Enerad
Porównaj oferty

Polska i Mołdawia rozmawiają o współpracy w transformacji energetycznej

Polska zadeklarowała wsparcie dla Mołdawii w modernizacji sektora energetycznego i ochronie środowiska. To ważny krok na drodze do większej integracji Mołdawii z unijnym rynkiem energii.
Rozmowy na temat możliwych obszarów współpracy energetycznej między Polską a Republiką Mołdawii były głównym tematem spotkania wiceministra klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty z Ambasador Mołdawii w RP Violetą Agrici. Spotkanie odbyło się 4 czerwca 2025 r. w Warszawie.

polska mołdawia współpraca

Polska gotowa wspierać Mołdawię w transformacji energetycznej

Polska wspiera wysiłki Mołdawii zmierzające do poprawy warunków ekonomicznych i bezpieczeństwa dostaw na rynku energetycznym. Jesteśmy gotowi współpracować nad możliwościami zwiększenia eksportu gazu i energii z Unii Europejskiej do Mołdawii – podkreślił wiceminister Krzysztof Bolesta.

Mołdawia stoi dziś przed wyzwaniami związanymi z zapewnieniem stabilnych i przystępnych cenowo dostaw energii. Polska, jak wynika z rozmów, widzi w tym potencjał dla rozwoju współpracy zarówno na poziomie handlu energią, jak i transferu technologii.

Technologie z Polski dla mołdawskiej energetyki

Podczas spotkania wiceminister Bolesta poinformował o wstępnym zainteresowaniu polskich firm dostawami sprzętu i technologii energetycznych, które mogłyby pomóc w zwiększeniu stabilności produkcji energii w Mołdawii. Szczególnie perspektywiczne mogą być rozwiązania z zakresu OZE, poprawy efektywności energetycznej i nowoczesnych systemów zarządzania energią.

Ważnym elementem rozmów była również potrzeba przyspieszenia implementacji przepisów UE przez Mołdawię. Ma to kluczowe znaczenie dla zbliżenia Mołdawii do europejskiego rynku energii oraz dla przyszłych negocjacji akcesyjnych w obszarze energii i środowiska.

Kolejne kroki we współpracy

Obie strony omawiały także przygotowania do nadchodzącego posiedzenia Polsko-Mołdawskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, które odbędzie się 26-27 czerwca 2025 r. w Kiszyniowie. To ważne forum, na którym mają zostać doprecyzowane konkretne projekty i obszary kooperacji.

W trakcie rozmów zaprezentowano również ofertę polskich firm – laureatów programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Polskie przedsiębiorstwa oferują Mołdawii innowacyjne rozwiązania m.in. w gospodarce wodnej, gospodarce odpadami, energetyce odnawialnej oraz ochronie powietrza.

Polska jest gotowa dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Oferujemy Mołdawii wsparcie ekspertów, w tym w zakresie finansowania ochrony środowiska oraz wdrażania nowoczesnych technologii – zadeklarował Krzysztof Bolesta.

Zobacz również:

Źródło: MKiŚ

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły