikiem benzynowym są najczęściej wybieranym przez Europejczyków typem pojazdów. Stanowią 36,3% rynku. Hybrydy z 24,3% udziałem w rynku zajmują drugie miejsce, a samochody elektryczne, z 15,1% wszystkich sprzedanych aut w czerwcu 2023 r. – trzecie.

Przyszłość infrastruktury ładowania w Polsce

W Polsce można zaobserwować podobne tendencje motoryzacyjne – w naszym kraju hybrydy i „elektryki”, według statystyk, stanowiły w pewnym momencie 42,8% wszystkich nowych rejestracji, natomiast auta spalinowe – 54,4%. Ze względu na różnice w dostępności infrastruktury stacji ładowania tempo adaptacji aut elektrycznych i hybrydowych do polskich dróg może przebiegać wolniej niż w krajach o zaawansowanej infrastrukturze tego typu.

Jednak wzrostu sprzedaży „elektryków” i hybryd nie można ignorować. To wyraźna zmiana, która coraz mocniej zapowiada nadejście nowej ery – potwierdza raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów.

Stąd wynika potrzeba przyspieszenia rozbudowy infrastruktury ładowania w Polsce – do prawie 100 tys. punktów do 2030 r., jak zakłada raport „Polish EV Outlook 2023”.

Jeszcze więcej „elektryków”

Zgodnie z raportem „Polish EV Outlook” w ciągu najbliższych ośmiu lat liczba nowo rejestrowanych osobowych i dostawczych samochodów całkowicie elektrycznych w Polsce sięgnie blisko 170 tys. sztuk.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły