Polenergia wyprzedza przepisy. Nowy raport ESG jeszcze przed obowiązkiem
Polenergia już po raz drugi opublikowała raport o zrównoważonym rozwoju, choć nie jest jeszcze do tego zobowiązana. Dokument za 2024 rok powstał zgodnie z unijnymi standardami CSRD i uzyskał pozytywną ocenę niezależnego audytora. Spółka przedstawiła m.in. dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych, działań ESG, zarządzania i strategii transformacji.

Dobrowolne działania zgodne z unijnym standardem
Polenergia przygotowała raport ESG zgodnie z dyrektywą CSRD, mimo że formalny obowiązek raportowy zacznie ją obejmować dopiero od 2028 roku. Dokument przygotowano w oparciu o Europejskie Standardy Sprawozdawczości o Zrównoważonym Rozwoju (ESRS) i przeszedł zewnętrzną weryfikację.
Jak podkreślił Prezes Zarządu Adam Purwin, raport powstał w duchu przejrzystości i transparentności, dokumentując działania spółki w zakresie dekarbonizacji, społecznego zaangażowania oraz wspierania bioróżnorodności.
Strategia i zarządzanie ESG
W 2024 roku za wdrażanie działań ESG w Grupie odpowiadał Zarząd złożony m.in. z Adama Purwina, Andrzeja Filipa Wojciechowskiego, Piotra Sujeckiego i Łukasza Buczyńskiego. Działania te koordynowała Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Polenergia powołała także Komitet ds. ESG, który spotkał się dwukrotnie – w lipcu i październiku.
W ramach zarządzania, członkowie zarządu mieli przypisane konkretne cele strategiczne, w tym m.in. dekarbonizację, gospodarkę o obiegu zamkniętym i odpowiedzialne zarządzanie łańcuchem wartości.
Emisje w zakresie 3: analiza i szacunki
W raporcie przedstawiono szacunkowe emisje gazów cieplarnianych w zakresie 3 za 2023 rok. Obliczenia objęły m.in. podróże służbowe, użytkowanie pomp ciepła przez klientów oraz inwestycje w morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i 3.
Wyniki uwzględniają także dane dotyczące dobra kapitałowego, czyli emisji powstających podczas budowy instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych.

Horyzonty czasowe i analiza ryzyk klimatycznych
W raporcie zastosowano różne horyzonty czasowe dla analiz ryzyk klimatycznych: krótkoterminowy do 2025 roku, średnioterminowy do 2035 roku oraz długoterminowy do 2050 roku – zgodnie z celami Porozumienia Paryskiego. Analizy objęły również przewidywane skutki finansowe wynikające z tych ryzyk.

Transparentność i dane jakościowe
Sprawozdanie zawiera dane dotyczące zarówno dolnej, jak i górnej części łańcucha wartości (upstream i downstream), obejmując relacje z dostawcami, klientami, a także dane ilościowe dotyczące emisji i zużycia energii.
Raport nie zawiera odniesień do sprawozdania finansowego za 2024 rok i został przygotowany całkowicie dobrowolnie, bez korzystania z uproszczeń wskazywanych w dodatku C do ESRS 1.
Szkolenia i edukacja ESG w Polenergii
Od grudnia 2023 roku w Grupie realizowany jest program edukacyjny „ESG pod LUPĄ”. W 2024 roku odbyło się 7 webinariów, w których brało udział ponad 90 osób. Tematyka dotyczyła metodologii mierzenia śladu węglowego, działań społecznych i zgodności z minimalnymi gwarancjami UE.
Zaangażowanie społeczne i taksonomia UE
Polenergia przeznaczyła 1% zysku netto na działania wspierające lokalne społeczności i bioróżnorodność. W raporcie szczegółowo opisano także zgodność działalności z unijną taksonomią zrównoważonego rozwoju, w tym zakres inwestycji, wydatków operacyjnych i obrotu.


Zobacz również:
- Polenergia rezygnuje z projektu H2 HUB. Przepadło 95 mln zł dotacji
- Polenergia zasili CD PROJEKT energią z OZE – umowa na 6 lat
- Polenergia i TAURON próbują się dogadać. Spory mogą zakończyć się ugodą
Źródło: Skonsolidowane Sprawozdanie o Zrównoważonym Rozwoju Grupy Polenergia za rok zakończony dnia 31 grudnia 2024 r.
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze