Enerad
Porównaj oferty

Politechnika Gdańska szkoli kadry dla atomu. Kursy i praktyki już od czerwca

Politechnika Gdańska, we współpracy z Ministerstwem Przemysłu, uruchamia program „nuklearyzacji” kierunków technicznych. Projekt zakłada szkolenia i praktyki zawodowe, które mają przygotować studentów uczelni technicznych do pracy w branży energetyki jądrowej. Inicjatywa obejmuje zarówno kursy doszkalające, jak i płatne praktyki w firmach związanych z sektorem.

Wykład na uczelni

Nuklearyzacja kierunków technicznych – odpowiedź na potrzeby kadrowe

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów w sektorze jądrowym, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej inicjuje program rozwoju kompetencji studentów. Projekt realizowany jest w ramach działań koordynowanych przez Ministerstwo Przemysłu. Obok Politechniki Gdańskiej udział w nim biorą również cztery inne wiodące uczelnie techniczne w Polsce.

Celem programu jest uzupełnienie wiedzy studentów kierunków technicznych niezwiązanych bezpośrednio z energetyką jądrową o zagadnienia kluczowe dla tej dziedziny.

Etap I – kursy doszkalające dla studentów uczelni technicznych

Pierwszy etap programu obejmuje organizację kursów doszkalających z podstaw energetyki jądrowej. Jak informuje prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki i dyrektor Instytutu Energii na WIMiO, szkolenia skierowane są m.in. do studentów kierunków takich jak: energetyka, inżynieria mechaniczna, elektrotechnika, inżynieria środowiska, budownictwo, inżynieria chemiczna, fizyka techniczna, inżynieria materiałowa i innych pokrewnych.

Program kursów obejmuje m.in.:

  • podstawy fizyki reaktorów jądrowych,
  • technologie jądrowe i eksploatację elektrowni jądrowych,
  • cykl paliwowy w energetyce jądrowej,
  • zagadnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,
  • zastosowanie materiałów inżynierskich w energetyce jądrowej,
  • regulacje prawne oraz elementy zarządzania projektami jądrowymi.

Szkolenia mają przygotować studentów do pracy w krajowych i zagranicznych firmach realizujących projekty dla sektora jądrowego.

Szkolenia dostępne także dla studentów spoza PG

Do kursów mogą przystąpić także studenci spoza Politechniki Gdańskiej. W ramach programu zaplanowano trzy szkolenia, każde po 30 godzin:

  • kurs pilotażowy – przełom czerwca i lipca 2025 r.,
  • dwa kolejne – początek semestru zimowego.

Zgłoszenia przyjmowane są do 10 czerwca 2025 r. Szczegóły dotyczące rejestracji dostępne są na stronie internetowej WIMiO.

Etap II – praktyczne doświadczenie dzięki płatnym praktykom

Drugim filarem inicjatywy są płatne praktyki organizowane we współpracy z przedsiębiorstwami z branży jądrowej. Praktyki mają zapewnić uczestnikom doświadczenie w realizacji projektów i zamówień w sektorze. Skierowane są do firm będących częścią łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej oraz tych, które aspirują do wejścia na ten rynek.

Praktyki umożliwią studentom poznanie realnych procesów inżynierskich i organizacyjnych, co ma przyspieszyć ich wejście na rynek pracy w energetyce jądrowej.

Spotkania informacyjne dla studentów i przedsiębiorców

Osoby zainteresowane programem mogą wziąć udział w spotkaniu online zaplanowanym na 28 maja 2025 r. o godzinie 16:00 na platformie MS Teams. Spotkanie dla firm zainteresowanych udziałem w programie praktyk odbędzie się tego samego dnia w godzinach 14:30–15:30.

Zobacz również:

Źródło: Politechnika Gdańska

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły