Polska zarobiła 3,843 mld euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w 2024 roku
Polska w 2024 roku zarobiła 3,843 mld euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2. To o 1,576 mld euro mniej niż w 2023 roku. Na aukcjach sprzedano 59,306 mln uprawnień po średniej cenie 64,80 euro. Mechanizm sprzedaży EUA wspiera realizację celów klimatycznych i transformację energetyczną kraju.

Niższe dochody niż rok wcześniej
Polska w 2024 roku zarobiła 3,843 mld euro na sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA). Oznacza to spadek w porównaniu do 2023 roku, kiedy to przychód wyniósł 5,419 mld euro. Jak wynika z raportu Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), różnica ta wynika m.in. z niższych cen uprawnień na rynku.
W ciągu 2024 roku Polska przeprowadziła 25 aukcji, na których sprzedano 59,306 mln uprawnień EUA. Średnia cena jednego uprawnienia wyniosła 64,80 euro. Dla porównania, w 2023 roku uprawnienia wynosiły od ok. 66 euro do nawet 97 euro.
Sumując przychody z lat 2013-2024, Polska zarobiła 27,733 mld euro na sprzedaży uprawnień EUA i EUAA. To potwierdza, że mechanizm ten stanowi istotne źródło dochodów dla państwa.
Czym są uprawnienia EUA?
Uprawnienia do emisji CO2, znane jako EUA (ang. European Union Allowance), są częścią unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS). Mechanizm ten został stworzony, aby ograniczać emisję gazów cieplarnianych i wspierać realizację celów klimatycznych Unii Europejskiej.
Każde przedsiębiorstwo emitujące CO2 otrzymuje określoną liczbę uprawnień odpowiadających ich dozwolonym emisjom. Firmy, które przekroczą swoje limity, muszą zakupić dodatkowe uprawnienia na aukcjach lub od innych podmiotów. Natomiast przedsiębiorstwa emitujące mniej CO2 mogą sprzedawać swoje niewykorzystane uprawnienia, co stymuluje działania na rzecz ekologii.
Polska, jako kraj o dużym udziale węgla w energetyce, jest jednym z największych sprzedawców uprawnień EUA w UE. Dochody z ich sprzedaży są przeznaczane m.in. na poprawę efektywności energetycznej oraz wsparcie przedsiębiorstw w transformacji energetycznej.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze