Polska proponuje przesunięcie obowiązku ETS2. Wsparcie ponad 10 państw UE, ale bez wspólnej wizji
Polska postuluje odsunięcie obowiązku rozliczania emisji w systemie ETS2, jednocześnie nie rezygnując z terminu uruchomienia Społecznego Funduszu Klimatycznego. Inicjatywa spotkała się z poparciem ponad 10 państw UE, jednak każde z nich zgłasza inne pomysły na modyfikacje systemu.

ETS2 pod lupą. Polska zabiega o zmiany
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że Polska oficjalnie zaproponowała Komisji Europejskiej oraz innym państwom członkowskim przesunięcie obowiązku rozliczania uprawnień do emisji w ramach ETS2. Jednocześnie rząd opowiada się za utrzymaniem terminu wejścia w życie Społecznego Funduszu Klimatycznego, który ma łagodzić skutki finansowe nowego systemu dla gospodarstw domowych.
Celem jest uniknięcie nadmiernych obciążeń dla konsumentów, zwłaszcza w kontekście spodziewanego wzrostu cen paliw i kosztów ogrzewania w związku z rozszerzeniem unijnego systemu handlu emisjami na transport i budynki od 2027 roku.
Wspólny cel, różne drogi
Polski postulat nie jest odosobniony – jak przekazał resort klimatu, ponad 10 państw UE popiera konieczność zmian w ETS2. Jednak nie ma zgody co do kierunku tych zmian. Część krajów – podobnie jak Polska – chce przesunięcia terminu rozliczeń. Inne domagają się wzmocnienia mechanizmów zabezpieczających system bez ingerencji w harmonogram. Są też państwa opowiadające się za wdrożeniem ETS2 zgodnie z dotychczasowym planem.
MKiŚ postuluje również wprowadzenie mechanizmu kontroli cen uprawnień, np. w postaci ceny maksymalnej, co miałoby ograniczyć negatywny wpływ spekulacji na rynkach i zapewnić przewidywalność dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Ceny emisji mogą uderzyć w domowe budżety
W analizach Centrum Analiz Energetyczno-Klimatycznych (CAKE) przy KOBiZE, przytoczonych przez resort, prognozuje się, że cena emisji CO₂ w ramach ETS1 i ETS2 może wynosić ok. 180 euro za tonę w 2040 roku, a nawet 460 euro w 2050 roku. Tak wysokie poziomy cen mogą znacząco wpłynąć na koszty życia, szczególnie dla użytkowników indywidualnych ogrzewających domy paliwami kopalnymi.
Jednocześnie Polska może liczyć na silne wsparcie z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Szacuje się, że do 2032 r. do naszego kraju trafi ok. 11,4 mld euro, co stanowi blisko 18 proc. całkowitego budżetu funduszu.
Zobacz również:- Czym jest ETS2?
- Unijny podatek węglowy ETS2 już w 2027 roku. Ekspert ostrzega: „To polityczna bomba z opóźnionym zapłonem”
- Kolejny kraj sprzeciwia się ETS2. Estonia chce opóźnienia lub anulowania systemu
- Najpierw termomodernizacja, potem ETS2 – polski rząd apeluje o zmianę harmonogramu
Źródło: PAP
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze