Enerad
Porównaj oferty

Polenergia zasila prestiżowe biurowce Invesco Real Estate czystą energią

Grupa Polenergia podpisała cztery umowy typu cPPA z Invesco Real Estate na dostawy zielonej energii dla obiektów komercyjnych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Roczny wolumen dostaw wyniesie 13 500 MWh, co umożliwi ograniczenie emisji CO₂ o 15 972 288 kg CO₂e w ciągu czterech lat.

Polenergia zasila prestiżowe biurowce Invesco Real Estate czystą energią

Umowy z Invesco Real Estate obejmą obiekty w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, zawarła cztery kontrakty na dostawy energii odnawialnej z firmą Invesco Real Estate. Umowy obejmują prestiżowe nieruchomości: Plac Unii i Q22 w Warszawie, Galerię Kazimierz w Krakowie oraz biurowiec P2 w Poznaniu.

Energia dostarczana w ramach kontraktu pochodzić będzie z Farmy Wiatrowej Dębsk oraz Farmy Fotowoltaicznej Strzelino. Wykorzystany zostanie model PPA+ z bilansowaniem rynkowym. Rozwiązanie to zapewnia stabilność dostaw energii.

13 500 MWh zielonej energii rocznie

Zgodnie z zapisami umów, łączna ilość dostarczonej energii wyniesie 13 500 MWh rocznie. Umowy będą obowiązywać do końca 2028 roku. Łączna redukcja emisji CO₂ w czasie trwania kontraktów oszacowana została na 15 972 288 kg CO₂e.

Robert Rutowicz, wiceprezes zarządu Polenergia Sprzedaż, podkreślił znaczenie podpisanych umów:
– Dostawy w ramach umowy z Invesco Real Estate to realizacja jednego z największych kontraktów PPA jakie podpisała Polenergia Sprzedaż. Stanowi ona istotny krok w kierunku transformacji energetycznej i promowania odnawialnych źródeł energii w sektorze nieruchomości komercyjnych, w którym Polenergia coraz mocniej zaznacza swoją obecność.

Polenergia dostarcza energię zgodnie ze Standardem cPPA

Polenergia Sprzedaż realizuje dostawy energii z odnawialnych źródeł – obecnie z 13 farm wiatrowych i 6 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 574 MW. Umowy cPPA podpisane z Invesco Real Estate wpisują się w działania Polenergii na rzecz transparentności i zgodności z ESG.

Dostarczana energia posiada certyfikaty pochodzenia oraz jest zgodna ze Standardem cPPA, co oznacza pełną identyfikowalność źródła energii i zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Invesco Real Estate stawia na zrównoważony rozwój

Umowy z Polenergią są częścią strategii ESG realizowanej przez Invesco Real Estate. Jak zaznaczył Patryk Czesak, Associate Director w Invesco Real Estate:

– Strategia ESG stanowi fundament naszej długoterminowej wizji rozwoju, dlatego w Invesco Real Estate stale podejmujemy działania, które wspierają zrównoważony rozwój i przyczyniają się do ochrony środowiska. Współpraca z Polenergia Sprzedaż, liderem energii odnawialnej w Polsce, jest doskonałym przykładem realizacji naszych celów w tym obszarze. Dzięki czterem umowom typu cPPA, które obejmują dostawy zielonej energii do naszych prestiżowych nieruchomości w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, przyczyniamy się nie tylko do redukcji emisji CO₂, ale również wspieramy stabilność dostaw i transparentność działań w zgodzie z najwyższymi standardami, takimi jak Standard Energia 2051. Jestem przekonany, że takie inicjatywy są niezbędne dla budowania przyszłości odpowiedzialnej ekologicznie i biznesowo.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju

Projekt wspiera realizację trzech celów zrównoważonego rozwoju ONZ:

  • Cel 7 – Czysta i dostępna energia
  • Cel 13 – Działania w dziedzinie klimatu
  • Cel 17 – Partnerstwa na rzecz celów

Dostawy zielonej energii do nieruchomości Invesco Real Estate są przykładem wdrażania praktyk ESG w sektorze nieruchomości komercyjnych oraz rosnącego znaczenia umów typu cPPA na polskim rynku energetycznym.

Zobacz również:

Źródło: Polenergia (komunikat prasowy)

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły