Politechnika Gdańska szkoli kadry dla atomu. Kursy i praktyki już od czerwca
Politechnika Gdańska, we współpracy z Ministerstwem Przemysłu, uruchamia program „nuklearyzacji” kierunków technicznych. Projekt zakłada szkolenia i praktyki zawodowe, które mają przygotować studentów uczelni technicznych do pracy w branży energetyki jądrowej. Inicjatywa obejmuje zarówno kursy doszkalające, jak i płatne praktyki w firmach związanych z sektorem.

Nuklearyzacja kierunków technicznych – odpowiedź na potrzeby kadrowe
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów w sektorze jądrowym, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej inicjuje program rozwoju kompetencji studentów. Projekt realizowany jest w ramach działań koordynowanych przez Ministerstwo Przemysłu. Obok Politechniki Gdańskiej udział w nim biorą również cztery inne wiodące uczelnie techniczne w Polsce.
Celem programu jest uzupełnienie wiedzy studentów kierunków technicznych niezwiązanych bezpośrednio z energetyką jądrową o zagadnienia kluczowe dla tej dziedziny.
Etap I – kursy doszkalające dla studentów uczelni technicznych
Pierwszy etap programu obejmuje organizację kursów doszkalających z podstaw energetyki jądrowej. Jak informuje prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki i dyrektor Instytutu Energii na WIMiO, szkolenia skierowane są m.in. do studentów kierunków takich jak: energetyka, inżynieria mechaniczna, elektrotechnika, inżynieria środowiska, budownictwo, inżynieria chemiczna, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa i innych pokrewnych.
Program kursów obejmuje m.in.:
- podstawy fizyki reaktorów jądrowych,
- technologie jądrowe i eksploatację elektrowni jądrowych,
- cykl paliwowy w energetyce jądrowej,
- zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,
- zastosowanie materiałów inżynierskich w energetyce jądrowej,
- regulacje prawne oraz elementy zarządzania projektami jądrowymi.
Szkolenia mają przygotować studentów do pracy w krajowych i zagranicznych firmach realizujących projekty dla sektora jądrowego.
Szkolenia dostępne także dla studentów spoza PG
Do kursów mogą przystąpić także studenci spoza Politechniki Gdańskiej. W ramach programu zaplanowano trzy szkolenia, każde po 30 godzin:
- kurs pilotażowy – przełom czerwca i lipca 2025 r.,
- dwa kolejne – początek semestru zimowego.
Zgłoszenia przyjmowane są do 10 czerwca 2025 r. Szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie internetowej WIMiO.
Etap II – praktyczne doświadczenie dzięki płatnym praktykom
Drugim filarem inicjatywy są płatne praktyki organizowane we współpracy z przedsiębiorstwami z branży jądrowej. Praktyki mają zapewnić uczestnikom doświadczenie w realizacji projektów i zamówień w sektorze. Skierowane są do firm będących częścią łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej oraz tych, które aspirują do wejścia na ten rynek.
Praktyki umożliwią studentom poznanie realnych procesów inżynierskich i organizacyjnych, co ma przyspieszyć ich wejście na rynek pracy w energetyce jądrowej.
Spotkania informacyjne dla studentów i przedsiębiorców
Osoby zainteresowane programem mogą wziąć udział w spotkaniu online zaplanowanym na 28 maja 2025 r. o godzinie 16:00 na platformie MS Teams. Spotkanie dla firm zainteresowanych udziałem w programie praktyk odbędzie się tego samego dnia w godzinach 14:30–15:30.
Zobacz również:- Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
- Politechnika Gdańska tworzy przełomowe baterie. Projekt wart 4,3 mln zł
- Orlen i Politechnika Gdańska rewolucjonizują sieci wysokiego napięcia w Polsce
Źródło: Politechnika Gdańska
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze