Polenergia dostarczy wodór do 20 autobusów miejskich w Rzeszowie
W Rzeszowie rozpoczyna się nowa era transportu publicznego, oparta na zielonej energii. Władze miasta oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisały memorandum z Polenergią. Będzie ona dostarczała wodór do napędzania 20 autobusów miejskich przez kolejne 15 lat. Projekt wpisuje się w globalne trendy rozwoju gospodarki wodorowej i ma duży potencjał w zakresie dekarbonizacji transportu. Paliwo będzie produkowane w ramach projektu H2HUB Nowa Sarzyna. W ramach umowy powstaną także dwie stacje tankowania.

Autobusy w Rzeszowie będą napędzane wodorem
Rzeszów przygotowuje się do rewolucji w transporcie publicznym. Władze miasta wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym (MPK) podpisały memorandum z Polenergią. Przez najbliższe 15 lat będzie dostarczać zielony wodór do napędzania autobusów miejskich. Już wkrótce na ulicach stolicy Podkarpacia pojawi się 20 autobusów zasilanych tym nowoczesnym paliwem. Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, uzyskała w przetargu maksymalną liczbę 100 punktów w kryterium ceny.
Wodór dla rzeszowskich autobusów powstanie w elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Polenergia finalizuje budowę kluczowego elementu projektu – elektrolizera o mocy 5 MW. Urządzenie to umożliwi produkcję zielonego wodoru z fotowoltaiki w ilości do 90 kg na godzinę. Projekt H2HUB Nowa Sarzyna, w ramach którego powstaje elektrolizer, uzyskał już pozwolenie na budowę i jest jednym z najważniejszych projektów wodorowych w Polsce.

W ramach H2HUB powstaną również dwie stacje tankowania wodoru – jedna w Rzeszowie, a druga w Nowej Sarzynie.
Zielony wodór szansa dla transportu i Polenergii
Projekt H2HUB w Nowej Sarzynie stanowi ważny krok w kierunku rozwoju gospodarki wodorowej w regionie. Z kolei umowa na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów może stać się impulsem do dalszych inwestycji w zrównoważony transport publiczny na Podkarpaciu i w innych częściach kraju.
Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru. Przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów ma szansę stać się katalizatorem rozwoju całego regionu w obszarze gospodarki wodorowej. To także dowód na to, że wodór to jeden z najważniejszych nośników zielonej energii z ogromnym potencjałem w obszarze transportu miejskiego. Stawiamy ważny krok na drodze Polenergii do budowy wodorowego łańcucha wartości i wykorzystania tego surowca na ogólnopolską skalę. – podkreśla Emilia Makarewicz, Dyrektorka Działu Projektów Wodorowych w Polenergii.
Równolegle do H2HUB Nowa Sarzyna, Polenergia realizuje kolejny ambitny projekt wodorowy – H2Silesia na Górnym Śląsku. Tam powstanie fabryka o mocy 105 MW, która rocznie będzie w stanie wyprodukować aż 13 000 ton zielonego wodoru. H2Silesia zdobyła już notyfikację Komisji Europejskiej, co umożliwi uzyskanie dofinansowania w wysokości 142,77 mln euro. Dzięki tym inwestycjom Polenergia umacnia swoją pozycję lidera w produkcji wodoru w Polsce.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze